Wikipedia:Zadania dla botów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Skrót: WP:ZdB, WP:ZDBOT

Tutaj możesz umieścić dowolne zadanie dla bota. Któryś z właścicieli botów z pewnością zainteresuje się Twoim problemem i pomoże go rozwiązać. Możesz też mieć własnego bota, przeczytaj Jak używać botów oraz ogólne zalecenia ich stosowania.

Instrukcja


Pamiętaj:

 1. Nie wpisuj zadania do kilku miejsc. Jeśli wpisałeś je do dyskusji operatora bota, to nie dodawaj go tutaj, i odwrotnie. Inaczej ludzie będą marnować czas pracując nad tym samym.
 2. Jeśli twoje zgłoszenie dotyczy naprawy przekierowań, możesz zgłosić zadanie za pomocą tego formularza. Zgłoszenie zostanie przyjęte przez operatora robota AlohaBOT.

Zadania stałe

Zadanie stałe Boty
Aktualizacja tabel władców na stronach lat tsca.bot
Archiwizacja stron dyskusji MalarzBOT
Automatyczne blokowanie open proxy Beau.bot.admin
Cykliczne spolszczanie angielskich szablonów cytowania, pomocne dla tłumaczy z enWiki: KamikazeBot
Dodawanie aktualnej daty do szablonów {{źródła}} i {{fakt}} w hasłach znajdujących się w kategorii Artykuły wymagające uzupełnienia źródeł AlohaBOT
Dodawanie opisów do linków zewnętrznych w przypisach mastiBot, PL Przemek.bot
Dodawanie szablonu o artykułach na medal i dobrych artykułach w innych Wikipediach mastiBot
Infoboksy MalarzBOT, MatmaBot
Interwiki Addbot
Naprawa podwójnych i usuwanie zerwanych przekierowań mastiBot
Odświeżanie strony głównej, {{Dobry artykuł}} i {{Dobry artykuł/archiwum}} codziennie o 02:00 CET Miner
Okresowe czyszczenie stron Wikipedia:Brudnopis Beau.bot, PL Przemek.bot
Okresowe czyszczenie stron Pomoc:Krok pierwszy - edytowanie, Pomoc:Krok drugi - formatowanie, Pomoc:Krok trzeci - linki, Pomoc:Krok czwarty - grafiki, Pomoc:Krok piąty - szablony, Pomoc:Krok szósty - znaczniki Beau.bot
Oznaczanie grafik bez szablonu określającego licencję Beau.bot
Poprawa odwołań do przekierowań do szablonów MalarzBOT
Sprawdzanie nowych artykułów:
 • dodawanie do artykułów szablonów {{dopracować}} z parametrami linki oraz kategoria
Beau.bot, PL Przemek.bot
Sprawdzanie nowych artykułów:
 • {{ek}}owanie eksperymentów edycyjnych oraz wandalizmów
 • oznaczanie artykułów naruszających prawa autorskie
Beau.bot
Tworzenie kategorii dla dyskusji w Poczekalni Beau.bot
Usunięcie szablonu {{przypisy}} z haseł, w których nie ma znacznika ref mastiBot, PL Przemek.bot
Usuwanie linków tożsamych z tekstem linka (WP:CHECK) AlohaBOT
Usuwanie starych stron dyskusji anonimowych użytkowników Beau.bot.admin
Usuwanie stron użytkowników z kategorii Beau.bot
Usuwanie z artykułów linków do skasowanych grafik CommonsDelinker
Usuwanie zbędnych przekierowań na stronach dyskusji Beau.bot.admin
Witanie redaktorów Beau.bot
Wyszukiwanie martwych linków zewnętrznych mastiBot


Zlecenia

IUCN i /0 - infoboksy

Status: w trakcie

Opis zlecenia: Chodzi o parametr IUCN id w zwierzę infoboks; w wielu hasłach na końcu ma wpisane /0 (np. 4645/0 zamiast 4635), które jednak dodawane jest domyślnie w odnośniku i przez to wiele haseł ma niewłaściwe (niedziałające) linki do IUCN z podwojonym /0. Należałoby każde takie /0 wpisane w linijce ze wspomnianym parametrem usunąć. Soldier of Wasteland (dyskusja) 19:50, 9 wrz 2014 (CEST)

Chętni operatorzy botów: ~malarz pl PISZ 21:14, 9 wrz 2014 (CEST)

Dyskusja:

Jak widzę całe zamieszanie wprowadziła ta edycja. Wcześniej link był tworzony jako http://www.iucnredlist.org/details/{{{IUCN id}}}. Po tej edycji jako http://www.iucnredlist.org/details/{{{IUCN id}}}/0. Czy wykonywać to zadanie czy może lepiej poprawić szablon i artykuły w których nie ma "/0"?
Uruchomiłem bota do przejrzenia wywołań szablonu. Różne rzeczy wypisuje w Wikipedysta:Malarz pl/szablony/Zwierzę infobox wraz z informacjami, które uznał za błędne lub kiedyś były poprawiane i zostały w moim kodzie. Jak skończy to będziemy mogli przeanalizować. Omawiana sprawa powinna pojawić się w sekcji "błędny IUCD id (7)". ~malarz pl PISZ 12:44, 18 wrz 2014 (CEST)
Po zbadaniu sprawy - faktycznie mniej więcej połowa ma "/0" a połowa go nie ma.
Mam propozycję. Może scalić pola "IUCN id" oraz "status_ref", w jedno i automatycznie wszędzie wypełnić takie pole odpowiednim wywołaniem szablonu {{IUCN}} z podanymi autorami oraz rokiem określenia statusu gatunku? Kontrpropozycją jest rezygnacja ze "status_ref" na korzyść kilku opcjonalnych wartości "IUCN autorzy", "IUCN rok", "IUCN wersja" i ew. "IUCN dostęp" (z tym, ze tu umożliwiłbym poprawne działanie szablonu {{IUCN}} bez podanej daty dla wywołań ze Zwierzę infobox. ~malarz pl PISZ 12:28, 19 wrz 2014 (CEST)

Znalazłem jeszcze takie linki jak w: Traszka górska. Tam jest podany ten parametr jako 59472/1, generuje link (błędny) http://www.iucnredlist.org/details/59472/1/0 . W poprzedniej wersji szablonu generował http://www.iucnredlist.org/details/59472/1 . Jak usuniemy "/1" to tez uzyskamy poprawny link http://www.iucnredlist.org/details/59472/0 . @Soldier of Wasteland Co z takimi parametrami zrobić? ~malarz pl PISZ 09:22, 26 wrz 2014 (CEST)

Większą dyskusję n/t nowych propozycji związanych z tym szablonem rozpocząłem w Dyskusja wikiprojektu:Zoologia. ~malarz pl PISZ 10:06, 26 wrz 2014 (CEST)

Lista medalowych z innych wiki, których nie mamy

Status: w trakcie

Opis zlecenia: Na stronie Wikipedia:Propozycje tematów wisi link do strony Wikipedia:Brakujące artykuły na medal z innych Wikipedii; lista podstawowa jest z 2008, dodatkowa z 2011. Jeśli to ma mieć sens, to potrzebna jest aktualizacja. Czy można wybotować taką listę (a może nawet dwie: AnM i DA?) i podmienić? Z góry dziękuję za pomoc--Felis domestica (dyskusja) 22:28, 12 paź 2014 (CEST)

Chętni operatorzy botów: masti <dyskusja> 13:50, 20 paź 2014 (CEST)

Dyskusja: postaram się odświeżyć masti <dyskusja> 13:50, 20 paź 2014 (CEST)

Kategoria:Niezweryfikowane martwe linki

Status: w trakcie

Opis zlecenia: Czy jest możliwe by:

 • Sprawdzić botem wszystkie artykuły z w/w kategorii
 • W przypadku, gdy jest zgłoszenie martwego linku, ale linku już w artykule nie ma (co jest nierzadkim wypadkiem), wykasować zgłoszenie błędu z dyskusji (łącznie z usunięciem dyskusji, jeśli to był jedyny wpis?)

Urealniłoby to statystyki, i byłoby łatwiej walczyć dalej. Z góry dziękuję, jeśli to tylko wykonalne--Felis domestica (dyskusja) 03:16, 13 paź 2014 (CEST)

Chętni operatorzy botów:

Dyskusja:

To jest zlecenie dla @masti. Jego bot zajmuje się martwymi linkami. Nie ma sensu aby ktoś inny otwierał niezamknięte drzwi. ~malarz pl PISZ 08:31, 13 paź 2014 (CEST)
Tak. przymierzę się do tego. masti <dyskusja> 09:03, 13 paź 2014 (CEST)

{{Album infobox}} i {{Utwór infobox}}

Status: nowe zgłoszenie

Opis zlecenia: Wymiana szablonu {{Album infobox}} na {{Album muzyczny infobox}} (ta druga nazwa jest poprawna) 213.238.64.186 (dyskusja) 08:44, 9 lis 2014 (CET)

Chętni operatorzy botów: ~malarz pl PISZ 12:02, 9 lis 2014 (CET)

Dyskusja:

W związku z tym, że szablon ma 20000 wywołań, wypadałoby spytać i zrobić przy okazji kilka innych rzeczy z wywołaniami szablonu. Tak więc czekam kilka dni przed wykonaniem zadania. ~malarz pl PISZ 12:02, 9 lis 2014 (CET)

Może wszystkie zewnętrzne okładki przesunąć do LZ (jeśli są), a pole {{{okładka}}} zastąpić przez standardowe wstawianie grafiki za pomocą nazwy pliku z commons i opcjonalnego podpisu grafiki. Paweł Ziemian (dyskusja) 12:59, 9 lis 2014 (CET)
"przesunąć do LZ" – czy bot jest w stanie wykryć, czy dany link prowadzi do samego pliku z grafiką czy też to jakiejś (pod)strony z dołączonym plikiem? SpiderMum (dyskusja) 17:35, 10 lis 2014 (CET)
Czasami tak, czasami nie. Jakie to ma znaczenie? Mogę spróbować przygotować listę linków. ~malarz pl PISZ 17:44, 10 lis 2014 (CET)
hmm, sądziłam, że takie zabiegi zwalczamy jako podchodzące pod hotlinkowanie? SpiderMum (dyskusja) 21:13, 10 lis 2014 (CET)

Na razie zająłem się {{Utwór infobox}} - bo ma mniej wywołań. Proponuję zmiany nazw parametrów na takie jak umieściłem w {{Utwór muzyczny infobox/temp}}. Wydaje mi się, że paramtery "lista utworów" (132 w 843 wywołaniach) w tym szablonie są całkowicie zbędne. Skoro mamy utwór (jeden) to skąd nagle lista utworów? Pozostałe informacje (nieistniejące parametry - prośba o usunięcie bądź zmianę nazwy na jeden z istniejących parametrów; lista linków do przeniesienia do LZ) są w Wikipedysta:Malarz pl/szablony/Utwór infobox. ~malarz pl PISZ 23:39, 11 lis 2014 (CET)

Zrobiłem wstępne przymiarki dla albumów. Szablon jest pod {{Album muzyczny infobox/temp}} i mam pytanie: Czy prawidłowe jest opisanie "płyta po płycie" i parametry ze słowem "album" w nazwie. Może wszędzie zamienić na album. Być może coś jeszcze dojdzie jak przeanalizuję wywołania. ~malarz pl PISZ 16:42, 12 lis 2014 (CET)

Jakby ktoś się pobawił i poczyścił "nierozpoznane" ze strony Wikipedysta:Malarz pl/szablony/Album infobox to szybciej można by skończyć to zlecenie. ~malarz pl PISZ 10:31, 14 lis 2014 (CET)
Zastanawiam się nad nieistniejącym parametrem "reżyser" – może dla albumów video wprowadzić coś takiego? tylko w taki sposób, żeby się nie myliło wstawiającym z reżyserem dźwięku? SpiderMum (dyskusja) 18:42, 15 lis 2014 (CET)
Można dodać do szablonu. Jak ktoś to potraktuje inaczej to chyba problemu nie będzie. Można zrobić też pole "reżyser obrazu" i wtedy nie będzie nieporozumień. ~malarz pl PISZ 14:16, 18 lis 2014 (CET)

Właściwie jestem gotowy do botowania Albumów. Właśnie generuję ostatnią wersję podglądu (co potrwa chyba do późnego wieczora). Do załatwienia zostało:

 1. 2x"reżyser", 1x"kompozytor", 1x"selekcja nagrań"; spokojnie można to poprawić później
 2. kilkanaście "kategorii"; zastanawiam się, czy nie zmienić tego na parametr "dopełniacz kategorii", który będzie dodawany na końcu nazwy kategorii. Uniemożliwi to robienie dziwnych kombinacji typu:
  |rodzaj płyty = lp
  |kategoria = Składanki XYZ
  Można też całkowicie z tego parametru (i automatycznie wstawianej kategorii dotyczącej rodzaju płyty) zrezygnować i wbotować kategorię bezpośrednio do kodu artykułów. @SpiderMum - może masz jakieś uwagi. ~malarz pl PISZ 14:16, 18 lis 2014 (CET)
  "Można też całkowicie (...)" - skłaniam się ku temu rozwiązaniu. Dodawanie kategorii u dołu artykułu wydaje się bardziej "standardowe". Natomiast dodawanie kategorii poprzez parametr "rodzaj" komplikuje się wraz z rozwijaniem drzewa kategorii (np. w Kategoria:Składanki dorobiła się już paru podkategorii). Wtedy by można okroić ten parametr z (dodanych przeze mnie) opcji "soundtrack-film", "soundtrack-serialTV", "soundtrack-gry" i "soundtrack-teatr". SpiderMum (dyskusja) 19:42, 18 lis 2014 (CET)
  OK - przygotowuję się do tego rozwiązania. Podejrzewam, że jutro zacznę botowanie. ~malarz pl PISZ 11:59, 20 lis 2014 (CET)
  Parametr rok nadal będzie dodawał kategorie? Bo mamy już Kategoria:Ścieżki dźwiękowe według roku wydania (ew. można wyciągnąć tę kategorię z albumów, chociaż mnie się wydaje, że skoro ścieżka została "wydana" to znaczy że zaistniała w postaci albumu? @Blackfish - puk puk?) oraz rodzynek w postaci Kategoria:EP wydane w 2012 roku. SpiderMum (dyskusja) 18:12, 20 lis 2014 (CET)
  Każde z tych ścieżek XXX są też w albumach XXX. Początkowo nieplanowałem tego usuwać z bokasu, ale jak widać chyba będzie trzeba. Fajnie by było gdyby jeszcze ktoś się wypowiedział. ~malarz pl PISZ 09:09, 21 lis 2014 (CET)
  Powiadomiłam (chyba od dawna martwy) Wikiprojekt Muzyka i muzykologia. @regan1973 SpiderMum (dyskusja) 14:52, 21 lis 2014 (CET)
  przed takim botowaniem wypadałoby tez zlikwidować zawartość Kategoria:Albumy muzyczne z rokiem wydania do weryfikacji. Mój bot właśnie poradził sobie z 50 artykułami, pozostało kilkanaście. ~malarz pl PISZ 10:53, 21 lis 2014 (CET)
  I jeszcze też jest lista błędnych "rodzajów płyt" do poprawienia. ~malarz pl PISZ 12:34, 21 lis 2014 (CET)
 • To jeszcze jedna sprawa. Sądzę, że warto zmienić jedną z opcji parametru "rodzaj płyty": zamiast "CD" i "cd" (i ewentualnie "lp", "LP") dać "studyjna", bo te pierwsze oznaczenia dotyczą formatów wydania. SpiderMum (dyskusja) 19:17, 21 lis 2014 (CET)

Kolekcjoner kości

Status: nowe zgłoszenie

Opis zlecenia: Propozycja: Przenieść Kolekcjoner kości wraz z linkami do Kolekcjoner kości (film). Istnieje pierwowzór literacki Kolekcjoner kości (powieść). Gregok (dyskusja) 23:01, 18 lis 2014 (CET)

Chętni operatorzy botów: Webmajstr (dyskusja) 22:58, 19 lis 2014 (CET)

Dyskusja:

Przypisy wielokrotne

Status: nowe zgłoszenie

Opis zlecenia: Jeśli dobrze kojarzę, to któryś bot przerabiał powtarzające się przypisy w wielokrotne. Chyba już tego nie robi, bo trafiłem na hasło Mae Clarke, gdzie tego typu edycja by się przydała. Nedops (dyskusja) 03:09, 22 lis 2014 (CET)

Chętni operatorzy botów:

Dyskusja:

Wyszukanie martwych linków

Status: nowe zgłoszenie

Opis zlecenia: Proszę o listę haseł z martwymi linkami zaczynającymi się od "http://www.iaaf.org/athletes". Listę można wrzucić gdziekolwiek, nawet tutaj – nie powinno być tego dużo. Z góry dzięki :) Nedops (dyskusja) 03:14, 22 lis 2014 (CET)

Chętni operatorzy botów:

Dyskusja: