Monkey’s Audio

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Monkey's audio
Autor Mathew T. Ashland
Aktualna wersja stabilna 4.18
6 sierpnia 2016; 2 lata temu
System operacyjny Windows 9x/NT/2000/XP/7
Rodzaj kompresor dźwięku
Licencja freeware
Strona internetowa

Monkey's Audiobezstratny kodek dźwięku. Pozwala zmniejszyć wielkość plików od 40 do 50%. Pliki zawierające dźwięk w tym formacie mają rozszerzenie .ape lub .apl

W skład pakietu zawierającego kodek wchodzi wtyczka dla programu Winamp pozwalająca na odtwarzanie plików z tym rozszerzeniem.

Ponieważ wykorzystana metoda kompresji jest bezstratna (w przeciwieństwie do np. formatu MP3) przy pomocy odpowiednich programów pliki w formacie Monkey's Audio można przekonwertować do plików WAV odpowiadających oryginałowi.

Porównania[edytuj | edytuj kod]

Porównując Monkey's Audio z innymi formatami, należy podkreślić, że Monkey's Audio jest formatem bezstratnym. Porównanie go z innymi bezstratnymi formatami prowadzi do wniosku, że jest on – pod względem stopnia kompresji – nieznacznie lepszy niż FLAC i znacznie lepszy niż starszy Shorten. Natomiast porównanie szybkości kodowania i dekodowania prowadzi do wniosku, że Monkey's Audio jest wolniejszy od obu formatów, w związku z tym sprawia problem jego zastosowanie w cyfrowych przenośnych odtwarzaczach dźwięku. Podobnie Monkey's Audio oferuje mniejszą kompresję niż OptimFROG i Lossless Audio, ale jest od nich szybszy. Problemem jest tutaj również relatywne wolne przeszukiwanie utworu, a jeśli plik zostanie uszkodzony, to dane audio za punktem uszkodzenia zostaną utracone.

Monkey's Audio jest bezstratną metodą kompresji, więc ciężko go porównywać ze stratnymi metodami kompresji, gdyż różne typy kodeków mają różne zastosowania. Celem Monkey's Audio jest dokładna reprodukcja oryginalnego pliku z wykorzystaniem jak najmniejszej ilości pamięci. Typowy plik Monkey's Audio używa około 600 do 700 kbps dla jakości CD-Audio.

Wsparcie sprzętowe[edytuj | edytuj kod]

Format Monkey's Audio jest natywnie obsługiwany przez najnowsze odtwarzacze audio Cowon, a także niektóre urządzenia umożliwiają odtwarzanie plików zapisanych w tym formacie przy zastosowaniu alternatywnego systemu operacyjnego Rockbox.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]