Aalst

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Aalst
Ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Belgia

Region

 Flandria

Prowincja

Flandria Wschodnia

Burmistrz

Ilse Uyttersprot

Powierzchnia

78,12 km²

Populacja (2006)
• liczba ludności
• gęstość


77 360
990 os./km²

Nr kierunkowy

053

Kod pocztowy

9300

Położenie na mapie Flandrii Wschodniej
Mapa konturowa Flandrii Wschodniej, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Aalst”
Położenie na mapie Belgii
Mapa konturowa Belgii, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Aalst”
Ziemia50°56′N 4°02′E/50,933333 4,033333
Strona internetowa
Ratusz z beffroi w Aalst

Aalst (fr. Alost) – miasto w północno-zachodniej Belgii, w prowincji Flandria Wschodnia, nad rzeką Dender (dopływ Skaldy)[1]. Położone jest pomiędzy Brukselą a Gandawą[2].

Miasto jest ważnym ośrodkiem przemysłu włókienniczego i maszynowego (maszyny włókiennicze). Poza tym rozwinięty jest przemysł chemiczny i skórzano-obuwniczy. Dominuje handel chmielem (wielkie plantacje w okolicy) i kwiatami. Jest także popularnym ośrodkiem turystycznym[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

W XVIII wieku stolica Flandrii Austriackiej. Pod koniec XIX wieku liczyło 26 tys. mieszkańców i było jedną z ważniejszych twierdz Belgii. We wrześniu 1914 pod Aalst miała miejsce bitwa belgijsko-niemiecka w której Niemcy ponieśli znaczne straty. W 1927 miasto liczyło 36,8 tys. mieszkańców i było ważnym ośrodkiem przemysłu tkackiego (wyrób płótna bielonego, koronek) i garbarskiego w kraju. W 1959 liczba mieszkańców wyniosła 45 tys., istniał nadal przemysł włókienniczy, rozwijały się zakłady tytoniowe. W okolicy uprawiano na wielkich plantacjach chmiel[potrzebny przypis].

Pierwsza historyczna wzmianka o Aalst pochodzi z IX wieku – miasto to zostało opisane jaki willa Alost, należąca do opactwa Lobbes. W wiekach średnich miasto i port, dzięki swemu strategicznemu położeniu – na skrzyżowaniu drogi z Brugii do Kolonii z rzeką Dender. W XI wieku Aalst zostało przeniesione z Brabancji do księstwa Flandrii. Dzięki położeniu na granicy ze Świętym Cesarstwem Rzymskim zachowało ono pewną niezależność. Powiązania z Brabancją widać w biało-czerwonym herbie miasta – kolorach Lotaryngii[potrzebny przypis].

Budowa ratusza rozpoczęła się w połowie XII wieku – i jest to najstarszy istniejący ratusz w Belgii. Przetrwało też kilka manuskryptów z tego okresu. Ratusz i miasto zostały niemal całkowicie zniszczone przez ogień w roku 1360. Miasto zostało szybko odbudowane, a nową, tym razem gotycką, beffroi wzniesiono w XV wieku. Dla Aalst był to czas dobrobytu – najwięcej dochodów miała gildia tkaczy. W tym samym czasie jeden z mieszkańców miasta, Dirk Martens, został pierwszym drukarzem w Południowych Niderlandach. W 1473 roku otworzył on drukarnię, która opublikował m.in. dzieło Kolumba. Później Martens został profesorem Katolickiego Uniwersytetu w Lowanium[potrzebny przypis].

Aalst cierpiało w czasie wojny osiemdziesięcioletniej (1568–1648). Następnie Francja wciągnęła miasto w wojnę w roku 1667 i było okupowane przez Francję aż do XVIII wieku razem z całą południową Flandrią. Gospodarka, opierająca się na włókiennictwie, kwitła pod rządami Francuzów. W XIX wieku nastąpił kryzys społeczny spowodowany rewolucją przemysłową. W XX wieku miasto było okupowane przez Niemców podczas obu wojen[potrzebny przypis].

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

  • ratusz z XIII–XVI wieku, obecnie muzeum[1]
  • beffroi (XV w.), wchodząca w skład ratusza. Mieści się na niej carillon składający się z 52 dzwonów. Znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO[potrzebny przypis]
  • gotycka kolegiata świętego Marcina z XV–XVI wieku[1], w obiekcie znajduje się obraz Rubensa oraz tabernakulum z 1605 pokryte rzeźbami autorstwa Hieronimusa Duquesnoya Starszego[3]
  • rzeźnia z XVII wieku[1]
  • posąg Dirka Martena (1446–1534), pierwszego drukarza w Niderlandach[potrzebny przypis]
  • kościół świętego Józefa z XVIII wieku[1]

Atrakcją turystyczną jest również doroczny orszak karnawałowy. W 2010 roku karnawał w Aalst został wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO[4].

W Aalst znajduje się niedokończona gotycka kolegiata St. Martin, której budowa rozpoczęła się w 1480. W obiekcie znajduje się obraz Rubensa oraz tabernakulum z 1605 pokryte rzeźbami autorstwa Hieronimusa Duquesnoya Starszego. Sklepienie kolegiaty pokryte jest malowidłami[3].

Miasta partnerskie[edytuj | edytuj kod]

Kolej[edytuj | edytuj kod]

W mieście znajduje się stacja kolejowa Aalst.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Aalst, [w:] Encyklopedia PWN [dostęp 2016-03-28].
  2. Aalst. GoogleMaps. [dostęp 2016-03-28]. (pol.).
  3. a b KURPISZ, Britannica – edycja polska, t. 1, 1997.
  4. UNESCO ICH: Aalst carnival. [dostęp 2013-11-18]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]