Wikipedia:Prośby do administratorów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Skrót: WP:PdA, WP:PAT

Disambig.svg Na tę stronę wskazuje przekierowanie z „WP:PdA”. Zobacz też: „WP:PDA” – propozycje do Dobrych Artykułów.

Crystal Clear app kthememgr.png Archiwum zgłoszeń

Tutaj zgłaszamy prośby do administratorów, biurokratów i checkuserów, aby użyli swoich narzędzi do prac technicznych lub porządkowych. Nie zgłaszamy tutaj próśb do rewizorów, które należy przekazywać kanałami niepublicznymi. Nie kierujemy tutaj również zapytań o kształt czy zawartość Wikipedii. Jeśli szukasz pomocy w edytowaniu, możesz ją znaleźć na specjalnych stronach, w szczególności w FAQ lub w pytaniach nowicjuszy.

Można tu zgłaszać:

Jeśli działania wymagają szybkiej reakcji (np. są związane z patrolowaniem ostatnich zmian), najlepiej znaleźć administratora na kanale IRC.

Nie zgłaszamy tu:

Ze względu na szczególne procedury na osobnych stronach odbywa się: przyznawanie uprawnień redaktora oraz nadawanie flagi bota.


Jest problem z cenzurowaniem i manipulowaniem dyskusji dotyczącej Abchazji[edytuj | edytuj kod]

Spór dotyczy czy wprowadzić fragment uzgadniany od mniej więcej miesiąca, w wersji roboczej zaproponowanej przez wikipedystę Bogomolewa: "Część przywódców lokalnych społeczności Gruzinów i Abchazów popierała w konflikcie stronę gruzińską. Rząd progruziński Republiki Autonomicznej został obalony 27 września 1993 roku, strona gruzińska twierdzi że większość członków tego rządu została rozstrzelana przez rebeliantów[1], ale nowy separatystyczny rząd Abchazji tego nie potwierdzał wydając listy gończe za członkami byłego rządu za "zdradę Ojczyzny" (tak kodeks karny separatystycznej Abchazji ujmuje popieranie związku Abchazji i Gruzji)[2]. Od czasu obalenia rządu Republiki Autonomicznej strona gruzińska uważa Abchazję za obszar Gruzji tymczasowo okupowany przez siły separatystyczne wspierane przez Rosję. Podobną opinię wyrażali tzw. kraje Zachodu, Parlament Europejski. Oficjalnie oddziały wojskowe Rosji wkroczyły do Abchazji 23 czerwca 1994 jako "siły pokojowe" na mocy porozumienia pokojowego pomiędzy Gruzją a stroną abchaską. Progruziński rząd Abchaskiej Republiki Autonomicznej rezydował w Czchałcie w Górnej Abchazji do czasu wojny Rosji oraz separatystów z Gruzją w sierpniu 2008, kiedy całe terytorium kraju przeszło pod kontrolę separatystycznych władz abchaskich[3]." Kolega Hoa Binh w swojej prośbie o zablokowanie dyskusji pt Gruziński Bojownik, podał zupełnie inną wersję wydarzeń i pewnie przypadkowo wprowadził w błąd administratorów, pomijając fakt, że ta wersja robocza jest opracowana przez kolegę Bogomolewa. Rzeczywiście gramatyka wypowiedzi pozostawia wiele do życzenia, ale propozycja zmian wydaje się być cenna, po pokazuję głęboki podział w społeczeństwie abchaskim. Ale najważniejsze jest to, że blokowanie dyskusji poprzez podawanie nieprawdziwych informacji (być może z powodu sympatii politycznych), nie jest kulturalnym sposobem forsowania swoich poglądów. Co więcej wczoraj koledzy systematycznie usuwali moje prośby do administratorów, podając informacje, że są to wulgarne teksty. Pozdrawiam

 • Kolegę wyżej proszę, aby zaprzestał wreszcie trollingu i spamowania gdzie się da swoimi monstrualnymi esejami o rdzennie gruzińskiej Abchazji ([1]). I proszę zaprzestać wiecznego przekręcania nicków, na Wikipedii nie ma takich użytkowników jak "Bogomolew", "Astorea" i Hoa-Binh". Hoa binh (dyskusja) 20:12, 20 paź 2014 (CEST)
Odhaczam jako Tickmark icon.svgT Załatwione ptjackyll (zostaw wiadomość) 22:25, 21 paź 2014 (CEST)

Wikipedysta:�[edytuj | edytuj kod]

Nazwa użytkownika niezgodna z zasadami, prośbę o zmianę wystosował już Pablo w marcu: [2]. Sir Lothar (dyskusja) 10:34, 21 paź 2014 (CEST)

User chyba spełnił wymagania. Doctore→∞ 10:49, 21 paź 2014 (CEST)
Tak, pytanie tylko, czy te wymagania nie wymagają drobnej aktualizacji. Ja na przykład dodałbym wymóg umieszczenia takich informacji na stronie dyskusji wikipedysty, żeby nie trzeba było za każdym razem sprawdzać całej listy. PG (dyskusja) 10:52, 21 paź 2014 (CEST)
Zresztą nie jestem taki pewien, czy spełnia już istniejące wymogi – nazwa nie używa żadnego alfabetu, użytkownik nie podał też poprawnej transkrypcji (bo taka nie istnieje). Moim zdaniem powinien jednak złożyć wniosek o zmianę nazwy. PG (dyskusja) 11:05, 21 paź 2014 (CEST)
Ale chyba na en wiki, bo tam najwięcej edytuje i tam się rejestrował. Na pl wiki edytuje z konta globalnego. PawełMM (dyskusja) 11:21, 21 paź 2014 (CEST)
W pl Wiki taka nazwa jest niedopuszczalna. Nawet nie wiadomo jak się zwracać do niego. Zasady dla nazw użytkownika mamy ustalone i on je nie spełnia. --Adamt rzeknij słowo 21:46, 21 paź 2014 (CEST)
 • Ależ oczywiście, że spełnia. Jego domową wiki jest angielska, zatem obowiązują go zasady opisane tutaj. Jego/Jej nick jest tam dopisany, jest także wpisany na stronie użytkownika (nie ma obowiązku, by nazwa musiała być zapisana istniejącym alfabetem). Brak podstaw do blokady. Tickmark icon.svgT Załatwione ptjackyll (zostaw wiadomość) 22:24, 21 paź 2014 (CEST)
  • Dyskusja trwa więc nie jej nie kończ w tak obcesowy sposób. Jakie zasady spełnia? Byc może moja wiedz jest uboga ale podaj mi wg jakiego alfabetu lub kodu � oznacza U+FFFD?. I drugie pytanie Ja rozumie że ktoś zapisuje swój nick w swoim języku czy jakimś konkretnym kodzie ( 竹麦魚 - Hoh-bo) ale jak nazwę się ɘ⅛a¹† i powiem że to AYAB i wpisze w tabelkę to już spełnię wszelkie zasady? --Adamt rzeknij słowo 01:03, 22 paź 2014 (CEST)
   • Pytanie "jakie zasady spełnia?" jest niewłaściwe. Nikt nie musi wykazywać, jakie zasady spełnia. To my, aby konto zablokować, musimy wykazać, jakie zasady łamie. A zasada o zapisie alfabetem łacińskim nie obowiązuje używkowników, którzy przyszli tu z innych Wiki. Zasada o łączeniu alfabetów nie dotycczy kont uniwersalnych. Chyba żebyśmy przyczepili się, że to w ogóle nie jest alfabet? Ale to już by było chyba czepianie się. Mpn (dyskusja) 07:08, 22 paź 2014 (CEST)
  • @ptjackyll: tyle, że U+FFFD to nie jest żadna łacińska transkrypcja nazwy, tylko po prostu numer kodu w zestawie znaków Unicode. No ale jeśli to mimo wszystko jest zgodne z zasadami, to OK - kopii kruszyć nie będę. Sir Lothar (dyskusja) 09:35, 22 paź 2014 (CEST)
 • @Adamt Po pierwsze WP:PdA, to nie jest strona służąca do dyskusji. :) Po drugie, nie uważam, bym zakończył ją w sposób obcesowy – jeśli tak to przepraszam. No i po trzecie – nad czym ta dyskusja? Tak jak pisze mpn, nikt do tej pory nie wykazał jakie zasady łamie ta nazwa, natomiast kilkukrotnie była podlinkowana strona, na której widać, które zasady spełnia. Odnoszę wrażenie, że część dyskutantów jej nie zauważa, więc ponownie ją przytoczę i pogrubię, dla lepszej widoczności: Wikipedia:Nazwa użytkownika/Niełacińskie nazwy użytkowników. Tak jak napisał Sir Lothar wyżej � to U+FFFD w języku Unicode. ptjackyll (zostaw wiadomość) 11:21, 22 paź 2014 (CEST)
  Choćbyś pogrubił tego linka nawet dziesięciokrotnie, nie zmienia to faktu, że zasady te zostały stworzone w pewnym celu – żeby ułatwić komunikację między wikipedystami i zapobiec różnym szkodliwym zachowaniom. Nazwa użytkownika, o którym obecnie mówimy, nie spełnia tych zasad. Nieważne, czy zostało to stricte napisane w podlinkowanej przez ciebie stronie, istotne jest to, czy taka nazwa jest akceptowalna dla społeczności, a sądzę, że nie jest. PG (dyskusja) 11:45, 22 paź 2014 (CEST)
  To, że powiesz, że ona ich nie spełnia, to jeszcze nic nie znaczy. Musisz przedstawić dowód, a na razie takowego brak. ptjackyll (zostaw wiadomość) 11:50, 22 paź 2014 (CEST)
  Nic nie muszę. Nie mamy wymogów przedstawiania dowodów. Wystarczy sam fakt złamania zasad. Zresztą nie wiem, jak sobie wyobrażasz ewentualny dowód w tym przypadku. PG (dyskusja) 12:13, 22 paź 2014 (CEST)
  Oczywiście, że musisz. Nie można kogoś zablokować, na podstawie kaprysu czy swojego widzimisię. ptjackyll (zostaw wiadomość) 12:21, 22 paź 2014 (CEST)
 • [konflikt edycji] Ptjackyll, Sir Lothar wyżej nic takiego nie napisał, raczej przeciwnie. :-) A U+FFFD to kod znaku "�", więc na stronie Wikipedia:Nazwa użytkownika/Niełacińskie nazwy użytkowników kolega � nie podał rzeczywistej transkrypcji. Z notki na en:user:� wynika, że � chciał mieć konto o nazwie "�", ale z powodów technicznych nie mógł go utworzyć, wobec czego założył "�". Jak dla mnie, jedno i drugie łamie zarówno zalecenie z en:wiki [...] it should be a name which other users will be comfortable with [...], jak i nasze "Nazwa nie może być: [...] zbyt trudna do napisania". Michał Sobkowski dyskusja 12:04, 22 paź 2014 (CEST)
 • No, błagam. :) Wobec takiej argumentacji trzeba by poblokować wszystkich z niełacińską nazwą użytkownika, bo jest zbyt trudna do napisania. Poza tym uważna lektura podlinkowanej strony, dowodzi, że sytuacja nie jest precedensowa. ptjackyll (zostaw wiadomość) 12:21, 22 paź 2014 (CEST)
 • Nie licząc wikipedysty ✓ (ale o nim tu nie rozmawiamy; zresztą u nas on nie edytuje, więc problem jest akademicki) wszystkie pozostałe konta są normalnymi nazwami w ich rodzimych wikipediach, więc moja argumentacja ich nie obejmuje. Natomiast "�" nie jest napisane w żadnym istniejącym alfabecie, to 3 przypadkowe znaki z charsetu ISO 8859-1 spoza zakresu dostępnego ze standardowej klawiatury. Michał Sobkowski dyskusja 13:33, 22 paź 2014 (CEST)
A czy np. kanji jest dostępna ze standardowej klawiatury? Wydaje mi się, że blokowanie przy tym jedynym argumencie, że nazwa nie jest zapisana w żadnym istniejącym alfabecie, była by czepialstwem. ptjackyll (zostaw wiadomość) 14:24, 22 paź 2014 (CEST)
@Ptjackyll是,没问题用键盘大汉子--Felis domestica (dyskusja) 16:46, 22 paź 2014 (CEST)
Standardowa polska klawiatura jest do kitu, noie ma na niej nawet poprawnych typograficznie pauz (—) czy cudzysłowów. („”). Moja nazwa użytkownika zawiera się w zestawie znaków Latin-1, więc powinna być możliwa do wpisania z większości „wielojęzycznych” klawiatur (np. na klawiaturze TAAT jest to AltGr-7 i Shift-AltGr-/ Shift-AltGr-8 � (dyskusja) 19:06, 23 paź 2014 (CEST)

Omawiana tu nazwa użytkownika łamie zasadę Wikipedia:Nazwa użytkownika. W zasadzie tej bowiem napisane jest: Użytkownicy obcojęzycznych projektów Wikimedia mogą używać nazw użytkowników w alfabetach używanych w tych projektach. Znaki zastosowane w omawianej nazwie nie należą natomiast do alfabetu łacińskiego, ale - jak to zostało wyżej podniesione - do zestawu znaków unicode. Zakładać należy, że jak Społeczność tworzyła tekst zasady, wiedziała co robi, i pisząc "alfabet" chodziło jej o alfabet, nie o zestaw znaków. Jest to zresztą założenie dosyć rozsądne - znaki alfabetu są proste, czytelne, i nawet gdy ułożone w nietypowy sposób są stosunkowo łatwe do zapisania i zapamiętania (jeżeli nie do wymówienia). A ze znaków unicode, cóż - można nimi utworzyć takie kombinacje, że powstanie coś co wyglądać będzie jak błąd we wczytaniu strony, a nie nazwa użytkownika. To w kwestii formalnej. Natomiast inną sprawą jest, czy blokować za coś takiego. Jak dla mnie, raczej nie; użyte znaki nie są jeszcze jakieś przesadnie wydumane, nazwa nie "bije po oczach", więc biorąc pod uwagę szkodliwość bliską znikomej sądzę że można odpuścić. --Teukros (dyskusja) 15:58, 22 paź 2014 (CEST)

Zakładać należy, że jak Społeczność tworzyła tekst zasady, wiedziała co robi, i pisząc "alfabet" chodziło jej o alfabet - no to przy tak literalnej wykładni należałoby zablokować np. użytkowników z nazwami zapisanymi po chińsku czy japońsku, bo pismo chińskie czy pismo japońskie także nie jest alfabetem. Obawiam się więc, że społeczność pisząc "alfabet" nie przemyślała dokładnie, co robi, i posłużyła się jednak pewnym uproszczeniem. --Botev (dyskusja) 20:54, 23 paź 2014 (CEST)
Przychyliłbym się do tej mądrej wypowiedzi Teukrosa. Jeśli en.wiki toleruje takie konto, nie blokowałbym. Mimo że można by argumentować za blokadą, jako że chyba rzeczywiście ten znak nie należy do żadnego alfabetu Mpn (dyskusja) 21:46, 22 paź 2014 (CEST)
 • mamy jeszcze użytkownika Wikipedysta:爪丹了 który twierdzi, że to chińska "transkrypcja" nazwiska "Maj". jednak wizualne podobieństwo znaków nie ma nic wspólnego z transkrypcją - całkiem możliwe, że to bezsensowny zlepek znaków. gdyby użytkownik miał konto "Maj" i stosował celowo taki udziwniony zapis pewnie nie zwrócił bym na to uwagi. jednak tu nazwa użytkownika wprowadza w błąd. argument że użytkownik zarejestrował się na commons i przez to nie obowiązują go zasady pl.wiki też jest nie trafiony bo Wikipedysta:爪丹了 edytował raczej na pl.wiki niż na commons a konto założył na tamtym serwisie chcąc ominąć zasady. obie sytuacje wydają mi się dość podobne. - John Belushi -- komentarz 10:28, 23 paź 2014 (CEST)
  • Przecież to jest jawna kpina, dlaczego administratorzy na to pozwalają? 爪丹了 po chińsku czyta się zhǎodānle. Krzaczki może komuś wizualnie przypominają łacińskie literki M, A, J. Ale transkrypcja na chiński nazwiska Maj brzmiałaby Maye czy coś podobnego. Hoa binh (dyskusja) 10:53, 23 paź 2014 (CEST)
 • Utworzyłem bardziej czytelne przekierowanie do swojej strony użytkownika, czy mógłby jakiś admin założyć konto "I?1" dla tego celu? (ja nie mogę, bo nazwa jest zbyt podobna do istniejących) � (dyskusja) 18:59, 23 paź 2014 (CEST)
 • zauważ jednak, że dalej nie ma możliwości zwracania się do Ciebie, nazwa użytkownika nie ma zadziwiać innych tylko służyć celom praktycznym, a dowolny ciąg znaków możesz sobie ustawić w tym miejscu podpisu gdzie jest dyskusja. - John Belushi -- komentarz 08:42, 24 paź 2014 (CEST)

problem tworzenie konta system wykrywania podobnych Nicków[edytuj | edytuj kod]

Witam Chciałbym utworzyć konto o nazwie Kamil457 tylko że nie mogę ponieważ:

Nazwa „Kamil457” jest zbyt podobna do następującej nazwy konta:Kamilas7 Proszę wybrać inną nazwę.

Kamil457 nie jest łudząco podobne do Kamilas7.


Proszę o odblokowanie ów nicku, a i gdy chciałem utworzyć konto z aplikacji na androida to nie miałem żadnego komunikatu w stylu: Nazwa „Kamil457” jest zbyt podobna do następującej nazwy konta:Kamilas7 Proszę wybrać inną nazwę. , a więc na androidzie nie wiedziałem dlaczego nie mogę utworzyć konta bo nie wyświetlił się komunikat.

Pozdrawiam Kamil Siegień. Kontakt <snip>

System traktuje '4' i 'A' oras '5' i 'S' jako podobne znaki, i najwyraźniej nie rozróżnia małych i wielkich liter. Utworzyłem konto; tymczasowe, losowo wygenerowane hasło powinno zostać wysłane na podany adres e-mail. Tickmark icon.svgT Załatwione Matma Rex dyskusja 21:55, 21 paź 2014 (CEST)
A problem z aplikacją mobilną zgłosiłem jako bug 72331http://bugzilla.wikimedia.org/show_bug.cgi?id=72331#c{{{comment}}}, dzięki. Matma Rex dyskusja 21:58, 21 paź 2014 (CEST)

Nazwa użytkownika[edytuj | edytuj kod]

Niezgodna z zasadami nazwa użytkownika: Wikipedysta:Flexlinksystems. pozdrawiam Andrzei111 (dyskusja) 14:37, 22 paź 2014 (CEST)

Poprosiłem użytkownika o zmianę nazwy, aczkolwiek do tego nie są potrzebne uprawnienia admina. Możesz to zrobić samemu. Tickmark icon.svgT Załatwione ptjackyll (zostaw wiadomość) 16:24, 22 paź 2014 (CEST)

Rocznice na SG 23.10.2014 r.[edytuj | edytuj kod]

Pod rokiem 1954 - podpisano układy paryskie, na mocy których utworzono Unię Zachodnioeuropejską oraz usankcjonowano włączenie Niemiec Zachodnich i jej ich zbrojnych do NATO. Jeden z tych zaimków jest zbędny. --95.51.207.58 (dyskusja) 11:09, 23 paź 2014 (CEST)

Przy okazji można poprawić twróców trochę wyżej. Mkw98 (dyskusja) 11:15, 23 paź 2014 (CEST)
Tickmark icon.svgT Załatwione przez WTM, Michał Sobkowski dyskusja 11:31, 23 paź 2014 (CEST)

Wikipedysta:爪丹了[edytuj | edytuj kod]

Skoro już wypłynęło wyżej:

Użytkownik był proszony na swojej stronie dyskusji przez dwóch adminów o zmianę nazwy użytkownika. Nazwa jakoś została i o dziwo została nawet dopisana na Wikipedia:Nazwa użytkownika/Niełacińskie nazwy użytkowników jako rzekomo... chińska transkrypcja nazwiska Maj. Co jest bzdurą do n-tej potęgi. Ale to kłamstwo wisi i na stronie Wikipedysty, i zostało prawnie usankcjonowane. 爪丹了 czyta się po chińsku zhaodanle i nie ma to nic wspólnego z transkrypcją na chiński nazwiska Maj ani miesiącem majem. Jest to bezsensowny zlepek słów, a znaki użyte do jego zapisu po prostu nieznacznie przypominają wizualnie łacińskie litery M, A i J. Podpisywanie się w ten sposób jest na poziomie shffitashnego^^ bełkotu nastolatek. Hoa binh (dyskusja) 21:13, 23 paź 2014 (CEST)

CzyWiesz na 24 oktobra[edytuj | edytuj kod]

Brak ogonka w świątyni. Litwin Gorliwy Odpowiedz zoilowi 06:40, 24 paź 2014 (CEST)

Literówka na SG[edytuj | edytuj kod]

W pytaniu z CzW brak ogonka przy "a":

Quote-alpha.png
…ile razy światynia w Bukowicach odradzała się jak feniks z popiołów?

Gżdacz (dyskusja) 08:16, 24 paź 2014 (CEST) Tickmark icon.svgT Załatwione Margoz Dyskusja 08:25, 24 paź 2014 (CEST)

zakładka przenieś[edytuj | edytuj kod]

Czy mogę poprosić o pomoc w publikacji artykułu mojego autorstwa "Pati Sokół" ? Monika Patoka