ADPCM

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

ADPCM (z ang. Adaptive Differential Pulse Code Modulation) – adaptacyjna różnicowa modulacja kodowo-impulsowa. Jest to metoda kompresji cyfrowego zapisu dźwięku oraz technika kodowania analogowego sygnału mowy na postać cyfrową PCM w celu zmniejszenia ilości danych i transmisji przez kanał o przepływnościach od 16 do 32 kb/s.

Metoda kodowania ADPCM polega na tym, że zamiast samych próbek dźwięków zapisuje się tylko ich kolejne różnice. Jest to tzw. technika predykcyjna (prognozująca) wykorzystująca fakt, że np. w kolejnych sekwencjach sygnał mowy lub dźwięku z reguły zmienia się nieznacznie, wystarczy więc zakodować jedynie różnicę.

Liczba bitów informacji o zmianie jest automatycznie dopasowywana do potrzeb. Dzięki technice ADPCM można na pojedynczej płycie CD-ROM zapisać około 16 godzin muzyki (z akceptowalną utratą jakości dźwięku), w odróżnieniu od 74 minut w przypadku zapisu standardowego.

ADPCM jest często używana jako technika do kodowania dźwięku i mowy, jest wykorzystywana w standardzie kompresji dźwięku G.726.

Zobacz też[edytuj]