Śląski Klub Fantastyki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Śląski Klub Fantastyki – wieczorek planszówkowy
Elżbieta Gepfert, wieloletnia prezes Śląskiego Klubu Fantastyki

Śląski Klub Fantastyki (ŚKF) – jeden z pierwszych klubów fantastyki w Polsce. Działa nieprzerwanie od 1981 roku, a od 2004 klub jest organizacją pożytku publicznego.

Jego protoplastą był założony w Bytomiu oddział OKMFiSF Somnambul. Grupa członków tego klubu, na czele z Piotrem Kasprowskim, założyła ŚKF, jako stowarzyszenie społeczno-kulturalne podczas posiedzenia w sali 228 budynku Uniwersytetu Śląskiego przy ul. Bankowej 14. 18 września 1981 roku Klub został wpisany do rejestru w katowickim Urzędzie Miasta. Istotnego wsparcia w procesie rejestracji i później udzielił ówczesny szef Wydziału Kultury Rajmund Hanke, obecnie Członek Honorowy ŚKF[1]. Siedzibą klubu są Katowice.

W latach osiemdziesiątych ŚKF był organizatorem konwentu Silcon, a od roku 1993 organizuje coroczne Seminaria Literackie. Klub był organizatorem pięciu Polconów – Ogólnopolskiego Konwentu Miłośników Fantastyki – w roku 1986, 1988, 1997, 2001 i 2010. Nieregularnie organizowane są przez klub jednodniowe Spotkania z Fantastyką. Klub przyznaje najstarszą nagrodę w dziedzinie fantastyki – Śląkfę – w kategorii Wydawca, Twórca i Fan Roku. Nagroda, w postaci statuetki (autorstwa artysty plastyka Mariana Knoblocha) i dyplomu, jest przyznawana od 1984 roku.

Według stanu na 2004 klub liczył około 200 członków sympatyków i członków korespondencyjnych; większość z nich działa w sekcji RPG, sekcji tolkienowskiej oraz w sekcji mangowej. Oprócz korespondentów, przeważnie są to osoby zamieszkałe na terenie Górnego Śląska.

W latach 80. ŚKF wydawał rozprowadzany przez „RUCH” miesięcznik „Fikcje” oraz fanziny „Gwaihir”, „Little Gwaihir”. Od 1989 roku i nadal wydawany jest biuletyn informacyjny klubu pod nazwą „Miesięcznik”, a także pisma sekcji tolkienowskiej: rocznik „Gwaihir” (z przerwą od 1985 r.), rocznik „Aiglos” (od 2004) i dwumiesięcznik „Simbelmynë” (od 1997). Sekcja RPG wydawała „Nieregularnik”. Klub wydał też kilka numerów „Nieoficjalnego Obiektu Literackiego (NOL)” – dodatku literackiego do biuletynu „Miesięcznik”. Członkowie klubu mogą także skorzystać ze znacznych zasobów bibliotecznych, gromadzonych od momentu powstania klubu.

Członkami klubu są m.in.: pisarze: Anna Kańtoch, Iwona Surmik, Jakub Ćwiek i Michał Cholewa, czy tłumacze: Piotr W. Cholewa (wieloletni wiceprezes), Agnieszka Sylwanowicz, Paulina Braiter-Ziemkiewicz, Tadeusz A. Olszański.

Prezesem klubu od 13 marca 2016 jest Marta Markowska[2].

Działające sekcje[edytuj | edytuj kod]

Sekcja tolkienowska[edytuj | edytuj kod]

Inaczej Parmadili 'Miłośnicy Ksiąg’ (quenya). Jedna z najstarszych i najprężniej działających sekcji klubowych. Przewodniczącym Sekcji (od 1985 roku) jest Andrzej Kowalski (Dziedzic Bucklandu, Bilbo Brandybuck), w latach 1997-2007 koordynatorami Sekcji byli Ryszard Derdziński (Galadhorn) i Tomasz Gubała (Tom Goold), a od czerwca 2007 funkcję tę pełni Elżbieta Gepfert (Elirena). W ramach Sekcji prowadzone są dyskusje dotyczące legendarium Tolkiena oraz wszelkim zjawiskom kulturowym bazującym na jego dziełach. Jej publikacje to trzy fanziny: „Gwaihir”, „Simbelmynë” i „Aiglos”, coroczne kalendarze tolkienowskie oraz inne publikacje. Oficjalną stroną internetową sekcji jest „Niezapominka”. Z inicjatywy członków powstało kilka internetowych forów tolkienowskich w tym Forum dyskusyjne „Elendili” przy Sekcji Tolkienowskiej ŚKF oraz miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena.

„Gwaihir” to najstarsze pismo Sekcji, ukazuje się nieregularnie od 1985 roku. W latach 1985–2004 ukazało się 8 numerów pisma. W latach 1999–2008 roku redakcją „Gwaihira” zajmowali się Ryszard Derdziński i Tomasz Gubała. W maju 2008 nowym redaktorem naczelnym został Jan Oko (Galhen). Dziewiąty numer magazynu ukazał się w sierpniu 2008.

„Simbelmynë” (staroangielskie wieczna pamięć – nazwa kwiatu simbelmynë w mitologii Śródziemia) ukazuje się od roku 1997. Powstał w wyniku połączenia fanzinów Tomasza Gubały – „Galathilion” i Ryszarda Derdzińskiego – „Nyellinkë Eldarin”. Do stycznia 2011 roku ukazało się 29 numerów magazynu.

Aiglos” (sin. Śnieżne Ostrze – nazwa włóczni z mitologii Śródziemia) ukazuje się regularnie, początkowo jako półrocznik, następnie jako rocznik, od przełomu lat 2003/2004. Od samego początku redaktorem naczelnym jest Anna Śliwińska-Adamczyk (Nifrodel). Do sierpnia 2012 ukazało się 17 regularnych numerów czasopisma i dwa numery specjalne, przygotowane na rocznicowy konwent tolkienowski w Birmingham w 2005 roku i konwent w Loughborough w 2012.

Sekcja RPG[edytuj | edytuj kod]

Sekcja RPG ŚKF powstała na początku lat 90. Początkowo było to kilka osób grających w Warhammera i Kryształy Czasu. Jednakże szybko rozrosła się do kilkudziesięciu osób. Od początku jej istnienia do kwietnia 2006 r. przewodniczącym sekcji był Marcin Pawełczyk. Wraz z nim dziewięć osób w sekcji pełniło funkcję Nazguli, czyli osób posiadających klucze do siedziby klubu i dbających o jego porządek w czasie sesji RPG, a także prowadzących specjalne sesje dla nowych członków sekcji. Nazwa funkcji pochodzi od słowa Nazgul określającego mroczne postacie w powieści Tolkiena.W marcu 2006 roku struktura sekcji podana została modernizacji. Zrezygnowano z funkcji Nazgula. Obecnie sekcji przewodniczy Justyna 'Lorelai' Sodo, a 5 innych osób pełni funkcje pomocnicze. Jednym z ciekawszych zwyczajów było prowadzenie „Zeszytu Nazguli”, w którym zapisywano informacje na temat działania sekcji na terenie Klubu. Przez krótki czas sekcja wydawała zin „Nieregularnik” poświęcony tematyce gier fabularnych. Od lat 90. corocznie (z małymi przerwami) jeden z Nazguli urządzał konwent dla członków sekcji i osób zaprzyjaźnionych. W zależności od miejsca organizacji konwenty te miały różne nazwy: Bor'o'Nów i Impreza zwana Siewierzem. Członkowie sekcji są także autorami systemów autorskich, m.in. Bargla i Ziem Podzielonych. Od kilku lat Sekcja prowadzi kameralną imprezę pod nazwą Krew Bohaterów, czyli jednodniowe imprezy opierające się na odgrywaniu sesji, prowadzeniu konkursów i prelekcji związanych z RPG. Kilka razy do roku organizowane są również spotkania integracyjne Sekcji.

Sekcja mangi i anime (Sekcja 9)[edytuj | edytuj kod]

Sekcja mangi i anime powstała w roku 1998 i jest bardzo liczna. Od początku istnienia aż do 2007 r. przez sekcję organizowany był konwent Asucon gromadzący corocznie kilkaset osób.

Jej nazwa została zaczerpnięta z mangi Ghost in the Shell, gdzie Sekcja 9 jest tajną organizacją, w której działa główna bohaterka.

Sekcja tańca Lorien[edytuj | edytuj kod]

Sekcja ta powstała w roku 2003. Pretekstem do jej powstania była prapremiera ekranizacji drugiej części Władcy Pierścieni Tolkiena. Od momentu powstania członkowie sekcji uczą się tańców dawnych, tańców celtyckich i irlandzkich. Opiekunem sekcji do początku 2007 roku była Marzena 'Alienor' Podkowińska a obecnie funkcję tę sprawuje Magdalena Grela.

Grupa teatralna Słudzy Metatrona[edytuj | edytuj kod]

Powstała w roku 2004 z inicjatywy Jakuba Ćwieka. Wystawiła dotychczas m.in. sztuki Arlekin i walentynki oraz Kaliope w oparciu o twórczość Neila Gaimana.

Sekcja Larpowa[edytuj | edytuj kod]

Sekcja powstała oficjalnie 16.12.2008. Założyli ją członkowie trupy larpowej „SP LARP Team”. Skupia wokół siebie graczy rpg, którzy przekładają organizację LARP-ów i dram nad inne formy gier fabularnych. Sekcja stale organizuje spotkania z cyklu Otwarte Warsztaty Larpowe. Impreza ta upowszechnia LARP-y przez prowadzenie warsztatów gry aktorskiej, treningów integracyjnych, seminariów tematycznych oraz okolicznościowych dram fabularnych. Program spotkań jest przyjazny osobom dopiero poznającym gry fabularne na żywo, jak i osób doświadczonym.

Sekcja literacka Logrus[edytuj | edytuj kod]

Sekcja powstała na przełomie lat 1999/2000, jednak po pewnym czasie, wskutek słabego zaangażowania członków, zawiesiła działalność. Z inicjatywy Anny Kańtoch oraz Małgorzaty Pudlik wznowiła działanie w 2005 roku[3]. Jej działalność to m.in. comiesięczne spotykania poświęcone dyskusjom nad tekstami jej członków i współtworzenie Seminarium Literackiego[4]. W przeszłości sekcja literacka Logrus wydawała NOL - „Nieoficjalny Obiekt Literacki” – magazyn zawierający teksty jej członków[5]. W roku 2010, z okazji Polconu, sekcja wydała antologię Smok urojony – zbiór opowiadań o smokach[6]. Od 2017 sekcja raz do roku wydaje antologię opowiadań w serii Ścieżki wyobraźni. W jej ramach jako pierwszy ukazał się zbiór Zabawa w Boga, w 2018 roku wydano drugi tom serii: Skafander i melonik[5]

Sekcja graficzna[edytuj | edytuj kod]

Sekcja zajmuje się głównie przygotowywaniem grafik do klubowych publikacji: „NOL”-a, „Miesięcznika”, oraz oprawą plastyczną klubowych imprez.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Piotr W. Cholewa o Śląskim Klubie Fantastyki.
  2. Nowy zarząd. skf.org.pl. [dostęp 2016-03-14].
  3. O sekcji, Logrus Sekcja Literacka ŚKF [dostęp 2018-09-23] (pol.).
  4. FAQ, Logrus Sekcja Literacka ŚKF [dostęp 2018-09-23] (pol.).
  5. a b Publikacje, Logrus Sekcja Literacka ŚKF [dostęp 2018-09-23] (pol.).
  6. Magda Barwińska, "Smok urojony" Antologia, Książkowe Wyliczanki, 18 lutego 2015 [dostęp 2018-09-23] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]