Przejdź do zawartości

Łańsk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Łańsk
osada
Państwo

 Polska

Województwo

 warmińsko-mazurskie

Powiat

olsztyński

Gmina

Stawiguda

SIMC

1068477

Położenie na mapie gminy Stawiguda
Mapa konturowa gminy Stawiguda, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Łańsk”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Łańsk”
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Łańsk”
Położenie na mapie powiatu olsztyńskiego
Mapa konturowa powiatu olsztyńskiego, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Łańsk”
Ziemia53°37′48″N 20°28′49″E/53,630000 20,480278[1]

Łańsk (niem. Lanskerofen) – osada w Polsce, w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie olsztyńskim, w gminie Stawiguda[2].

Miejscowość leży nad Jeziorem Łańskim, na terenie Pojezierza Olsztyńskiego, w historycznym regionie Warmia. Obejmuje ośrodek wypoczynkowy Łańsk[3].

W zestawieniu miejscowości Meyera występuje jako biuro administracji leśnej (nadleśnictwo) Lanskerofen, zamieszkana przez 90 osób[4]. Na mapie nazwa O.F. Lansker Ofen, symbol leśniczówki i zabudowań[5].

Lasy łańskie, bogate w zwierzynę łowną, od dawna przyciągały znanych myśliwych. Jeszcze przed I wojną światową polował tu feldmarszałek Paul von Hindenburg, a nieco później Hermann Göring.

Po drugiej wojnie światowej na początku lat 50 ubiegłego wieku nadleśnictwo przejął Urząd Rady Ministrów, budując ośrodek wypoczynkowy URM oznaczony kryptonimem W-1, obecnie obiekt Kancelarii Premiera RP. Był pilnie strzeżony przez wojsko z NJW MSW, ogrodzony dwumetrowym płotem[6]. Obejmował tysiące hektarów lasów, jeziora, rzeki i tereny po wsiach Rybaki, Orzechowo, Lalka, Ząbie, Cyranka i Rybaczówka[6].

Od roku 1952 ośrodek w Łańsku często gościł Bolesława Bieruta, który zdecydował o rozbudowie obiektu. Zadanie to powierzył i wyznaczył na komendanta ośrodka URM W-1 byłego członka ochrony osobistej płk. Kazimierza Doskoczyńskiego. Przez kolejne lata Łańsk odwiedzało wielu ówczesnych polityków: Władysław Gomułka, Nikita Chruszczow, Leonid Breżniew, szach Iranu Mohammad Reza Pahlawi, Josip Broz Tito, król Belgów Baldwin I Koburg, Erich Honecker, Fidel Castro[6] oraz Edward Gierek, Teodor Palimąka i wielu innych.

W 1994 r. rząd Waldemara Pawlaka chronił się tam przed dziennikarzami. Obecnie osobistości stanowią nikły odsetek gości w Kancelarii Premiera RP Łańsku. Sympozja i zjazdy organizowane są w ośrodku przez kluby biznesu, stowarzyszenia i firmy. Do ich dyspozycji jest 108 miejsc noclegowych w dawnym pałacu myśliwskim i domkach fińskich. Lasy, będące niegdyś terenem polowań, są dostępne dla turystów, gdyż obecnie ośrodek zajmuje tylko kilka hektarów[6].

W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa olsztyńskiego.

1 stycznia 2024 roku urzędowo nadano nazwę miejscowości i ustalono jej rodzaj[7].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Państwowy Rejestr Nazw Geograficznych – miejscowości – format XLSX, Dane z państwowego rejestru nazw geograficznych – PRNG, Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 9 stycznia 2024, identyfikator PRNG: 269618
  2. Państwowy Rejestr Nazw Geograficznych – nazwy obiektów fizjograficznych – format XLSX, Dane z państwowego rejestru nazw geograficznych – PRNG, Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 1 stycznia 2024
  3. System informacji przestrzennej
  4. Serwis Meyersgaz
  5. Serwis Meyersgaz Stabigotten
  6. a b c d Łańsk: Bezpieczeństwa gości pilnowało tu wojsko - styl.pl [online], www.styl.pl [dostęp 2017-11-28] (pol.).
  7. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 22 grudnia 2023 r. w sprawie ustalenia, zmiany i zniesienia urzędowych nazw i rodzajów niektórych miejscowości oraz obiektów fizjograficznych. (Dz.U. z 2023 r. poz. 2799)

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]