Zespół „Gawęda”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Zespół Gawęda)
Zespół Artystyczny Związku Harcerstwa Polskiego im. hm. Barbary Kieruzalskiej
Rok założenia

13 października 1952

Pochodzenie

 Polska

Współpracownicy
Wanda Chotomska, Krzysztof Gradowski, Witold Gruca, Adam Kilian, Włodzimierz Korcz, Zofia Rudnicka
Strona internetowa

Zespół „Gawęda” – reprezentacyjny Zespół Artystyczny Związku Harcerstwa Polskiego im. harcmistrzyni Barbary Kieruzalskiej.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Gawęda jest zespołem dziecięco-młodzieżowym, powstałym 13 października 1952 r. w Domu Harcerza na Pradze. Wtedy to 24-letni instruktor wychowania artystycznego Andrzej Kieruzalski rozpoczął zajęcia z 30-osobową grupą dzieci. Trzynaścioro wytrwałych zagrało pierwsze przedstawienie Gawędy pt. O Żaczku Szkolaczku i Sowizdrzale.

W ciągu prawie 65 lat istnienia Gawęda dała ponad 6000 przedstawień na całym świecie. Wykonawcy gościli m.in. w Stanach Zjednoczonych, na Kubie, w Japonii, na Tajwanie, w Australii. Tańczyli i śpiewali dla Jana Pawła II. Do 2017 roku przez zespół przewinęło się ponad 16 000 dzieci i młodzieży.

Najwięcej piosenek powstało dzięki Wandzie Chotomskiej i Włodzimierzowi Korczowi, najwięcej masek i elementów scenografii dzięki Adamowi Kilianowi. Rezerwat – pierwszy dziecięcy musical – napisany został przez Krzysztofa Gradowskiego i Andrzeja Korzyńskiego.

W Gawędzie śpiewali między innymi: Krzysztof Gradowski, Marek Kościkiewicz (założyciel zespołu De Mono), Wojciech Mann, Magdalena Mielcarz, Anna Nehrebecka, Danuta Stankiewicz, Agnieszka Wagner, Szymon Zbroch, Aleksandra Woźniak i Andrzej Zaorski

Przez większą część swojego istnienia zespół miał swoją siedzibę w warszawskim Pałacu Młodzieży (część Pałacu Kultury i Nauki). Dokumentacja działalności zespołu jest przechowywana jako depozyt w archiwum Fundacji Ośrodka Karta[1].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

  • Gawęda i detektywi (widowisko; 1986; słowa Wanda Chotomska; muzyka Włodzimierz Korcz; wydane na kasecie)
  • Gawęda – Na deszcz i pogodę (widowisko; słowa Wanda Chotomska; muzyka Teresa Niewiarowska; wydane na kasecie i na płycie); aranżacje Krzysztof Marzec
  • Gawęda – W 80 minut dookoła świata (widowisko; słowa Wanda Chotomska; muzyka Teresa Niewiarowska; aranżacje Jerzy Suchocki; wydane na płycie długogrającej (Tonpress SX-T 29 stereo) i na kasecie)
  • Gawęda w cyrku (widowisko; słowa Wanda Chotomska; muzyka W. Korcz; wydane na kasecie)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kolekcja pamiątek po „Gawędzie”. [w:] Urząd m.st. Warszawy [on-line]. um.warszawa.pl, 17 marca 2022. [dostęp 2023-02-03].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]