Żołędowo (województwo kujawsko-pomorskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Żołędowo
Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Św.
Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Św.
Państwo  Polska
Województwo kujawsko-pomorskie
Powiat bydgoski
Gmina Osielsko
Liczba ludności 1439 (30.06.2015)[1]
Strefa numeracyjna (+48) 52
Kod pocztowy 86-021
Tablice rejestracyjne CBY
SIMC 0093645
Położenie na mapie gminy Osielsko
Mapa lokalizacyjna gminy Osielsko
Żołędowo
Żołędowo
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Żołędowo
Żołędowo
Ziemia 53°13′07″N 18°03′27″E/53,218611 18,057500

Żołędowo (niem. Zolondowo) – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie bydgoskim, w gminie Osielsko. Siedziba nadleśnictwa Żołędowo i rejonu Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy.

Przysiółkiem wsi jest Nowy Mostek.

W latach 1975-1998 miejscowość należała do województwa bydgoskiego.

Znajduje się tu drewniany Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Św. z 1715 r. Wnętrze w stylu barokowym, główny ołtarz z XVII wieku z obrazem "Zdjęcie Chrystusa z krzyża". Świątynia posiada dwuspadowy dach kryty czerwoną dachówką oraz barokową wieżę. Dzwony odlane zostały w XVI wieku przez ludwisarza Gerharda Beningka.

Miejscowy pałac pochodzi z 1820 r.; do 1840 w rękach rodziny Karłowskich, z której wywodzi się bł. Maria Karłowska - założycielka Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej. Pałac należy do sióstr od 1983 roku i mieści obecnie dom dla samotnych matek oraz przedszkole. Pałac stanowił niegdyś ośrodek majątku zwanego Jastrzębie, co upamiętnia sześć jastrzębi wykutych w elewacji.

Na terenie wsi zlokalizowany był nieczynny cmentarz ewangelicki[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wieś lokowana w XIII wieku jako własność prywatna (rycerska). Wyszła z niej rodzina Żołędowskich herbu Rawicz. Przeszła w ręce Moszczeńskich herbu Nałęcz w 1565 roku, po wymarciu Żołędowskich (jednej gałęzi) w końcu XIX wieku została sprzedana hr. von Klaist za półtora miliona marek. Obszar tej majętności wynosił 16 tys. hektarów. Moszczeńscy zastrzegli sobie możliwość korzystania z boru. Majątek ten nazywany był "Żołędowszczyzna" od nazwy wsi Żołędowo. W roku 1647 Stanisław Moszczeński, miecznik inowrocławski kupił od Zofii z Sierskich, żony Adama Rynarzewskiego, spadkobierczyni Jana Żołędowskiego część wsi Żołędowo za sumę 3.500 złp. Z tego Żołędowa pochodziła Elżbieta Żołędowska, córka Wojciecha Żołędowskiego. W 1597 roku Andrzej Moszczeński, mąż Elżbiety spisywał wzajemne dożywocie. Wojciech Żołędowski opłaca pobór ze wsi Żołędowo w 1583 roku. Żołędowski herbu Rawicz, Wielkopolska 1565 r.[3]. Miejscowość ta pisana była różnie: Żołędowo, Żołądowo lub Żołądkowo[4], od której może się pisać rodzina Żołądkowski. Wojciech Żołędowski w związku małżeńskim z Barbarą Sokołowską herbu Pomian[5] spłodził córkę Małgorzatę. Mężem jej był Jerzy Kurnatowski herbu Łodzia (IV pok. Kurnatowskich). Miał z nią dwóch synów, Dobrogosta i Stanisława Kurnatowskich[6] Teodora Żychlińskiego. Kurnatowscy i jak można sądzić Żołędowscy, byli Kalwinami. Z Żołędowa też zapewne pochodził Maciej (Mathias) Żołędowski, wymieniony jako mieszczanin, pod rokiem 1419. [7] Anna Żołądkowska (w T.P.N.Poz. figuruje jako Żołędowska) w związku z Ludwikiem Miaskowskim herbu Bończa mieli jedną córkę i trzech synów, z których Andrzej Marcin był ostatnim komandorem zakonu maltańskiego w Poznaniu. Pochowany w kościele Św. Jana w Poznaniu.[8]

Pałac w Żołędowie, rok budowy 1820
pałac

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Przez wieś przebiega droga wojewódzka 244 i droga krajowa 5

Przez Żołędowo przebiega pieszy szlak turystyczny szlak turystyczny czerwony Klubu Turystów Pieszych „Talk”: Bydgoszcz FordonOsielskoBydgoszcz Opławiec – Gościeradz (32 km)

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Liczba mieszkańców Gminy Osielsko z podziałem na sołectwa
  2. Zapomnieni informacja o cmentarzu. [dostęp 05-04-2012].
  3. Zbigniew Leszczyc-herbarz 1908
  4. Teki Dworzaczka
  5. Jud. Bydg. 1646. f.10
  6. Z.K.S.P tom VI
  7. Kodeks Dyplomatyczny Wielkopolski
  8. T.P.N.Poz.i Złotej księgi szlachty polskiej

Pozostałe źródła[edytuj | edytuj kod]

  1. Dziennik Poznański. Np: 3148 (Dziennik Poznański), 1879
  2. Informacja Ignacego hr. Moszczeńskiego z Wiatrowa