Wikipedia:Homo vicipaedicus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wikipedysta
Homo vicipaedicus/Homo sapiens vicipaedicus[a]
Wales, 2001
Ilustracja
Schematyczny wygląd wikipedysty i wikipedystki
Ilustracja
Zdjęcie z początku XXI wieku, ilustrujące ewolucję Homo vicipaedicus. Muzeum "Sztygarka"
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Nadgromada

czworonogi

Gromada

ssaki

Podgromada

żyworodne

Infragromada

łożyskowce

Nadrząd

Euarchontoglires

Rząd

naczelne

Podrząd

Haplorrhini

Infrarząd

antropoidy

(bez rangi) małpy wąskonose
Nadrodzina

małpy człekokształtne

Rodzina

człowiekowate

Podrodzina

Homininae

Plemię

Hominini

Podplemię

Hominina

Rodzaj

Homo

Gatunek

wikipedysta/człowiek rozumny[a]

Podgatunek

wikipedysta[a]

Wikipedysta, człowik (Homo vicipaedicus syn. Homo wikipediens) – średni ssak edytujący z rodziny człowiekowatych, zamieszkujący planetę Ziemia. Zasadniczo osiadły, jednak okresowo wędrowny. Liczba wędrujących osobników zwiększa się w okresie letnim, a także w weekendy. W Polsce średnio liczny gatunek lęgowy, zimujący, występuje w całym kraju, jednak liczniejszy na zachód od Wisły (zobacz: występowanie wikipedystów w Polsce).

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Wygląd zewnętrzny
Wyraźny dymorfizm płciowy. Charakterystyczne widoczne tu i ówdzie różnice w wypukłościach i wklęsłościach ciała. Obie płci ubarwione jednakowo; spotykane zabarwienie: białe, żółte, pomarańczowe, czerwone, brązowe, czarne i czasami zielone. Duża zmienność osobnicza dotycząca umaszczenia, zarówno w szacie spoczynkowej jak i godowej. Bardzo trudny do odróżnienia od Homo sapiens. Z tego powodu uznawany przez niektórych jedynie za jego podgatunek (H. sapiens vicipaedicus), lub wręcz odmianę nominatywnego podgatunku Homo sapiens sapiens.
Wysokość
ok. 175 cm
Waga
ok. 70 kg
Głos
głos identyczny jak u H. sapiens, lecz między sobą znacznie częściej niż głosem komunikuje się za pomocą uderzania palcami w klawiaturę oraz używając myszy komputerowej.
Zachowanie
Bardzo zróżnicowany tryb życia, pory największej aktywności przypadają na popołudnie i wczesny wieczór, choć tu występuje duża zmienność osobnicza.

Środowisko[edytuj | edytuj kod]

Gatunek kosmopolityczny zamieszkujący bardzo zróżnicowane biotopy, jednak przyciągają go obszary z dostępem do Internetu. Często u przedstawicieli tego gatunku występuje terytorializm i mocne przywiązanie do niektórych przestrzeni nazw, choć zazwyczaj nie dochodzi do ostrej agresji między rezydentami i intruzami. W większości przypadków obserwowane są zachowania stadne.

Symbol wikipedystów – Wikipedia. Rysunek z końca XX wieku

Jedną z widocznych ekstensji jest laptop lub inny sprzęt, dzięki któremu może podłączyć się do Internetu i edytować strony wiki.


Pożywienie[edytuj | edytuj kod]

Zasadniczo jest gatunkiem wszystkożernym, jednak dieta uzależniona jest od warunków środowiskowych, kulturowych oraz innych czynników osobniczych, np. osobniki młodociane chętniej gustują w niezdrowych produktach wysokokalorycznych. Dodatkowo większość wikipedystów zwraca znaczną uwagę na łatwość spożycia i dostępność pożywienia, tak by więcej czasu móc poświęcić na rozwijanie swoich terytoriów na Wikipedii.

Podobnie zmienny sposób zdobywania pożywienia – ogólnie jednak odbywa się to poprzez zakup produktów w odpowiednich przeznaczonych do tego obszarach.

 Zobacz też: człowiek współczesny.

Lęgnie się bardzo rzadko, niezależnie od pory roku.

Zachowania godowe
Zróżnicowane: mogą wystąpić toki, zaloty a także śpiew i tańce godowe. Często pojawia się agresywna obrona terytorium.
Gniazdo
Na gniazdo wybiera miejsca zróżnicowane. Może tworzyć kolonie lęgowe. Gniazdo buduje zazwyczaj z betonu, rzadziej z drewna.
Ciąża
Gatunek żyworodny. Ciąża trwa około 38 tygodni od momentu zapłodnienia. W miocie zwykle jedno młode, rzadziej dwoje. Ciąże o większej liczbie młodych w miocie zdarzają się wyjątkowo.
Pisklęta
Przypomina osobniki dorosłe, jednak o nieco odmiennych proporcjach, gniazdo opuszcza zazwyczaj pod koniec drugiej dekady, lub w trzeciej dekadzie życia, choć i tu występuje duża zmienność. Osiągnięcie samodzielności przez pisklęta zbiega się z opuszczeniem gniazda lub jest o kilka lat opóźnione w stosunku do tego wydarzenia.

Status i ochrona[edytuj | edytuj kod]

Liczebność populacji stale wzrasta, a obecnie wynosi około 4379 osobników. Nie istnieją jak dotąd akty prawne regulujące ochronę bądź odstrzał gatunku.

Gatunek stosunkowo odporny na zmiany środowiskowe, jednak wykazuje sporą wrażliwość na zaburzenia pracy serwerów Wikipedii (patrz wikipedioholizm). Poza tym niektóre wydarzenia w obrębie Wikipedii mogą zaowocować wikistresem.

Migracje[edytuj | edytuj kod]

Nie występują masowe migracje okresowe, jednak coraz częściej obserwuje się opuszczanie stałych terytoriów przez ruchliwsze osobniki wchodzące w wiek dojrzały w poszukiwaniu korzystniejszych warunków życia.

patrz: Kategorie piszących na Wikipedii i Bestiariusz

Dodatkowe informacje, ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Obecnie trwają spory dotyczące systematyki. Niektórzy uważają, że jest to jedynie podgatunek człowieka współczesnego. Argumentują to brakiem widocznych różnic morfologicznych oraz tym, że krzyżując się te dwa gatunki dają płodne mieszańce. Z drugiej strony znaczne różnice w zachowaniu dają podstawy sądzić, że jest to odrębny gatunek. Niedawne odkrycie wikipedysty nie pozwala jeszcze na definitywne rozstrzygnięcie tego sporu. Patrz: [a]

  • Praca podgatunku wykorzystywana jest przez sporą część populacji Homo sapiens mającej dostęp do Internetu. Część z korzystających z Wikipedii okazuje się w późniejszym okresie przynależeć do gatunku wikipedysta. Być może mamy tu do czynienia ze zjawiskiem transferu genów, choć bardziej jest prawdopodobny transfer memów.
  • Niektóre samice z gatunku wikipedysta, dla określenia własnej płci używają w odniesieniu do siebie zbiorczego określenia wikipedystki.
  • Bezpośrednim, choć już wymarłym przodkiem wikipedysty był nupedysta (H. nupaedicus).
  • Z Homo vicipaedius blisko spokrewnionymi gatunkami (bądź podgatunki H. sapiens – równie niepewna systematyka) są Homo vicireporterus i Homo vikiscribous
  • Niektóre prognozy wskazują, że wikipedysta w najbliższej przyszłości może zostać wyparty przez boty (Automatus vicipaedicus), należące do zupełnie innego królestwa.
  • Czytała Krystyna Czubówna.
  1. a b c d e Niektórzy uważają H. vicipaedicus za podgatunek H. sapiens, skąd dwa oznaczenia

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]