MRT

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Македонска Радио Телевизија (MRT)
Ilustracja
Siedziba MRT w Skopje
Państwo  Macedonia Północna
Siedziba Skopje
Data założenia 1944
brak współrzędnych
Strona internetowa

MRT (mac. Македонска Радио Телевизија, transl. Makedonska Radio Televizija, Macedońskie Radio i Telewizja) – macedoński publiczny nadawca radiowo-telewizyjny, członek Europejskiej Unii Nadawców. W obecnej formie MRT powstało w 1993, jednak tradycje mediów publicznych sięgają w Macedonii Północnej roku 1944 (radio) i 1964 (telewizja). MRT Center, liczący 70 metrów wysokości wieżowiec, stanowiący główną siedzibę firmy w Skopje, jest najwyższym budynkiem w Macedonii Północnej.

Radio[edytuj | edytuj kod]

MRT dysponuje częstotliwościami pozwalającymi na naziemne nadawanie dwóch kanałów radiowych. Jedną z nich zajmuje całodobowy MR1. Druga jest dzielona między trzy stacje: M2 (6:00 – 22:00), MR3 (22:00 – 02:00) i Kanał 103 (02:00 – 06:00). Ponadto drogą satelitarną transmitowane jest Radio Macedonia, adresowane do publiczności zagranicznej oraz członków zamieszkujących Macedonię Północną mniejszości narodowych (część programu nadawana jest w ich języka).

Telewizja[edytuj | edytuj kod]

MRT nadaje trzy kanały telewizyjne przeznaczone na rynek macedoński. Kanał 1 przeznaczony jest dla osób posługujących się językiem macedońskim, zaś Kanał 2 nadaje w językach mniejszości narodowych: po albańsku, turecku, serbsku, romsku, bośniacku i wołosku. Kanał 3 ma charakter kanału parlamentarnego. Ponadto do firmy należy kanał satelitarny adresowany do macedońskiej diaspory. Produkuje on 5 godzin własnych programów dziennie, a resztę czasu na jego antenie wypełniają audycje z kanałów krajowych.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]