Przejdź do zawartości

VOB

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
VOB
Rozszerzenia pliku

.VOB

Typ MIME

video/dvd
video/mpeg[1][2]
video/x-ms-vob
[potrzebny przypis]

Producent

DVD Forum

Typ

kontener multimedialny

VOB (ang. Video Object) – kontener multimedialny wykorzystywany w formacie zapisu DVD-Video. Pliki kontenera mają rozszerzenie *.VOB, są numerowane kolejnymi liczbami i mają rozmiar maksymalnie 0,99 GiB. W formacie HD-DVD stosuje się rozszerzoną wersję kontenera VOB – EVO (ang. Enhanced VOB).

Możliwości

[edytuj | edytuj kod]

Pliki *.VOB mogą zawierać:

Odtwarzanie

[edytuj | edytuj kod]

Pliki z rozszerzeniem *.VOB mogą być odtwarzane zarówno przez odtwarzacz DVD, jak i na komputerze z odpowiednim oprogramowaniem. Większość programów od odtwarzania strumienia wideo – np. VLC media player, ALLPlayer, Media Player Classic – odczytuje pliki *.VOB.

Szyfrowanie

[edytuj | edytuj kod]

Praktycznie każdy plik tego typu znajdujący się na komercyjnej płycie DVD-Video jest zaszyfrowany w celu zabezpieczenia jego zawartości przed kopiowaniem. Metoda zabezpieczenia nosi nazwę Content Scramble System (CSS) i polega na tym, że w normalnie niedostępnym obszarze dysku (ang. lead-in) przechowywane są klucze służące do deszyfrowania i uwierzytelnienia dysku. Jeśli płyta DVD-Video nie zostanie uwierzytelniona w napędzie przy pomocy programu deszyfrującego CSS, to próba dostępu do plików *.VOB zakończy się błędem. Natomiast, jeśli zostanie uwierzytelniona, to ww. pliki można skopiować na inny nośnik, ale w dalszym ciągu bez płyty, czyli kluczy znajdujących się na niej, nie można ich legalnie odszyfrować (choć obecnie nie jest to bardzo trudne).[potrzebny przypis]

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. VOB File Format. TechTarget. [dostęp 2012-04-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-03-07)]. (ang.).
  2. .VOB File. UniBlue. [dostęp 2012-04-18]. (ang.).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]