24h Le Mans 1950

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
24h Le Mans 1950
18. edycja wyścigu
Data 24-25 czerwca
Liczba zespołów 60
Wyścig ukończyło 29
Zwycięzcy
Kierowcy Louis Rosier
Jean-Louis Rosier
Zespół Louis Rosier
Samochód Talbot-Lago T26 GS

1949 1950 1951

24h Le Mans 1950 – 18. edycja długodystansowego wyścigu 24h Le Mans. Wyścig odbył się w dniach 24-25 czerwca 1950, udział w nim wzięło 120 kierowców z 10 państw.

Informacje[edytuj | edytuj kod]

Statystyki
Długość okrążenia 13,492 km
Dystans wyścigu 3 465,120 km
Średnia prędkość 144,38 km/h
Przewaga lidera 16,030 km
Najszybsze okrążenie Francja Louis Rosier (4:53.5)
Kierowcy wg narodowości
 Francja 71
 Wielka Brytania 31
 Stany Zjednoczone 7
Pozostali
(7 narodowości)
11
Łącznie 120

Wyniki wyścigu[edytuj | edytuj kod]

Poz. Klasa Nr Zespół Kierowcy Samochód Silnik Okrążenia
1 S
5.0
5 Francja Louis Rosier Francja Louis Rosier
Francja Jean-Louis Rosier
Talbot-Lago T26 GS Talbot-Lago 4.5L I6 256
2 S
5.0
7 Francja Pierre Meyrat Francja Pierre Meyrat
Francja Guy Mairesse
Talbot-Lago Monoplace Décalée Talbot-Lago 4.5L I6 255
3 S
8.0
4 Wielka Brytania S.H. Allard Wielka Brytania Sidney Allard
Stany Zjednoczone Tom Cole Jr
Allard J2 Cadillac 5.4L V8 251
4 S
5.0
14 Wielka Brytania Healey Motors Ltd. Wielka Brytania Tony Rolt
Wielka Brytania Duncan Hamilton
Nash-Healey E Nash 3.8L I6 250
5 S
3.0
19 Wielka Brytania Aston Martin Ltd. Wielka Brytania George Abecassis
Wielka Brytania Lance Macklin
Aston Martin DB2 Aston Martin 2.6L I6 249
6 S
3.0
21 Wielka Brytania Aston Martin Ltd. Wielka Brytania Charles Brackenbury
Wielka Brytania Reg Parnell
Aston Martin DB2 Aston Martin 2.6L I6 244
7 S
3.0
18 Francja Henri Louveau Francja Henri Louveau
Francja Jean Estager
Delage D6-3L Delage 3.0L I6 241
8 S
5.0
11 Wielka Brytania E.R. Hall Wielka Brytania Eddie Hall
Wielka Brytania Tom Clarke
Bentley Corniche TT Bentley 4.3L I6 236
9 S
2.0
30 Wielka Brytania H.J. Aldington Wielka Brytania "Donald" Mathieson
Wielka Brytania Richard Stoop
Frazer Nash Milla Miglia Bristol 2.0L I6 235
10 S
8.0
3 Stany Zjednoczone Briggs Cunningham Stany Zjednoczone Miles Collier
Stany Zjednoczone Sam Collier
Cadillac Coupé de Ville
"Clumsy Pup"
Cadillac 5.4L V8 233
11 S
8.0
2 Stany Zjednoczone Briggs Cunningham Stany Zjednoczone Briggs Cunningham
Stany Zjednoczone Phil Walters
Cadillac Spider
"Le Monstre"
Cadillac 5.4L V8 232
12 S
5.0
15 Wielka Brytania P.T.C. Clark Wielka Brytania Peter C. Clark
Wielka Brytania Nick Haines
Jaguar XK120S Jaguar 3.4L I6 230
13 S
5.0
6 Francja André Chambas Francja André Chambas
Francja André Morel
Talbot-Lago Gran Sport Coupé Talbot-Lago 4.5L I6 228
14 S
5.0
12 Wielka Brytania H.S.F. Hay Wielka Brytania H.S.F. Hay
Wielka Brytania Hugh Hunter
Bentley 4¼ Paulin Bentley 4.3L I6 225
15 S
5.0
16 Wielka Brytania P.C.D. Walker Wielka Brytania Peter Whitehead
Wielka Brytania John Marshall
Jaguar XK120S Jaguar 3.4L I6 225
16 S
1.5
36 Wielka Brytania Jowett Cars Ltd. Wielka Brytania Tommy Wisdom
Wielka Brytania Tommy Wise
Jowett Jupiter R1 Jowett 1.5L Flat-4 220
17 S
3.0
22 Wielka Brytania Robert Lawrie Wielka Brytania Robert Lawrie
Wielka Brytania Geoffrey Beetson
Riley RMB Riley 2.5L I4 213
18 S
1.5
39 Wielka Brytania G.E. Phillips Wielka Brytania George Phillips
Wielka Brytania Eric Winterbottom
MG TC Special Body MG 1.2L I4 208
19 S
3.0
23 Wielka Brytania N.H. Mann Wielka Brytania Nigel Mann
Wielka Brytania Mortimer Morris-Goodall
Healey Elliott Riley 2.4L I4 203
20 S
2.0
31 Wielka Brytania N.R. Culpan Wielka Brytania Norman Culpan
Wielka Brytania Lt. Cdr. Peter Wilson
Frazer Nash High Speed
Le Mans Replica
Bristol 2.0L I6 201
21 S
750
51 Czechosłowacja Rudy Letov Letnany Holandia Maurice Gatsonides
Holandia Henk Hoogeveen
Aéro Minor 750 Aéro 0.7L Flat-2 184
22 S
750
52 Francja Ets. Monopole Francja Jean de Montrémy
Francja Jean Hémard
Monopole X84 Tank Panhard 0.6L Flat-2 180
23 S
750
58 Francja Automobiles Deutsch et Bonnet Francja René Bonnet
Francja Élie Bayol
DB Tank Panhard 0.6L Flat-2 175
24 S
1.1
46 Francja J.L.V. Sandt Francja Jean Sandt
Francja Hervé Coatalen
Renault 4CV Renault 0.8L I4 171
25 S
1.1
48 Francja Jacques Lecat Francja Jacques Lecat
Francja Louis Pons
Renault 4CV Renault 0.8L I4 170
26 S
750
55 Francja Auguste Lachaize Francja Auguste Lachaize
Francja Albert Debille
Panhard Dyna X84 Sport Panhard 0.6L Flat-2 168
27 S
1.1
45 Francja Just-Emile Vernet Francja Just-Emile Vernet
Francja Roger Eckerlein
Renault 4CV Renault 0.8L I4 158
28 S
750
56 Francja Raymond Gaillard Francja Raymond Gaillard
Francja Pierre Chancel
Callista RAN Panhard 0.6L Flat-2 153
29 S
750
57 Belgia Louis Eggen Belgia Louis Eggen
Belgia "Escale"
Panhard Dyna X84 Panhard 0.6L Flat-2 151
30
NU
S
5.0
17 Wielka Brytania Leslie Johnson Wielka Brytania Leslie Johnson
Wielka Brytania Bert Hadley
Jaguar XK120S Jaguar 3.4L I6 220
31
DK
S
5.0
8 Francja Ecurie Lutetia Francja Charles Pozzi
Francja Pierre Flahaut
Delahaye 175S Delahaye 4.5L I6 165
32
NU
S
2.0
28 Wielka Brytania Lord Selsdon Wielka Brytania Lord Selsdon
Francja Jean Lucas
Ferrari 166MM Ferrari 2.0L V12 164
33
NU
S
1.1
43 Francja Automobiles Gordini Francja Georges Blondel
Francja Raoul Martin
Simca-Gordini T15S Gordini 1.1L I4 157
34
NU
S
1.1
41 Francja Mmes Rouault et Gordine Francja Germaine Rouault
Francja Reginé Gordine
Simca-Gordini TMM Gordini 1.1L I4 143
35
NU
S
750
49 Francja Jacques Poch Francja Jacques Poch
Francja Edmond Mouche
Aéro Minor Aéro 0.7L Flat-2 139
36
NU
S
1.1
40 Francja Norbert Jean Mahé Francja Norbert Jean Mahé
Francja Sacha Gordine
Simca Huit Gordini 1.1L I4 126
37
NU
S
3.0
24 Stany Zjednoczone Luigi Chinetti Stany Zjednoczone Luigi Chinetti
Francja Pierre-Louis Dreyfus
Ferrari 195 S Barchetta Ferrari 2.4L V12 121
38
NU
S
5.0
10 Francja Ets. Delettrez Francja Jean Delettrez
Francja Jacques Delettrez
Delettrez Diesel Delettrez 4.4L I6
(Diesel)
120
39
NU
S
1.1
44 Czechosłowacja A.Z.N.P. Czechosłowacja Václav Bobek
Czechosłowacja Jaroslav Netušil
Škoda 1101 Sport Škoda 1.1L I4 120
40
NU
S
750
54 Francja Guy Lapchin Francja Guy Lapchin
Francja Charles Plantivaux
Panhard Dyna X84 Sport Panhard 0.6L Flat-2 115
41
NU
S
3.0
33 Francja Automobiles Gordini Argentyna Juan Manuel Fangio
Argentyna José Froilán González
Simca-Gordini T15S Gordini 1.5L Turbo I4 95
42
NU
S
1.1
47 Francja Ets. Savin & Leroy Francja Fernand Leroy
Francja Marcel Joesph
Renault 4CV Renault 0.8L I4 92
43
NU
S
750
53 Francja Jacques Savoye Francja Jacques Savoye
Francja Eugène Dossous
Monopole X84 Tank Panhard 0.6L Flat-2 89
44
NU
S
750
50 Francja Sté. Pierre Ferry Francja Pierre Ferry
Francja Georges Claude
Ferry Renault 0.7L I4 86
45
NU
S
3.0
25 Stany Zjednoczone Luigi Chinetti Francja Raymond Sommer
Włochy Dorino Serafini
Ferrari 195 S Berlinetta Ferrari 2.4L V12 82
46
NU
S
1.1
42 Francja Automobiles Gordini Francja José Scaron
Francja J. Pascal
Simca-Gordini T15S Gordini 1.5L I4 77
47
NU
S
1.5
37 Francja Jacques Brault Francja Jacques Brault
Francja Louis Paimpol
Fiat 1500 Fiat 1.5L I4 75
48
NU
S
1.5
35 Francja Automobiles Gordini Francja Roger Loyer
Francja Jean Behra
Simca-Gordini T15S Gordini 1.5L I4 50
49
NU
S
2.0
26 Stany Zjednoczone Luigi Chinetti Dominikana Porfirio Rubirosa
Francja Pierre Leygonie
Ferrari 166MM Ferrari 2.0L V12 44
50
NU
S
2.0
64 Francja Automobiles Deutsch et Bonnet Francja René Simone
Francja Michel Arnaud
DB Citroën 1.9L I4 44
51
NU
S
5.0
1 Francja M.A.P. Francja Pierre Veyron
Francja François Lacour
M.A.P. M.A.P. 5.0L Turbo I4
(Diesel)
39
52
NU
S
3.0
32 Francja Automobiles Gordini Francja Maurice Trintignant
Francja Robert Manzon
Simca-Gordini T15S Gordini 1.5L Turbo I4 34
53
NU
S
1.1
63 Francja André Gendron Francja André Gendron
Francja Jean Vinatier
Renault 4CV Renault 0.8L I4 32
54
NU
S
2.0
27 Stany Zjednoczone Luigi Chinetti Francja Yvonne Simon
Francja Michel Casse
Ferrari 166MM Coupé Ferrari 2.0L V12 25
55
NU
S
750
60 Francja Ecurie Verte Francja Emmanuel Baboin
Francja Pierre Gay
Simca Six Simca 0.6L I4 20
56
NU
S
1.5
34 Francja Automobiles Gordini Francja Aldo Gordini
Francja André Simon
Simca-Gordini T15S Gordini 1.5L I4 14
57
NU
S
1.1
66 Francja André Guillard Francja André Guillard
Szwajcaria Roger Caron
Simca Huit Gordini 1.1L I4 13
58
NU
S
3.0
20 Wielka Brytania Aston Martin Ltd. Wielka Brytania Eric Thompson
Stany Zjednoczone John Gordon
Aston Martin DB2 Aston Martin 2.6L I6 8
59
NU
S
750
59 Francja Automobiles Deutsch et Bonnet Francja Georges Guyot
Francja André Chaussat
DB Tank Panhard 0.6L Flat-2 6
60
NU
S
5.0
9 Francja Ecurie Lutetia Francja Gaston Serraud
Francja André Guelfi
Delahaye 175S Delahaye 4.5L I6 0
Poz. Klasa Nr Zespół Kierowcy Samochód Silnik Okrążenia
Legenda
4 Zwycięzcy poszczególnych
klas
7 Najszybsze
okrążenie
31
NU
Nie ukończyli
21
DK
Dyskwalifikacja

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Christian Moity, Jean-Marc Teissèdre, Alain Bienvenu: Les 24 heures du Mans 1923-1992. Éditions J.P. Barthélémy. ISBN 2-90941-30-63. (fr.)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Wikimedia Commons