Skrót: WP:ZdB, WP:ZDBOT

Wikipedia:Zadania dla botów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Tutaj możesz umieścić dowolne zadanie dla bota. Któryś z właścicieli botów z pewnością zainteresuje się Twoim problemem i pomoże go rozwiązać. Możesz też mieć własnego bota, przeczytaj Jak używać botów oraz ogólne zalecenia ich stosowania.

Instrukcja

Pamiętaj:

 1. Nie wpisuj zadania do kilku miejsc. Jeśli wpisałeś je do dyskusji operatora bota, to nie dodawaj go tutaj, i odwrotnie. Inaczej ludzie będą marnować czas pracując nad tym samym.
 2. Jeśli twoje zgłoszenie dotyczy naprawy przekierowań, możesz zgłosić zadanie za pomocą tego formularza. Zgłoszenie zostanie przyjęte przez operatora robota AlohaBOT.

Zadania stałe

Zadanie stałe Boty
Aktualizacja tabel władców na stronach lat tsca.bot
Archiwizacja stron dyskusji MalarzBOT
Automatyczne blokowanie open proxy Beau.bot.admin
Cykliczne spolszczanie angielskich szablonów cytowania, pomocne dla tłumaczy z enWiki: KamikazeBot
Dodawanie aktualnej daty do szablonów {{źródła}} i {{fakt}} w hasłach znajdujących się w kategorii Artykuły wymagające uzupełnienia źródeł MalarzBOT
Dodawanie opisów do linków zewnętrznych w przypisach mastiBot
Infoboksy MalarzBOT, MatmaBot
Naprawa podwójnych i usuwanie zerwanych przekierowań mastiBot
Odświeżanie strony głównej, {{Dobry artykuł}} i {{Dobry artykuł/archiwum}} codziennie o 02:00 CET Miner
Okresowe czyszczenie stron Wikipedia:Brudnopis, Pomoc:Krok pierwszy - edytowanie, Pomoc:Krok drugi - formatowanie, Pomoc:Krok trzeci - linki, Pomoc:Krok czwarty - grafiki, Pomoc:Krok piąty - szablony, Pomoc:Krok szósty - znaczniki Beau.bot
Poprawa odwołań do przekierowań do szablonów MalarzBOT
Sprawdzanie nowych artykułów:
 • dodawanie do artykułów szablonów {{dopracować}} z parametrami linki oraz kategoria
 • {{ek}}owanie eksperymentów edycyjnych oraz wandalizmów
 • oznaczanie artykułów naruszających prawa autorskie
Beau.bot
Tworzenie kategorii dla dyskusji w Poczekalni Beau.bot
Usunięcie szablonu {{przypisy}} z haseł, w których nie ma znacznika ref mastiBot
Usuwanie linków tożsamych z tekstem linka (WP:CHECK) AlohaBOT
Usuwanie starych stron dyskusji anonimowych użytkowników Beau.bot.admin
Usuwanie stron użytkowników z kategorii Beau.bot
Usuwanie z artykułów linków do skasowanych grafik CommonsDelinker, malarzBOT
Usuwanie zbędnych przekierowań na stronach dyskusji Beau.bot.admin
Witanie redaktorów Beau.bot
Wyszukiwanie martwych linków zewnętrznych mastiBot
Artykuły na medal, dobre artykuły, listy na medal z innych Wikipedii, które nie mają swoich odpowiedników w polskiej Wikipedii mastiBot


Zlecenia

Wyszukanie martwych linków

Status: w trakcie

Opis zlecenia: Proszę o listę haseł z martwymi linkami zaczynającymi się od "http://www.iaaf.org/athletes". Listę można wrzucić gdziekolwiek, nawet tutaj – nie powinno być tego dużo. Z góry dzięki :) Nedops (dyskusja) 03:14, 22 lis 2014 (CET)

Chętni operatorzy botów:  « Saper // dyskusja »  03:13, 25 lis 2014 (CET)

Dyskusja:

Pierwsze poprawki do skryptu weblinkchecker.py:

 1. Zmiana #175610: Introduce config.days_dead instead of global day
 2. Zmiana #175632: Introduce weblinkchecker-badurl_msg
 3. Zmiana #175638: Report malformed URLs

Incheon

Status: trwa dyskusja

Opis zlecenia: W co najmniej kilkudziesięciu hasłach nazwa głównego portu lotniczego w Korei Południowej pisana jest jako Seul-Inczhon, w zarzuconej w latach 90. niezbyt poprawnej polskiej transkrypcji. I zupełnie rozbieżnie z pisownią tej nazwy stosowaną na Wiki (Incheon), co powoduje ogromny bałagan. Proszę zatem o pozamienianie nazwy Seul-Inczhon na Seul-Incheon. Hoa binh (dyskusja) 09:20, 27 lut 2015 (CET)

 • Niezrobione, zostało około setki haseł. Hoa binh (dyskusja) 21:29, 27 lut 2015 (CET)

Chętni operatorzy botów: masti <dyskusja> 12:55, 27 lut 2015 (CET)

Dyskusja: @Hoa binh Występuje jeszcze kilka [1] dotyczących bitwy. Czy można oznaczyć to zlecenie jako zrobione? ~malarz pl PISZ 10:31, 17 mar 2015 (CET)

Podziękowania za hasło w Czywieszu

Status: trwa dyskusja

Opis zlecenia: Trzecia i raczej już ostatnia część megazlecenia dotyczącego usprawnienia działania projektu Czywieszowego (po usuwaniu zbędnych szablonów po ekspozycji na stronie artykułu i wstawianiu odpowiednich informacji o ekspozycji na stronach dyskusji haseł). Chodzi tym razem o systematyczne wstawianie podziękowań dla autorów haseł wstawianych do ekspozycji przy pomocy {{subst:Czy wiesz - autor|tytuł strony=[[Nazwa]]|data=[[{{subst:LOCALDAY}} {{subst:LOCALMONTHNAMEGEN}}]] [[{{subst:CURRENTYEAR}}]]|więcej stron=}}. Bot musiałby w dniu ekspozycji sprawdzić stronę dyskusji ekspozycji taką jak ta, pobrać stamtąd tytuł artykułu i autora (lub autorów, jeśli będzie ich więcej) i wstawić odpowiedni szablon na stronie dyskusji tegoż autora/-ów. Oczywiście nie jest to coś kluczowego dla całego CW, ale wydaje się, że takie podziękowania wpływają mobilizującą i są swego rodzaju gratyfikacją dla autora, co pewnie jest miłe. Przez pewien czas nikt nie wstawiał takich podziękowań, a obecnie ręcznie wstawia je Stanko. Jest coś takiego możliwe? Emptywords (dyskusja) 13:13, 2 mar 2015 (CET)

Chętni operatorzy botów:

Dyskusja: Drobna uwaga. Aby to miało większy sens, to nie można tego robić z flaga bota. Inaczej tylko obserwujący stronę dyskusji coś zauważą. ~malarz pl PISZ 13:15, 2 mar 2015 (CET)

 • W sensie oddzielny, nowy bot bez flagi? Jest to wg możliwe? Emptywords (dyskusja) 13:17, 2 mar 2015 (CET)
 • Dzięki Emptywords za to zgłoszenie :) Jeśli to o czym piszecie wyżej można wykonywać przynajmniej półautomatycznie - to już dużo (jak np. poprzez klinięcie w jakiś przycisk i szablony wskakują same). Ale na samych sprawach technicznych już się nie znam, więc poczekamy na dalsze komentarze fachowców. Stanko (dyskusja) 13:38, 2 mar 2015 (CET)
 • Uważam, że śmiało to zadanie może wykonywać bot – jeśli nie będzie widać tych powiadomień na OZetach (przy standardowych ustawieniach) to trudno. A ręczne wklejanie tych powiadomień jest jednak męczące (nikt chyba tego nie ciągnął dłużej niż rok). Nedops (dyskusja) 13:48, 2 mar 2015 (CET)
 • Po przemyśleniu - faktycznie to podziękowanie jest bardziej dla samego autora niż dla innych, więc chyba kombinowanie z bezflagowym botem, czy jakimś półautomatem chyba nie mam sensu - przynajmniej z tej przyczyny. Emptywords (dyskusja) 13:51, 2 mar 2015 (CET)
 • Oczywiście, że można robić automatyczne edycje z konta bez flagi bota. Jakiś czas temu wstawiałem w taki sposób informacje o błędach do artykułów po to aby obserwujący mogli to zauważyć. Tu można tez tak zrobić. Tylko czy taki sposób wstawienia podziękowań ma sens. Moim zdaniem wstawienie tego komentarza przez "normalnego" użytkownika daje pozytywny efekt dla tego kto utworzył, jak zrobi to automat nawet bez flagi bota to większość pozytywnych efektów pryska. ~malarz pl PISZ 14:20, 2 mar 2015 (CET)

Wpadłem na pomysł aby botem generować listę takich linków: Podziękowanie - Electron za XYZ. Co wy na to? ~malarz pl PISZ 14:35, 2 mar 2015 (CET)

 • Czyli jakby to mniej więcej działało? :) Przyznam, że powyższe na razie niewiele mi mówi :) Emptywords (dyskusja) 13:26, 3 mar 2015 (CET)
  • Bot wygenerowałby codziennie listę linków w postaci jako powyżej. Kliknij w ten link i zapisz to co wygeneruje. Zobaczysz wtedy efekt. ~malarz pl PISZ 10:25, 17 mar 2015 (CET)
   • Fajne. Lista z linkami byłaby na osobnej stronie, a klikniecię otwierałoby edycje w dyskusji już u odpowiedniej osoby, tak? Ponieważ jest to o wiele lepsze niż dziennie kopiuj-wklej z zewnętrznych edytorów tekstu to możemy spróbować, od kiedy tylko będziesz mógł to włączyć. Staram się zawsze zweryfikować każdą osobę w historii hasła, bo pomyłki w tych tabelkach się zdarzają, więc na początku na pewno będę to robił ostrożniej, ale spróbować trzeba. Stanko (dyskusja) 10:32, 19 mar 2015 (CET)
    • W mojego punktu widzenia warto takie podziękowania wstawiać, nawet jeśli miałby to robić automatycznie bot. Czasami jest tak, ze nawet nie wiem, jak artykuł napisany przeze mnie ląduje w Czw. Tournasol Demande-moi! 16:15, 19 mar 2015 (CET)

Oś elewacji

Status: nowe zgłoszenie

Opis zlecenia: W wielu artykułach mamy z fasadą ośmioosiową lub sień trzyosiowa i tak przez kilkanaście liczb oraz kilka przypadków. Szacuję na kilkaset użyć, tymczasem do Oś elewacji linkuje 16 artów. Warto byłoby podlinkować resztę, bo można pomyśleć, że fasady były/są na kołach. Zadanie nietrywialne, bo trzeba odfiltrować tylko użycie architektoniczne. Ciacho5 (dyskusja) 19:26, 15 mar 2015 (CET) Dodałem temat/nagłówek zadania Paweł Ziemian (dyskusja) 19:51, 15 mar 2015 (CET)

Chętni operatorzy botów:

Dyskusja:

Kategoria:Szablony portali ze zbędnymi parametrami

Status: trwa dyskusja

Opis zlecenia: O ile to techniczne możliwe, wybotowanie parametrów | grafika = z szablonów {{Portal}} w artykułach, niezależnie od treści parametru grafika (próbowałem ręcznie, ale lista błędnych wywołań jest potwornie długa i stanowi duży procent całości wywołań – błędnych wywołań 6193, a wywołań ogółem – ok. 8000).

Parametr grafika jest zbędny, ponieważ grafikę i tak narzuca moduł – {{#invoke:Portal/grafika}}, który został już jakiś czas temu utworzony po dyskusjach w Kawiarence. Uprzedzam – liczba stron jest naprawdę duża i to ciężka sprawa (o ile możliwa do roboty przez bota). Kszapsza (dyskusja) 14:49, 28 mar 2015 (CET)

Chętni operatorzy botów: ~malarz pl PISZ 14:59, 28 mar 2015 (CET)

Dyskusja: Szczerze mówiąc nie jestem do końca przekonany o potrzebie wykonania tego zlecenia. Już szybciej bym od razu linki do niektórych portali w ogóle zlikwidował. W każdym razie jeżeli nie będzie sprzeciwu to za kilka dni pousuwam co trzeba. ~malarz pl PISZ 14:59, 28 mar 2015 (CET)

Potrzeba jest, bo po co w przestrzeni głównej nic nie wnoszące fragmenty kodu technicznego? Co do usuwania, to proponuję – jeśli już – dyskusję w Kawiarence. Informowanie i dyskusja nad taką dużą kwestią w tym miejscu jest nienajlepszym pomysłem. Na angielskiej Wikipedii, przykładowo, linki do portali są na ponad 3 mln stron, u nas na 8 tys. – nie wiem czy warto usuwać. Często linki do portali są ważnym uzupełnieniem danego artykułu, wnoszącym coś więcej i gromadzącym wiedzę. Jak na razie, proponuję po prostu, jak w prośbie, wybotować ten zbędny parametr – jak już napisałem, to nic nie wnoszące fragmenty kodu technicznego w przestrzeni głównej Wikipedii, zupełnie zbędne. Kszapsza (dyskusja) 15:10, 28 mar 2015 (CET)
Kszapsza, nie napisałeś niczego, czego byśmy nie wiedzieli. Chcesz, to rozpocznij dyskusję w Kawiarence. Zaproponuj najpierw usuwanie linków do nieaktywnych portali, reszta jest bardziej skomplikowana, bo wymaga konkretnych argumentów: liczb, danych, wykresów. Nie można z góry założyć, że skoro „często[wg kogo?]”, to „wszystkie” albo jakaś „demokratyczna większość” linków do portali są jakimś „ważnym[co dodającym?]” uzupełnieniem artykułu. Tar Lócesilion|queta! 15:47, 28 mar 2015 (CET)
Nie będę się tutaj kłócić – wniosek dotyczy usunięcia wystąpień parametru grafika i nie ma co od tematu odchodzić. Wniosek o usuwanie tego parametru uzasadniłem i proszę o jego wykonanie. Kszapsza (dyskusja) 18:28, 28 mar 2015 (CET) PS. Następnym razem pingnij mnie, Tar, bo bez tego późno jak widzisz zobaczyłem Twoją odpowiedź.