Łańsk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Łańsk
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat olsztyński
Gmina Stawiguda
Strefa numeracyjna 89
Tablice rejestracyjne NOL
SIMC Brak
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Łańsk
Łańsk
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Łańsk
Łańsk
Ziemia53°37′50″N 20°28′51″E/53,630556 20,480833

Łańskosada położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie olsztyńskim, w gminie Stawiguda, na terenie Pojezierza Olsztyńskiego.

W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa olsztyńskiego. Osada znajduje się w historycznym regionie Warmia.

We wsi znajduje się ośrodek wypoczynkowy Urzędu Rady Ministrów PRL oznaczony kryptonimem W-1 (W-2 to ośrodek w Arłamowie)[1], a obecnie Kancelarii Premiera RP. Był pilnie strzeżony, ogrodzony dwumetrowym płotem. W 1994 r. rząd Waldemara Pawlaka chronił się tam przed dziennikarzami. Obecnie osobistości stanowią nikły odsetek gości w Łańsku. Sympozja i zjazdy organizowane są w ośrodku przez kluby biznesu, stowarzyszenia i firmy.

Lasy Łańskie, bogate w zwierzynę łowną, od dawna przyciągały znanych myśliwych. Jeszcze przed I wojną światową polował tu feldmarszałek Paul von Hindenburg, a nieco później Hermann Göring. Do niedawna Łańsk był tajnym i ekskluzywnym ośrodkiem wypoczynkowym. Od roku 1952 ośrodek w Łańsku często gościł Bolesława Bieruta, który zdecydował o rozbudowie obiektu. Przez kolejne lata Łańsk odwiedzało wielu ówczesnych polityków: Władysław Gomułka, Nikita Chruszczow, Leonid Breżniew, szach Iranu Mohammad Reza Pahlawi, Josip Broz Tito, król Belgów Baldwin I Koburg, Erich Honecker, Fidel Castro [2] oraz Edward Gierek, Teodor Palimąka i wielu innych.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Krzysztof Potaczała: Bieszczady w PRL-u. Olszanica: Wydawnictwo BOSZ, 2012, s. 64. ISBN 978-83-7576-154-2.
  2. Łańsk: Bezpieczeństwa gości pilnowało tu wojsko - styl.pl, www.styl.pl [dostęp 2017-11-28] (pol.).