Aalst

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Aalst
Ilustracja
Gotycki kościół św. Marcina
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo  Belgia
Prowincja Flandria Wschodnia
Burmistrz Ilse Uyttersprot
Powierzchnia 78,12 km²
Populacja (2006)
• liczba ludności
• gęstość

77 360
990 os./km²
Nr kierunkowy 053
Kod pocztowy 9300
Położenie na mapie Flandrii Wschodniej
Mapa lokalizacyjna Flandrii Wschodniej
Aalst
Aalst
Położenie na mapie Belgii
Mapa lokalizacyjna Belgii
Aalst
Aalst
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Aalst
Aalst
Ziemia 50°56′N 4°02′E/50,933333 4,033333
Strona internetowa
Ratusz z beffroi w Aalst

Aalst (fr. Alost) – miasto w północno-zachodniej Belgii, w prowincji Flandria Wschodnia, nad rzeką Dender (dopływ Skaldy)[1]. Położone jest pomiędzy Brukselą a Gandawą[2].

Miasto jest ważnym ośrodkiem przemysłu włókienniczego i maszynowego (maszyny włókiennicze). Poza tym rozwinięty jest przemysł chemiczny i skórzano-obuwniczy. Dominuje handel chmielem (wielkie plantacje w okolicy) i kwiatami. Jest także popularnym ośrodkiem turystycznym[1].

Historia[edytuj]

W XVIII wieku stolica Flandrii Austriackiej. Pod koniec XIX wieku liczyło 26 tys. mieszkańców i było jedną z ważniejszych twierdz Belgii. We wrześniu 1914 pod Aalst miała miejsce bitwa belgijsko-niemiecka w której Niemcy ponieśli znaczne straty. W 1927 miasto liczyło 36,8 tys. mieszkańców i było ważnym ośrodkiem przemysłu tkackiego (wyrób płótna bielonego, koronek) i garbarskiego w kraju. W 1959 liczba mieszkańców wyniosła 45 tys., istniał nadal przemysł włókienniczy, rozwijały się zakłady tytoniowe. W okolicy uprawiano na wielkich plantacjach chmiel[potrzebny przypis].

Pierwsza historyczna wzmianka o Aalst pochodzi z IX wieku - miasto to zostało opisane jaki willa Alost, należąca do opactwa Lobbes. W wiekach średnich miasto i port, dzięki swemu strategicznemu położeniu - na skrzyżowaniu drogi z Brugii do Kolonii z rzeką Dender. W XI wieku Aalst zostało przeniesione z Brabancji do księstwa Flandrii. Dzięki położeniu na granicy z Świętym Cesarstwem Rzymskim zachowało ono pewną niezależność. Powiązania z Brabancją widać w biało-czerwonym herbie miasta - kolorach Lotaryngii[potrzebny przypis].

Budowa ratusza rozpoczęła się w połowie XII wieku – i jest to najstarszy istniejący ratusz w Belgii. Przetrwało też kilka manuskryptów z tego okresu. Ratusz i miasto zostały niemal całkowicie zniszczone przez ogień w roku 1360. Miasto zostało szybko odbudowane, a nową, tym razem gotycką, beffroi wzniesiono w XV wieku. Dla Aalst był to czas dobrobytu – najwięcej dochodów miała gildia tkaczy. W tym samym czasie jeden z mieszkańców miasta, Dirk Martens, został pierwszym drukarzem w Południowych Niderlandach. W 1473 roku otworzył on drukarnię, która opublikował m.in. dzieło Kolumba. Później Martens został profesorem Katolickiego Uniwersytetu w Lowanium[potrzebny przypis].

Aalst cierpiało w czasie wojny osiemdziesięcioletniej (1568–1648). Następnie Francja wciągnęła miasto w wojnę w roku 1667 i było okupowane przez Francję aż do XVIII wieku razem z całą południową Flandrią. Ekonomia, opierająca się na włókiennictwie, kwitła pod rządami Francuzów. W XIX wieku nastąpił kryzys społeczny spowodowany rewolucją przemysłową. W XX wieku miasto było okupowane przez Niemców podczas obu wojen[potrzebny przypis].

Zabytki[edytuj]

Atrakcją turystyczną jest również doroczny orszak karnawałowy. W 2010 roku karnawał w Aalst został wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO[3].

Miasta partnerskie[edytuj]

Przypisy

  1. a b c d e f Aalst (pol.). PWN. [dostęp 28 marca 2016].
  2. Aalst (pol.). GoogleMaps. [dostęp 28 marca 2016].
  3. UNESCO ICH: Aalst carnival (ang.). [dostęp 2013-11-18].

Linki zewnętrzne[edytuj]