Skrót: WP:ZdB, WP:ZDBOT

Wikipedia:Zadania dla botów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Tutaj możesz umieścić dowolne zadanie dla bota. Któryś z właścicieli botów z pewnością zainteresuje się Twoim problemem i pomoże go rozwiązać. Możesz też mieć własnego bota, przeczytaj Jak używać botów oraz ogólne zalecenia ich stosowania.

Instrukcja


Pamiętaj:

 1. Nie wpisuj zadania do kilku miejsc. Jeśli wpisałeś je do dyskusji operatora bota, to nie dodawaj go tutaj, i odwrotnie. Inaczej ludzie będą marnować czas pracując nad tym samym.
 2. Jeśli twoje zgłoszenie dotyczy naprawy przekierowań, możesz zgłosić zadanie za pomocą tego formularza. Zgłoszenie zostanie przyjęte przez operatora robota AlohaBOT.

Zadania stałe

Zadanie stałe Boty
Aktualizacja tabel władców na stronach lat tsca.bot
Archiwizacja stron dyskusji MalarzBOT
Automatyczne blokowanie open proxy Beau.bot.admin
Cykliczne spolszczanie angielskich szablonów cytowania, pomocne dla tłumaczy z enWiki: KamikazeBot
Dodawanie aktualnej daty do szablonów {{źródła}} i {{fakt}} w hasłach znajdujących się w kategorii Artykuły wymagające uzupełnienia źródeł AlohaBOT
Dodawanie opisów do linków zewnętrznych w przypisach mastiBot, PL Przemek.bot
Dodawanie szablonu o artykułach na medal i dobrych artykułach w innych Wikipediach mastiBot
Infoboksy MalarzBOT, MatmaBot
Interwiki Addbot
Naprawa podwójnych i usuwanie zerwanych przekierowań mastiBot
Odświeżanie strony głównej, {{Dobry artykuł}} i {{Dobry artykuł/archiwum}} codziennie o 02:00 CET Miner
Okresowe czyszczenie stron Wikipedia:Brudnopis Beau.bot, PL Przemek.bot
Okresowe czyszczenie stron Pomoc:Krok pierwszy - edytowanie, Pomoc:Krok drugi - formatowanie, Pomoc:Krok trzeci - linki, Pomoc:Krok czwarty - grafiki, Pomoc:Krok piąty - szablony, Pomoc:Krok szósty - znaczniki Beau.bot
Oznaczanie grafik bez szablonu określającego licencję Beau.bot
Poprawa odwołań do przekierowań do szablonów MalarzBOT
Sprawdzanie nowych artykułów:
 • dodawanie do artykułów szablonów {{dopracować}} z parametrami linki oraz kategoria
Beau.bot, PL Przemek.bot
Sprawdzanie nowych artykułów:
 • {{ek}}owanie eksperymentów edycyjnych oraz wandalizmów
 • oznaczanie artykułów naruszających prawa autorskie
Beau.bot
Tworzenie kategorii dla dyskusji w Poczekalni Beau.bot
Usunięcie szablonu {{przypisy}} z haseł, w których nie ma znacznika ref mastiBot, PL Przemek.bot
Usuwanie linków tożsamych z tekstem linka (WP:CHECK) AlohaBOT
Usuwanie starych stron dyskusji anonimowych użytkowników Beau.bot.admin
Usuwanie stron użytkowników z kategorii Beau.bot
Usuwanie z artykułów linków do skasowanych grafik CommonsDelinker
Usuwanie zbędnych przekierowań na stronach dyskusji Beau.bot.admin
Witanie redaktorów Beau.bot
Wyszukiwanie martwych linków zewnętrznych mastiBot


Zlecenia

IUCN i /0 - infoboksy

Status: w trakcie

Opis zlecenia: Chodzi o parametr IUCN id w zwierzę infoboks; w wielu hasłach na końcu ma wpisane /0 (np. 4645/0 zamiast 4635), które jednak dodawane jest domyślnie w odnośniku i przez to wiele haseł ma niewłaściwe (niedziałające) linki do IUCN z podwojonym /0. Należałoby każde takie /0 wpisane w linijce ze wspomnianym parametrem usunąć. Soldier of Wasteland (dyskusja) 19:50, 9 wrz 2014 (CEST)

Chętni operatorzy botów: ~malarz pl PISZ 21:14, 9 wrz 2014 (CEST)

Dyskusja:

Jak widzę całe zamieszanie wprowadziła ta edycja. Wcześniej link był tworzony jako http://www.iucnredlist.org/details/{{{IUCN id}}}. Po tej edycji jako http://www.iucnredlist.org/details/{{{IUCN id}}}/0. Czy wykonywać to zadanie czy może lepiej poprawić szablon i artykuły w których nie ma "/0"?
Uruchomiłem bota do przejrzenia wywołań szablonu. Różne rzeczy wypisuje w Wikipedysta:Malarz pl/szablony/Zwierzę infobox wraz z informacjami, które uznał za błędne lub kiedyś były poprawiane i zostały w moim kodzie. Jak skończy to będziemy mogli przeanalizować. Omawiana sprawa powinna pojawić się w sekcji "błędny IUCD id (7)". ~malarz pl PISZ 12:44, 18 wrz 2014 (CEST)
Po zbadaniu sprawy - faktycznie mniej więcej połowa ma "/0" a połowa go nie ma.
Mam propozycję. Może scalić pola "IUCN id" oraz "status_ref", w jedno i automatycznie wszędzie wypełnić takie pole odpowiednim wywołaniem szablonu {{IUCN}} z podanymi autorami oraz rokiem określenia statusu gatunku? Kontrpropozycją jest rezygnacja ze "status_ref" na korzyść kilku opcjonalnych wartości "IUCN autorzy", "IUCN rok", "IUCN wersja" i ew. "IUCN dostęp" (z tym, ze tu umożliwiłbym poprawne działanie szablonu {{IUCN}} bez podanej daty dla wywołań ze Zwierzę infobox. ~malarz pl PISZ 12:28, 19 wrz 2014 (CEST)

Znalazłem jeszcze takie linki jak w: Traszka górska. Tam jest podany ten parametr jako 59472/1, generuje link (błędny) http://www.iucnredlist.org/details/59472/1/0 . W poprzedniej wersji szablonu generował http://www.iucnredlist.org/details/59472/1 . Jak usuniemy "/1" to tez uzyskamy poprawny link http://www.iucnredlist.org/details/59472/0 . @Soldier of Wasteland Co z takimi parametrami zrobić? ~malarz pl PISZ 09:22, 26 wrz 2014 (CEST)

Większą dyskusję n/t nowych propozycji związanych z tym szablonem rozpocząłem w Dyskusja wikiprojektu:Zoologia. ~malarz pl PISZ 10:06, 26 wrz 2014 (CEST)

Lista medalowych z innych wiki, których nie mamy

Status: w trakcie

Opis zlecenia: Na stronie Wikipedia:Propozycje tematów wisi link do strony Wikipedia:Brakujące artykuły na medal z innych Wikipedii; lista podstawowa jest z 2008, dodatkowa z 2011. Jeśli to ma mieć sens, to potrzebna jest aktualizacja. Czy można wybotować taką listę (a może nawet dwie: AnM i DA?) i podmienić? Z góry dziękuję za pomoc--Felis domestica (dyskusja) 22:28, 12 paź 2014 (CEST)

Chętni operatorzy botów: masti <dyskusja> 13:50, 20 paź 2014 (CEST)

Dyskusja: postaram się odświeżyć masti <dyskusja> 13:50, 20 paź 2014 (CEST)

Kategoria:Niezweryfikowane martwe linki

Status: w trakcie

Opis zlecenia: Czy jest możliwe by:

 • Sprawdzić botem wszystkie artykuły z w/w kategorii
 • W przypadku, gdy jest zgłoszenie martwego linku, ale linku już w artykule nie ma (co jest nierzadkim wypadkiem), wykasować zgłoszenie błędu z dyskusji (łącznie z usunięciem dyskusji, jeśli to był jedyny wpis?)

Urealniłoby to statystyki, i byłoby łatwiej walczyć dalej. Z góry dziękuję, jeśli to tylko wykonalne--Felis domestica (dyskusja) 03:16, 13 paź 2014 (CEST)

Chętni operatorzy botów:

Dyskusja:

To jest zlecenie dla @masti. Jego bot zajmuje się martwymi linkami. Nie ma sensu aby ktoś inny otwierał niezamknięte drzwi. ~malarz pl PISZ 08:31, 13 paź 2014 (CEST)
Tak. przymierzę się do tego. masti <dyskusja> 09:03, 13 paź 2014 (CEST)

Wyszukanie martwych linków

Status: w trakcie

Opis zlecenia: Proszę o listę haseł z martwymi linkami zaczynającymi się od "http://www.iaaf.org/athletes". Listę można wrzucić gdziekolwiek, nawet tutaj – nie powinno być tego dużo. Z góry dzięki :) Nedops (dyskusja) 03:14, 22 lis 2014 (CET)

Chętni operatorzy botów:  « Saper // dyskusja »  03:13, 25 lis 2014 (CET)

Dyskusja:

Pierwsze poprawki do skryptu weblinkchecker.py:

 1. Zmiana #175610: Introduce config.days_dead instead of global day
 2. Zmiana #175632: Introduce weblinkchecker-badurl_msg
 3. Zmiana #175638: Report malformed URLs

Tłumaczenia bez szablonu

Status: nowe zgłoszenie

Opis zlecenia: Przydałoby się zrobić listę artykułów, które są tłumaczeniami z innych wersji językowych, ale nie mają na stronie dyskusji użytego szablonu {{przetłumaczony}}. Niektórzy autorzy takich tłumaczeń (może nawet większość?) umieszczają taką informację w opisie zmian (np. "przetłumaczone z enwiki"), więc można spróbować wykryć takie hasła automatycznie i zestawić w tabelce z propozycjami uzupełnionego szablonu. PG (dyskusja) 14:58, 6 gru 2014 (CET)

Chętni operatorzy botów:

Dyskusja:

 • Gdyby to się dało zrobić proponował bym nawet żeby bot pisał do użytkownika kŧóry dokonał tłumaczenia (coś w stylu "Jeśli tłumaczyłeś to użyj szablonu jeśli nie to daj znać że nasz automat źle działa, jeśli masz jakiś problem daj znać a pomożemy" - tylko jakoś bardziej dyplomatycznie. Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 22:53, 1 sty 2015 (CET)

Strony ujednoznaczniające z linkami

Status: w trakcie

Opis zlecenia: Już prosiłem oto kiedyś bezpośrednio Mastiego ale temat jakoś uciekł, więc tu nieśmiało się przypomnę. Generalnie mocno pracuję nad Wikiprojekt:Strony ujednoznaczniające z linkami i mozolnie poprawiam co wiem/umiem i na co mam czas. Pracę bardzo ułatwiłaby mi przede wszystkim aktualna lista brako-błędów. Ale idealnie byłoby wtedy gdyby bot wypluwał listę bez tych sytuacji gdy w artykule "Przykładowy artykuł" jedyny link do ujednoznacznienia jest użyty w szablonie "Inne znaczenia" i prowadzi do "Przykładowy artykuł (ujednoznacznienie)"? Bo takie użycie jest ok i nie jest błędem, w przeciwieństwie do wszystkich pozostałych stron z tej listy. Do tego wystarczy, aby wypluwał strony z przestrzeni głównej bez stron dyskusji użytkowników. Jeśli takie dane są komuś potrzebne to bardzo bym prosił o zrobienie dodatkowej - okrojonej listy wedle moich powyższych sugestie i wrzucenie w mój brudnopis czy gdziekolwiek. Jeśli coś napisałem niejasno - proszę o informację - doprecyzuje. pozdrawiam Andrzei111 (dyskusja) 13:43, 9 gru 2014 (CET)

Chętni operatorzy botów: masti <dyskusja> 15:07, 9 gru 2014 (CET)

Dyskusja:

pracuję nad tym postaram się do końca tygodnia to zrobić masti <dyskusja> 15:07, 9 gru 2014 (CET)
jeszcze chwila, pracuję :) masti <dyskusja> 20:08, 20 gru 2014 (CET)

Zamiana flagi

Status: nowe zgłoszenie

Opis zlecenia: zamiana flagi szkockiej na brytyjską, tak jak w tej edycji, w kategorii Kategoria:Formuła 1 i jej podkategoriach. Basshuntersw (dyskusja) 12:24, 2 sty 2015 (CET)


Chętni operatorzy botów:

Dyskusja:

Usunięcie "Formuła 1 -"

Status: w trakcie

Opis zlecenia: w wikiprojekcie Formuła 1 planujemy usunąć człon "Formuła 1 -" z nazwy artykułów z kategorii Kategoria:Rezultaty wyścigów Grand Prix. Ale przed botowaniem musimy chyba sprawdzić, czy nie istnieją już hasła bez członu "Formuła 1 -". Basshuntersw (dyskusja) 23:11, 2 sty 2015 (CET)


Chętni operatorzy botów:

Dyskusja: Listy wykonane. Basshuntersw (dyskusja) 19:18, 22 sty 2015 (CET)

Opróżnienie Kategoria:Filmy kręcone w Londynie

Status: trwa dyskusja

Opis zlecenia: Na podstawie Wikipedia:Poczekalnia/kwestie techniczne/2014:05:04:Kategoria:Filmy kręcone w Londynie. Nedops (dyskusja) 23:20, 7 sty 2015 (CET)

Chętni operatorzy botów: masti <dyskusja> 23:24, 7 sty 2015 (CET)

Dyskusja: usunąć kategorię czy przenieść do nadrzędnej kategoria:Filmy kręcone w Wielkiej Brytanii? masti <dyskusja> 23:24, 7 sty 2015 (CET)

Wstawianie szablonów na stronę dyskusji

Status: nowe zgłoszenie

Opis zlecenia: Zadanie codzienne, które polagałoby na wklejanie szablonu {{subst:Czy wiesz - artykuł}} na strony artykułów będących w nawiasach kwadratowych i pogrubieniu strony [[Wikiprojekt:Czy wiesz/ekspozycje/<tu aktualna data RRRR-MM-DD>]]. Czyli to co dziennie, na zmianę robią Tufor, Emptywords, Joanna Kośmider, Hortensja Bukietowa. Stanko (dyskusja) 16:11, 10 sty 2015 (CET)

 • Btw, jaki jest sens substowania tego szablonu? gdybyśmy tego nie robili, moglibyśmy szybko pobrać liczbę wywołań, ile się zmieniało w czasie, kto ma ile i wiele więcej. A tak to za każdym razem zmiany jakiejś pierdoły (ikony, linku) trzeba jechać botem przez wszystko. Dla mnie bez sensu. Jeżeli chodzi tylko o substowanie daty, to przecież można tak zrobić, żeby substować szablon podający datę i wykorzystujący szablon podający formatowanie. Tar Lócesilion|queta! 15:22, 11 sty 2015 (CET)

Chętni operatorzy botów:

Dyskusja:

 • Ja tego akurat nigdy nie robiłam i ze względu na okoliczności nie jestem w stanie podjąć się tego codziennego obowiązku, bo mogłabym nie nadążać. Sorry. Hortensja (dyskusja) 13:52, 11 sty 2015 (CET)
 • Może dałoby się jednak coś wycisnąć z botów? :) Choćby to się uaktualniało np. raz na tydzień. To zlecenie widzę już chyba z 3-4 raz i na razie dalej bez odzewu. Emptywords (dyskusja)
 • Jeżeli nikt się nie podejmie to przypomnijcie mi za tydzień. Zastanowię się co z tym zrobić. ~malarz pl PISZ 11:40, 26 sty 2015 (CET)

Przebotowanie szablonów linkujących do wyłączonej strony

Status: nowe zgłoszenie

Opis zlecenia: Potrzebuję zmiany we wszystkich artykułach (~400), w których linkuje się do strony [1] poprzez szablony {{GHS}} i {{RL}} (strona została wyłączona) na szablon {{CLI}} (baza [2]). Problem jest taki, że do drugiej bazy link musi zawierać inny numer niż do tej pory był używany w starych szablonach. W linkach do starej strony znajdują się numery (albo np. INDEXNO=607-007-00-3, albo np. CASNO=105-60-2), które należy wyszukać w nowej bazie przez pole Other Identifier (wyników może być w kilku przypadkach więcej niż 1, np. gdy numer CAS szukany: 55-60-2, a jest również w bazie 155-60-2). W linku do strony z konkretnym wynikiem jest SubstanceID=52595 (być może da się go znaleźć w inny, prostszy sposób, ale nic mi o tym nie wiadomo) i o ten numer właśnie chodzi (w artykule najlepiej umieścić jako {{CLI|<numer>}}). Byłoby również bardzo pomocne, gdyby po botowaniu dostępna była tabelka ze wszystkimi zmianami (albo po prostu wstawić szablon w postaci {{CLI|<numer>}}). ∼Wostr (dyskusja) 19:50, 10 sty 2015 (CET)

Chętni operatorzy botów:

Dyskusja:

Zmiana wywołania szablonu {{CAS}} ze sprawdzeniem poprawności na linkowanej stronie

Status: nowe zgłoszenie

Opis zlecenia: Sprawdzenie wszystkich wywołań {{CAS}} (a najlepiej w całości wszystkich artykułów, w których podano w {{Związek chemiczny infobox}} parametr numer CAS), znalezienie dla każdego numeru ostatniego roku (przykład dla 2012 roku i numeru CAS 123-11-5: http://www.nlm.nih.gov/cgi/mesh/2012/MB_cgi?rn=1&term=123-11-5), w którym numer jest w bazie (przykład: dla 2015 nic nie ma [3], a dla 2012 jest [4]) i zmiana wywołania szablonu {{CAS}} na poprawny {{CAS|<numer CAS>|rok=<rok>}}. Zakres lat do sprawdzenia: 2002–2015. W przypadku, jeśli numeru nie będzie w ogóle w bazie, wstawić {{CAS|<numer CAS>|rok=brak}}. ∼Wostr (dyskusja) 21:51, 10 sty 2015 (CET)

Chętni operatorzy botów:

Dyskusja:

Poprawa martych linków na działające

Status: w trakcie

Opis zlecenia: Prośba o aktualizację linków z [5] na [6] (jak druga poprawka w tej edycji). Nedops (dyskusja) 00:22, 22 sty 2015 (CET)

Chętni operatorzy botów: masti <dyskusja> 16:08, 22 sty 2015 (CET)

Dyskusja:

tego konkretnego linku czy wszystkich do ww.tilastopaja.org/staticresults? Bo jeśli to drugie to nie jest tak prosto bo przedrostek określa rok zdarzenia. masti <dyskusja> 16:08, 22 sty 2015 (CET)
Teraz ten 1 link w tych konkretnych hasłach, przeze mnie podlinkowanych. Aczkolwiek całkiem możliwe, że tego typu próśb będę miał więcej :) Nedops (dyskusja) 16:56, 22 sty 2015 (CET)
Martwych linków jest okolu 2430. Te które zaczynają się na http://www.tilastopaja.org/staticresults/20* są (prawie) wszystkie OK, pozostałe są martwe. --The Polish (query) 17:27, 22 sty 2015 (CET)
Ale nie ma prostej metody ustalenia jaki ma być prefix roku. To trzeba sprawdzić ręcznie. masti <dyskusja> 18:14, 22 sty 2015 (CET)
Tak, postaram się to sprawdzić. --The Polish (query) 18:16, 22 sty 2015 (CET)
Dla dużych imprez to idzie poprawiać, dla mniejszych nie. Trochę już ręcznie poprawiłem, jak będzie więcej niż 10 (?) wywołań, to będę zgłaszał. Nedops (dyskusja) 18:44, 22 sty 2015 (CET)

Poprawa linków

Status: wykonane

Opis zlecenia: W ramach ujednolicania tytułów artykułów o kompleksach skoczni narciarskich po raz drugi – i raczej ostatni – przedstawiam, wyraźnie krótszą tym razem, listę linków do poprawy: lista. Barcival (dyskusja) 21:22, 23 sty 2015 (CET)

Chętni operatorzy botów: The Polish (query) 21:07, 25 sty 2015 (CET)

Dyskusja:

Synagoga infoboks

Status: wycofane

Opis zlecenia: Regeneracja szablonu synagoga infoboks (a może nawet jego zmiana?) polegająca na wstawieniu do wszystkich artykułów pełnego infoboksu. Dlaczego? Jeżeli nie jest wstawiony parametr |odbudowano = to domyślnie wyświetla się ten parametr w infoboksie z informacją: {{{odbudowano}}} i wygląda tak, jak w artykułach: Synagoga Kortisa we Lwowie, Synagoga Cijerim we Lwowie, czy Synagoga Gal-Ed we Lwowie. Nie liczyłem, ale problem jest dosyć częsty. Emptywords (dyskusja) 10:00, 26 sty 2015 (CET)

Chętni operatorzy botów:

Dyskusja: Zrobiłem małą edycję i problem chyba rozwiązany bez botowania. Czy można wycofać zadanie jeżeli nie ma innych zmian w szablonie. ~malarz pl PISZ 10:07, 26 sty 2015 (CET)

Chyba tak :) Dzięki. Emptywords (dyskusja) 10:07, 26 sty 2015 (CET)

Interwiki

Status: wykonane

Opis zlecenia: połączenie interwików na Wikidanych.

I pozostałe szablony do 1950. cs wiki jest już przypisana (nie wiem czy wszystkie lata), więc do niej należało by przypisać pozostałe. Basshuntersw (dyskusja) 20:51, 26 sty 2015 (CET)

Chętni operatorzy botów:

Dyskusja: IMO właściwym miejscem na takie zgłoszenie jest d:Wikidata:Bot requests. Nie wiem czy tutaj ktoś zagląda kto to będzie potrafił botem wykonać. Może warto też poszperać na d:Help:Merge. ~malarz pl PISZ 21:17, 26 sty 2015 (CET)

 • Połączyłem wszystkie 1950-1981. W sześciu przypadkach na cs nie było szablonu, w jednym przypadku szablonu nie było na fi. Openbk (dyskusja) 22:30, 26 sty 2015 (CET)
  • Dzięki. Ale ręcznie? Kiedyś zrobiłem do 1983 i to chyba etapami, w kilka dni, dzisiaj do tego wróciłem, zrobiłem 1983 i miałem dość. Warto dodać, że kiedyś dodawanie interwki na Wikidanych było prostsze, wystarczyło dodać kilka języków i kliknąć zapisz, teraz trzeba to robić po dodaniu każdego języka. Basshuntersw (dyskusja) 22:48, 26 sty 2015 (CET)