MRT

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Macedońskie Radio i Telewizja
Македонска Радио Телевизија
Ilustracja
Państwo

 Macedonia Północna

Siedziba

Skopje

Data założenia

1944

Forma prawna

nadawca publiczny

brak współrzędnych
Strona internetowa
Siedziba MRT w Skopje

Macedońskie Radio i Telewizja, MRT, w EBU pod skrótem MKRTV[1] (mac. Македонска Радио Телевизија, trl. Makedonska Radio Televizija) – macedoński publiczny nadawca radiowo-telewizyjny, członek Europejskiej Unii Nadawców.

W obecnej formie MRT powstało w 1993, jednak tradycje mediów publicznych sięgają w Macedonii Północnej roku 1944 (radio) i 1964 (telewizja).

MRT Center, liczący 92 metry wysokości wieżowiec[2], stanowiący główną siedzibę firmy w Skopje był do 2015 roku najwyższym budynkiem w Macedonii Północnej.

Radio[edytuj | edytuj kod]

MRT dysponuje częstotliwościami pozwalającymi na naziemne nadawanie dwóch kanałów radiowych. Jedną z nich zajmuje całodobowy MR1. Druga jest dzielona między trzy stacje: M2 (6:00 – 22:00), MR3 (22:00 – 02:00) i Kanał 103 (02:00 – 06:00). Ponadto drogą satelitarną transmitowane jest Radio Macedonia, adresowane do publiczności zagranicznej oraz członków zamieszkujących Macedonię Północną mniejszości narodowych (część programu nadawana jest w ich języka).

Telewizja[edytuj | edytuj kod]

MRT nadaje trzy kanały telewizyjne przeznaczone na rynek macedoński. MRT 1 przeznaczony jest dla osób posługujących się językiem macedońskim, zaś MRT 2 nadaje w językach mniejszości narodowych: po albańsku, turecku, serbsku, romsku, bośniacku i wołosku. MRT 3 ma charakter kanału parlamentarnego. Ponadto do firmy należy kanał satelitarny adresowany do macedońskiej diaspory. Produkuje on pięć godzin własnych programów dziennie, a resztę czasu na jego antenie wypełniają audycje z kanałów krajowych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]