Żelazna Kopuła

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Żelazna Kopuła (hebr. כִּפַּת בַּרְזֶל, kippat barzel, ang. Iron Dome) – izraelski system obrony powietrznej opracowany przez Rafael Advanced Defense Systems.

Pracę nad systemem rozpoczęto po II wojnie libańskiej, kiedy to na terytorium Izraela spadło ponad 4 tys. rakiet. Przeznaczony jest do przechwytywania i niszczenia rakiet i pocisków artyleryjskich. Stworzony głównie na potrzeby ochrony ludności cywilnej padających ofiarą ostrzałów rakietowych ze Strefy Gazy, dokonywanych przez palestyńskich bojowników.

System posiada zdolność obrony obszaru o powierzchni około 150 kilometrów kwadratowych przed pociskami artyleryjskimi kalibru 155 mm i rakietami o zasięgu do 70 kilometrów (rakiety Kassam, Grad i Fadżr o największym zasięgu). System działa niezależnie od pogody i pory dnia, zwalczając jednocześnie wiele celów. W kwietniu 2012 roku system przechwycił 93 rakiety, w listopadzie 2012 podczas operacji Filar Obrony w ciągu tygodnia zestrzelono 421 rakiet[1]. Zdaniem izraelskich wojskowych skuteczność systemu osiągnęła 87% przy ówczesnym użyciu 5 baterii przeciwrakietowych[potrzebny przypis].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]