Ślemień

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy wsi w woj. śląskim. Zobacz też: Ślemień – wzniesienie w woj. zachodniopomorskim.
Ślemień
Herb
Herb Ślemienia
Rynek w Ślemieniu
Rynek w Ślemieniu
Państwo  Polska
Województwo śląskie
Powiat żywiecki
Gmina Ślemień
Liczba ludności (2008) 1977
Strefa numeracyjna (+48) 33
Kod pocztowy 34-323
Tablice rejestracyjne SZY
SIMC 0071840
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Ślemień
Ślemień
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Ślemień
Ślemień
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Ślemień
Ślemień
Ziemia 49°43′02″N 19°22′02″E/49,717222 19,367222
Strona internetowa miejscowości

Ślemieńwieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie żywieckim, w gminie Ślemień. Miejscowość jest siedzibą gminy Ślemień. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa bielskiego.

Położenie[edytuj]

Ślemień znajduje się na pograniczu dwóch regionów geograficznych: Beskidu Małego (Beskid Andrychowski) i Beskidu Makowskiego (Pasmo Pewelskie), a granicę między tym regionami tworzy w Ślemieniu Łękawka[1]. W kierunku północnym, w krajobrazie wyróżnia się szczyt Madohory (929 m). Sam szczyt i część stoków Madohory tworzą rezerwat przyrody Madohora. Pomnikami przyrody są Jaskinie w Czarnych Działach.

Historia[edytuj]

W 1639 roku starosta średzki Piotr Samuel Grudziński wzniósł w Ślemieniu obronny zamek, o którym pisano, że był "z wieżami ozdobnie zbudowany". Zamek został zburzony w 1719 roku i w 1720 zastąpiony pałacem rodziny Wielopolskich, z którego do dzisiaj zachowały się jedynie fragmenty piwnic.

Atrakcje turystyczne[edytuj]

W Ślemieniu znajduje się Sanktuarium na Jasnej Górce. Podobno w XVII wieku stał tutaj zamek, później pałac, ale do dzisiaj zachowały się jedynie fragmenty jego piwnic. Nadal istnieje jednak dawny park dworski z pomnikowymi okazami drzew, m.in. prawie czterechsetletnią lipą. Ślemień posiada rynek z fontanną. Na ul. Łącznej znajduje się Żywiecki Park Etnograficzny – skansen odzwierciedlający układ urbanistyczny i zabudowę dawnej wsi beskidzkiej. Obecnie, na obszarze ponda 6 ha znajduje się 17 zabytkowych obiektów architektury, planowana jest jednak dalsza rozbudowa. Wszystkie, pochodzące z różnych okresów budynki, są autentyczne. Ponadto znajdują się tu kościół Narodzenia Św. Jana Chrzciciela i ruiny najstarszego w Beskidach pieca hutniczego do wytopu żelaza.

Przypisy

  1. Jerzy Kondracki: Geografia regionalna Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 1998. ISBN 83-01-12479-2.

Linki zewnętrzne[edytuj]