Skrót: WP:ZdB, WP:ZDBOT

Wikipedia:Zadania dla botów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Tutaj możesz umieścić dowolne zadanie dla bota. Któryś z właścicieli botów z pewnością zainteresuje się Twoim problemem i pomoże go rozwiązać. Możesz też mieć własnego bota, przeczytaj Jak używać botów oraz ogólne zalecenia ich stosowania.

Instrukcja


Pamiętaj:

 1. Nie wpisuj zadania do kilku miejsc. Jeśli wpisałeś je do dyskusji operatora bota, to nie dodawaj go tutaj, i odwrotnie. Inaczej ludzie będą marnować czas pracując nad tym samym.
 2. Jeśli twoje zgłoszenie dotyczy naprawy przekierowań, możesz zgłosić zadanie za pomocą tego formularza. Zgłoszenie zostanie przyjęte przez operatora robota AlohaBOT.

Zadania stałe

Zadanie stałe Boty
Aktualizacja tabel władców na stronach lat tsca.bot
Archiwizacja stron dyskusji MalarzBOT
Automatyczne blokowanie open proxy Beau.bot.admin
Cykliczne spolszczanie angielskich szablonów cytowania, pomocne dla tłumaczy z enWiki: KamikazeBot
Dodawanie aktualnej daty do szablonów {{źródła}} i {{fakt}} w hasłach znajdujących się w kategorii Artykuły wymagające uzupełnienia źródeł AlohaBOT
Dodawanie opisów do linków zewnętrznych w przypisach mastiBot, PL Przemek.bot
Dodawanie szablonu o artykułach na medal i dobrych artykułach w innych Wikipediach mastiBot
Infoboksy MalarzBOT, MatmaBot
Interwiki Addbot
Naprawa podwójnych i usuwanie zerwanych przekierowań mastiBot
Odświeżanie strony głównej, {{Dobry artykuł}} i {{Dobry artykuł/archiwum}} codziennie o 02:00 CET Miner
Okresowe czyszczenie stron Wikipedia:Brudnopis Beau.bot, PL Przemek.bot
Okresowe czyszczenie stron Pomoc:Krok pierwszy - edytowanie, Pomoc:Krok drugi - formatowanie, Pomoc:Krok trzeci - linki, Pomoc:Krok czwarty - grafiki, Pomoc:Krok piąty - szablony, Pomoc:Krok szósty - znaczniki Beau.bot
Oznaczanie grafik bez szablonu określającego licencję Beau.bot
Poprawa odwołań do przekierowań do szablonów MalarzBOT
Sprawdzanie nowych artykułów:
 • dodawanie do artykułów szablonów {{dopracować}} z parametrami linki oraz kategoria
Beau.bot, PL Przemek.bot
Sprawdzanie nowych artykułów:
 • {{ek}}owanie eksperymentów edycyjnych oraz wandalizmów
 • oznaczanie artykułów naruszających prawa autorskie
Beau.bot
Tworzenie kategorii dla dyskusji w Poczekalni Beau.bot
Usunięcie szablonu {{przypisy}} z haseł, w których nie ma znacznika ref mastiBot, PL Przemek.bot
Usuwanie linków tożsamych z tekstem linka (WP:CHECK) AlohaBOT
Usuwanie starych stron dyskusji anonimowych użytkowników Beau.bot.admin
Usuwanie stron użytkowników z kategorii Beau.bot
Usuwanie z artykułów linków do skasowanych grafik CommonsDelinker
Usuwanie zbędnych przekierowań na stronach dyskusji Beau.bot.admin
Witanie redaktorów Beau.bot
Wyszukiwanie martwych linków zewnętrznych mastiBot


Zlecenia

IUCN i /0 - infoboksy

Status: w trakcie

Opis zlecenia: Chodzi o parametr IUCN id w zwierzę infoboks; w wielu hasłach na końcu ma wpisane /0 (np. 4645/0 zamiast 4635), które jednak dodawane jest domyślnie w odnośniku i przez to wiele haseł ma niewłaściwe (niedziałające) linki do IUCN z podwojonym /0. Należałoby każde takie /0 wpisane w linijce ze wspomnianym parametrem usunąć. Soldier of Wasteland (dyskusja) 19:50, 9 wrz 2014 (CEST)

Chętni operatorzy botów: ~malarz pl PISZ 21:14, 9 wrz 2014 (CEST)

Dyskusja:

Jak widzę całe zamieszanie wprowadziła ta edycja. Wcześniej link był tworzony jako http://www.iucnredlist.org/details/{{{IUCN id}}}. Po tej edycji jako http://www.iucnredlist.org/details/{{{IUCN id}}}/0. Czy wykonywać to zadanie czy może lepiej poprawić szablon i artykuły w których nie ma "/0"?
Uruchomiłem bota do przejrzenia wywołań szablonu. Różne rzeczy wypisuje w Wikipedysta:Malarz pl/szablony/Zwierzę infobox wraz z informacjami, które uznał za błędne lub kiedyś były poprawiane i zostały w moim kodzie. Jak skończy to będziemy mogli przeanalizować. Omawiana sprawa powinna pojawić się w sekcji "błędny IUCD id (7)". ~malarz pl PISZ 12:44, 18 wrz 2014 (CEST)
Po zbadaniu sprawy - faktycznie mniej więcej połowa ma "/0" a połowa go nie ma.
Mam propozycję. Może scalić pola "IUCN id" oraz "status_ref", w jedno i automatycznie wszędzie wypełnić takie pole odpowiednim wywołaniem szablonu {{IUCN}} z podanymi autorami oraz rokiem określenia statusu gatunku? Kontrpropozycją jest rezygnacja ze "status_ref" na korzyść kilku opcjonalnych wartości "IUCN autorzy", "IUCN rok", "IUCN wersja" i ew. "IUCN dostęp" (z tym, ze tu umożliwiłbym poprawne działanie szablonu {{IUCN}} bez podanej daty dla wywołań ze Zwierzę infobox. ~malarz pl PISZ 12:28, 19 wrz 2014 (CEST)

Znalazłem jeszcze takie linki jak w: Traszka górska. Tam jest podany ten parametr jako 59472/1, generuje link (błędny) http://www.iucnredlist.org/details/59472/1/0 . W poprzedniej wersji szablonu generował http://www.iucnredlist.org/details/59472/1 . Jak usuniemy "/1" to tez uzyskamy poprawny link http://www.iucnredlist.org/details/59472/0 . @Soldier of Wasteland Co z takimi parametrami zrobić? ~malarz pl PISZ 09:22, 26 wrz 2014 (CEST)

Większą dyskusję n/t nowych propozycji związanych z tym szablonem rozpocząłem w Dyskusja wikiprojektu:Zoologia. ~malarz pl PISZ 10:06, 26 wrz 2014 (CEST)

Lista medalowych z innych wiki, których nie mamy

Status: w trakcie

Opis zlecenia: Na stronie Wikipedia:Propozycje tematów wisi link do strony Wikipedia:Brakujące artykuły na medal z innych Wikipedii; lista podstawowa jest z 2008, dodatkowa z 2011. Jeśli to ma mieć sens, to potrzebna jest aktualizacja. Czy można wybotować taką listę (a może nawet dwie: AnM i DA?) i podmienić? Z góry dziękuję za pomoc--Felis domestica (dyskusja) 22:28, 12 paź 2014 (CEST)

Chętni operatorzy botów: masti <dyskusja> 13:50, 20 paź 2014 (CEST)

Dyskusja: postaram się odświeżyć masti <dyskusja> 13:50, 20 paź 2014 (CEST)

Kategoria:Niezweryfikowane martwe linki

Status: w trakcie

Opis zlecenia: Czy jest możliwe by:

 • Sprawdzić botem wszystkie artykuły z w/w kategorii
 • W przypadku, gdy jest zgłoszenie martwego linku, ale linku już w artykule nie ma (co jest nierzadkim wypadkiem), wykasować zgłoszenie błędu z dyskusji (łącznie z usunięciem dyskusji, jeśli to był jedyny wpis?)

Urealniłoby to statystyki, i byłoby łatwiej walczyć dalej. Z góry dziękuję, jeśli to tylko wykonalne--Felis domestica (dyskusja) 03:16, 13 paź 2014 (CEST)

Chętni operatorzy botów:

Dyskusja:

To jest zlecenie dla @masti. Jego bot zajmuje się martwymi linkami. Nie ma sensu aby ktoś inny otwierał niezamknięte drzwi. ~malarz pl PISZ 08:31, 13 paź 2014 (CEST)
Tak. przymierzę się do tego. masti <dyskusja> 09:03, 13 paź 2014 (CEST)

Przypisy wielokrotne

Status: nowe zgłoszenie

Opis zlecenia: Jeśli dobrze kojarzę, to któryś bot przerabiał powtarzające się przypisy w wielokrotne. Chyba już tego nie robi, bo trafiłem na hasło Mae Clarke, gdzie tego typu edycja by się przydała. Nedops (dyskusja) 03:09, 22 lis 2014 (CET)

Chętni operatorzy botów:

Dyskusja: Jestem przeciwny. Przejście takiego bota po haśle z ponad setką przypisów (Wieleci) spowodowało niemożność prowadzenia dalszych prac nad rozbudową, uniemożliwiając orientację w (już istniejących) przypisach. Uniemożliwia też późniejszą weryfikację. — Paelius Ϡ 14:51, 18 gru 2014 (CET)

Jak rozumiem chodzi o edycję? "autonazwa6" faktycznie wydaje się nie być najszczęśliwszym nazewnictwem przypisu (choć jak kiedyś zobaczyłem ten zarzut w dyskusji nad wyróżnieniem któregoś artu wydało mi się być to przesadą). W jaki sposób zmiany bota utrudniają weryfikację? Nie upieram się przy botowaniu jeśli faktycznie coś to utrudnia, może dlatego bot @Mastiego przestał wykonywać tego rodzaju edycje? Nedops (dyskusja) 15:07, 18 gru 2014 (CET)
Po przejściu bota, by móc się rozpoznać w uźródłowieniu artykułu (w oknie edycyjnym) trzeba stworzyć osobną tabelę uwzględniającą odwołanie (autonazwa) i adres bibliograficzny w przypisie. Ja nie jestem w stanie spamiętać, że autonazwa6 to X, 7 to Y itd., więc powyższe jest niezbędne. A to naprawdę z mojej strony jest zbędna praca, której nie musiałbym wykonywać, gdyby te przypisy były normalnie osadzone albo chociaż miały mówiące nazwy. — Paelius Ϡ 16:16, 18 gru 2014 (CET)
Prościej zmienić wszystkie wystąpienia "autonazwaX" na mówiącą nazwę. Bot niestety mówiących nazw nie jest w stanie sam wymyślić. Zamiast czegoś niby-mówiącego już lepsza jest nazwa sztuczna. ~malarz pl PISZ 16:21, 18 gru 2014 (CET)
Prościej, nie prościej. Tak czy tak, zbędna, długotrwała i wrażliwa na błędy praca z mojej strony. — Paelius Ϡ 17:10, 18 gru 2014 (CET)
A wszystko przez brak szablonu cytowania. Samonazywający się przypis to konsekwentne stosowanie {{odn}}, który wskazałby jedną z pozycji w bibliografii. Paweł Ziemian (dyskusja) 17:17, 18 gru 2014 (CET)
Nie każdy potrafi (i chce — z przyczyn typograficznych i bibliologicznych) używać szablonu. — Paelius Ϡ 17:36, 18 gru 2014 (CET)
Kiedyś jako poligon dla {{Cytuj}} skopiowałem do swojego brudnopisu bezszablonową bibliografię aby testować czy wynik nowego szablonu jak najwierniej oddaje to co pierwotnie było zapisane. Paweł Ziemian (dyskusja) 20:47, 18 gru 2014 (CET)
To ja po raz kolejny pomarudzę – najwygodniej byłoby zaznaczyć określony fragment tekstu i podawać do niego źródło. To jakby to wyglądało w kodzie, to już sprawa wtórna, obarczanie piszących koniecznością zapamiętywania tytułów przypisów jest dalekie od ideału, podobnie jak brak możliwości zaznaczenia które dokładnie partie hasła są oparte na którym źródle. Nedops (dyskusja) 17:44, 18 gru 2014 (CET)

Wyszukanie martwych linków

Status: w trakcie

Opis zlecenia: Proszę o listę haseł z martwymi linkami zaczynającymi się od "http://www.iaaf.org/athletes". Listę można wrzucić gdziekolwiek, nawet tutaj – nie powinno być tego dużo. Z góry dzięki :) Nedops (dyskusja) 03:14, 22 lis 2014 (CET)

Chętni operatorzy botów:  « Saper // dyskusja »  03:13, 25 lis 2014 (CET)

Dyskusja:

Pierwsze poprawki do skryptu weblinkchecker.py:

 1. Zmiana #175610: Introduce config.days_dead instead of global day
 2. Zmiana #175632: Introduce weblinkchecker-badurl_msg
 3. Zmiana #175638: Report malformed URLs

Tłumaczenia bez szablonu

Status: nowe zgłoszenie

Opis zlecenia: Przydałoby się zrobić listę artykułów, które są tłumaczeniami z innych wersji językowych, ale nie mają na stronie dyskusji użytego szablonu {{przetłumaczony}}. Niektórzy autorzy takich tłumaczeń (może nawet większość?) umieszczają taką informację w opisie zmian (np. "przetłumaczone z enwiki"), więc można spróbować wykryć takie hasła automatycznie i zestawić w tabelce z propozycjami uzupełnionego szablonu. PG (dyskusja) 14:58, 6 gru 2014 (CET)

Chętni operatorzy botów:

Dyskusja:

dubscore.pl

Status: nowe zgłoszenie

Opis zlecenia: Proszę o archiwizację wszystkich stron z dubscore.pl na archive.org. Uwaga - strona zostanie zamknięta 15 grudnia więc proszę o wysoki priorytet. Sidevar (dyskusja) 00:43, 7 gru 2014 (CET)

Chętni operatorzy botów:

Dyskusja: Został jeden dzień, @masti, @malarz pl, pomożecie? Sidevar (dyskusja) 17:50, 14 gru 2014 (CET)

Mapa lokalizacyjna obwodu mińskiego

Status: nowe zgłoszenie

Opis zlecenia: W związku z utworzeniem przeze mnie tego szablonu, uprzejmie proszę o przeskanowanie tej kategorii w poszukiwaniu wywołań infoboksów, gdzie występuje moduł lokalizacyjny, i wstawienie do nich/wypełnienie parametru "kod mapy" o wartości "obwód miński". Powerek38 (dyskusja) 22:32, 8 gru 2014 (CET)


Chętni operatorzy botów:

Dyskusja:

Kneset

Status: nowe zgłoszenie

Opis zlecenia: Poproszę o zmianę każdorazowego pojawienia się słowa Knesset/ Knessetu/ Knessecie na Kneset / Knesetu / Knesecie. Jedyny problem jaki dostrzegam to fakt, że słowo Knesset w mianowniku (jako angielskie słowo) pojawia się w linkach zewnętrznych czy w tytułach cytowanych artykułów. Jeżeli da się to zrobić mimo wszystko to dobrze, jeśli nie to proszę o automagiczną podmianę odmian słowa oraz podmianę Knesset na Kneset kiedy użyte jest jako link. Jeśli trzeba coś wyjaśnić lub przygotować - proszę o informację. pozdrawiam Andrzei111 (dyskusja) 13:32, 9 gru 2014 (CET)


Chętni operatorzy botów:

Dyskusja:

Strony ujednoznaczniające z linkami

Status: w trakcie

Opis zlecenia: Już prosiłem oto kiedyś bezpośrednio Mastiego ale temat jakoś uciekł, więc tu nieśmiało się przypomnę. Generalnie mocno pracuję nad Wikiprojekt:Strony ujednoznaczniające z linkami i mozolnie poprawiam co wiem/umiem i na co mam czas. Pracę bardzo ułatwiłaby mi przede wszystkim aktualna lista brako-błędów. Ale idealnie byłoby wtedy gdyby bot wypluwał listę bez tych sytuacji gdy w artykule "Przykładowy artykuł" jedyny link do ujednoznacznienia jest użyty w szablonie "Inne znaczenia" i prowadzi do "Przykładowy artykuł (ujednoznacznienie)"? Bo takie użycie jest ok i nie jest błędem, w przeciwieństwie do wszystkich pozostałych stron z tej listy. Do tego wystarczy, aby wypluwał strony z przestrzeni głównej bez stron dyskusji użytkowników. Jeśli takie dane są komuś potrzebne to bardzo bym prosił o zrobienie dodatkowej - okrojonej listy wedle moich powyższych sugestie i wrzucenie w mój brudnopis czy gdziekolwiek. Jeśli coś napisałem niejasno - proszę o informację - doprecyzuje. pozdrawiam Andrzei111 (dyskusja) 13:43, 9 gru 2014 (CET)

Chętni operatorzy botów: masti <dyskusja> 15:07, 9 gru 2014 (CET)

Dyskusja:

pracuję nad tym postaram się do końca tygodnia to zrobić masti <dyskusja> 15:07, 9 gru 2014 (CET)

Czywieszowa coroczna lista stron ekspozycji

Status: nowe zgłoszenie

Opis zlecenia: Wiem, że jest jeszcze trochę czasu, ale już od dłuższego czasu Karol007 jest praktycznie nieaktywny, a to jego bot tworzył coroczne ekspozycje czywieszowe. Pisałem mu na stronie dyskusji i możemy jeszcze poczekać, ale jeśli się nie doczekamy, to czy znajdzie się tu inny bot do tego zadania? Stanko (dyskusja) 21:14, 12 gru 2014 (CET)

Pozwolę przypomnieć o tym zadaniu, jako że w tym roku został już tylko 31 grudnia. Niżej w skrócie czego całość dotyczy:

 • 1. należy utworzyć 365 artykułów ekspozycji typu: Wikiprojekt:Czy wiesz/ekspozycje/2015-01-01
 • 2. w każdym jednym treść ma zawierać taki zapis (to z dzisiejszego) poza szablonem i kategorią jak niżej:
  • 2a. {{Kartka z kalendarza|rodzaj kartki = czywieszowa|2014|12|19|19|0.0|okazja specjalna = }} - w tym szablonie liczby to odpowiednio: rok, miesiąc, dzień, dzień, (zera 0.0 tu nieistotne).
  • 2b. [[Kategoria:Ekspozycje Czywiesza 2014|12]] - kategorie miesięczne (czyli 12 to grudzień).

Stanko (dyskusja) 23:09, 19 gru 2014 (CET)

Chętni operatorzy botów:

Dyskusja:

Linki flaga -> państwo w artykułach o skoczkach narciarskich

Status: nowe zgłoszenie

Opis zlecenia: Proszę o stworzenie listy artykułów (może być tu) w kategoriach Kategoria:Skoczkowie narciarscy i Kategoria:Skoczkinie narciarskie, które zawierają ciąg znaków: 15px|link= (oczywiście bez pogrubienia, dodałem je tylko dla efektu wizualnego). Barcival (dyskusja) 13:30, 14 gru 2014 (CET)


Chętni operatorzy botów:

Dyskusja:

Usunięcie Szablon:Portal (seriale telewizyjne)

Status: nowe zgłoszenie

Opis zlecenia: Proszę o pomoc w usunięciu następującej frazy: {{Portal|Seriale telewizyjne}} z artykułów zawierających Szablon:Serial infobox, ponieważ ten szablon infobox posiada w sobie już moduł z linkiem do portalu. Kszapsza (dyskusja) 21:18, 17 gru 2014 (CET)

Chętni operatorzy botów:

Dyskusja:

Zmiana kategorii

Status: wykonane

Opis zlecenia: Proszę (patrz dyskusja w kawiarence) o zmianę wszystkich wywołań do Kategoria:Polscy prezydenci miast na Kategoria:Prezydenci miast w Polsce. Z góry dziękuję! --Felis domestica (dyskusja) 14:24, 18 gru 2014 (CET)

Chętni operatorzy botów: ~malarz pl PISZ 15:50, 18 gru 2014 (CET)

Dyskusja: :Malarz, Felis domestica To samo zapewne należy zrobić z:Kategoria:Polscy wiceprezydenci miast? Einsbor (dyskusja) 15:56, 18 gru 2014 (CET)

Zrobione ~malarz pl PISZ 16:10, 18 gru 2014 (CET)

Powstanie Listopadowe. 1830-1831

Status: nowe zgłoszenie

Opis zlecenia: Prosiłbym o przeniesienie linków z Powstanie listopadowe. 1830-1831 do Powstanie Listopadowe. 1830-1831. Dzięki Gregok (dyskusja) 16:33, 19 gru 2014 (CET)

Chętni operatorzy botów:

Dyskusja:

PKOl

Wątek założony przed: 21:03, 19 gru 2014 (CET)
Status: nowe zgłoszenie

Opis zlecenia: Trzeba zamienić wywołania szablonu {{PKOl}} na linki (w szablonie {{cytuj stronę}}. Początkowo miał zająć się tym Blackfish, jednak go nie widać ostatnio. Zatem: PKOl porobił zmiany na stronie, adresy są inne i szablon {{PKOl}} jest nieprzydatny. Proszę o bota, który wejdzie do artykułów wymienionych w lewej kolumnie tej tabeli i zamieni tam szablon {{PKOl|[tu_jakiś_numer]}} na odpowiednio opakowany link z prawej kolumny. Powinno wyglądać to w ten sposób: klik. Czyli trzeba zamienić na * {{cytuj stronę |url= |tytuł= Imię Nazwisko – sylwetka w portalu www.olimpijski.pl|autor=[[Polski Komitet Olimpijski]] |opublikowany=www.olimpijski.pl |język=pl |data dostępu=[data przebiegu bota]}}. Jako Imię Nazwisko można by wrzucić {{subst:PAGENAME}}, lub, jeśli jest coś w nawiasach, to w szablonie PKOL powinien być podany parametr name=, który można wykorzystać. Czasami nie znaleźliśmy (z KrzysiemG) właściwego linku, to w prawej kolumnie tabeli może być albo pusto albo wstawione są znaki zapytania (i tak lepiej sprawdzać czy w prawej kolumnie znajduje się link). Tabela była wypełniana dość dawno, możliwe jest, że część tych szablonów {{PKOl}} została w międzyczasie zastąpiona.

Chętni operatorzy botów:

Dyskusja: