MRT

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Македонска Радио Телевизија (MRT)
Ilustracja
Siedziba MRT w Skopje
Państwo  Macedonia
Siedziba Skopje
Data założenia 1944
Branża media publiczne
Produkty kanały radiowe i telewizyjne
Położenie na mapie Skopje
Mapa lokalizacyjna Skopje
Македонска Радио Телевизија (MRT)
Македонска Радио Телевизија (MRT)
Położenie na mapie Macedonii
Mapa lokalizacyjna Macedonii
Македонска Радио Телевизија (MRT)
Македонска Радио Телевизија (MRT)
42,00°N 21,45°E/41,997300 21,445300
Strona internetowa

MRT (mac. Македонска Радио Телевизија, transl. Makedonska Radio Televizija, Macedońskie Radio i Telewizja) - macedoński publiczny nadawca radiowo-telewizyjny, członek Europejskiej Unii Nadawców. W obecnej formie MRT powstało w 1993, jednak tradycje mediów publicznych sięgają w Macedonii roku 1944 (radio) i 1964 (telewizja). MRT Center, liczący 70 metrów wysokości wieżowiec, stanowiący główną siedzibę firmy w Skopje, jest najwyższym budynkiem w Macedonii.

Radio[edytuj | edytuj kod]

MRT dysponuje częstotliwościami pozwalającymi na naziemne nadawanie dwóch kanałów radiowych. Jedną z nich zajmuje całodobowy MR1. Druga jest dzielona między trzy stacje: M2 (6:00 - 22:00), MR3 (22:00 - 02:00) i Kanał 103 (02:00 - 06:00). Ponadto drogą satelitarną transmitowane jest Radio Macedonia, adresowane do publiczności zagranicznej oraz członków zamieszkujących Macedonię mniejszości narodowych (część programu nadawana jest w ich języka).

Telewizja[edytuj | edytuj kod]

MRT nadaje trzy kanały telewizyjne przeznaczone na rynek macedoński. Kanał 1 przeznaczony jest dla osób posługujących się językiem macedońskim, zaś Kanał 2 nadaje w językach mniejszości narodowych: po albańsku, turecku, serbsku, romsku, bośniacku i wołosku. Kanał 3 ma charakter kanału parlamentarnego. Ponadto do firmy należy kanał satelitarny adresowany do macedońskiej diaspory. Produkuje on 5 godzin własnych programów dziennie, a resztę czasu na jego antenie wypełniają audycje z kanałów krajowych.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]