Aalst

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Aalst
Ilustracja
Gotycki kościół św. Marcina
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo  Belgia
Prowincja Flandria Wschodnia
Burmistrz Ilse Uyttersprot
Powierzchnia 78,12 km²
Populacja (2006)
• liczba ludności
• gęstość

77 360
990 os./km²
Nr kierunkowy 053
Kod pocztowy 9300
Położenie na mapie Flandrii Wschodniej
Mapa lokalizacyjna Flandrii Wschodniej
Aalst
Aalst
Położenie na mapie Belgii
Mapa lokalizacyjna Belgii
Aalst
Aalst
Ziemia 50°56′N 4°02′E/50,933333 4,033333
Strona internetowa
Ratusz z beffroi w Aalst

Aalst (fr. Alost) – miasto w północno-zachodniej Belgii (Flandria Wschodnia), nad rzeką Dender (dopływ Skaldy), pomiędzy Brukselą (31 km od niej) a Gandawą.

Ważny ośrodek przemysłu włókienniczego i maszynowego (maszyny włókiennicze). Ponadto przemysł chemiczny, skórzano-obuwniczy i spożywczy. Handluje się tu chmielem i kwiatami. W okolicy występują wielkie plantacje chmielu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W XVIII wieku stolica Flandrii Austriackiej. Pod koniec XIX wieku liczyło 26 tys. mieszkańców i było jedną z ważniejszych twierdz Belgii. We wrześniu 1914 pod Aalst miała miejsce bitwa belgijsko-niemiecka w której Niemcy ponieśli znaczne straty. W 1927 miasto liczyło 36,8 tys. mieszkańców i było ważnym ośrodkiem przemysłu tkackiego (wyrób płótna bielonego, koronek) i garbarskiego w kraju. W 1959 liczba mieszkańców wyniosła 45 tys., istniał nadal przemysł włókienniczy, rozwijały się zakłady tytoniowe. W okolicy uprawiano na wielkich plantacjach chmiel.

Pierwsza historyczna wzmianka o Aalst pochodzi z IX wieku - miasto to zostało opisane jaki willa Alost, należąca do opactwa Lobbes. W wiekach średnich miasto i port, dzięki swemu strategicznemu położeniu - na skrzyżowaniu drogi z Brugii do Kolonii z rzeką Dender. W XI wieku Aalst zostało przeniesione z Brabancji do księstwa Flandrii. Dzięki położeniu na granicy z Świętym Cesarstwem Rzymskim zachowało ono pewną niezależność. Powiązania z Brabancją widać w biało-czerwonym herbie miasta - kolorach Lotaryngii.

Budowa ratusza rozpoczęła się w połowie XII wieku – i jest to najstarszy istniejący ratusz w Belgii. Przetrwało też kilka manuskryptów z tego okresu. Ratusz i miasto zostały niemal całkowicie zniszczone przez ogień w roku 1360. Miasto zostało szybko odbudowane, a nową, tym razem gotycką, beffroi wzniesiono w XV wieku. Dla Aalst był to czas dobrobytu – najwięcej dochodów miała gildia tkaczy. W tym samym czasie jeden z mieszkańców miasta, Dirk Martens, został pierwszym drukarzem w Południowych Niderlandach. W 1473 roku otworzył on drukarnię, która opublikował m.in. dzieło Kolumba. Później Martens został profesorem Katolickiego Uniwersytetu w Lowanium.

Aalst cierpiało w czasie wojny osiemdziesięcioletniej (1568–1648). Następnie Francja wciągnęła miasto w wojnę w roku 1667 i było okupowane przez Francję aż do XVIII wieku razem z całą południową Flandrią. Ekonomia, opierająca się na włókiennictwie, kwitła pod rządami Francuzów. W XIX wieku nastąpił kryzys społeczny spowodowany rewolucją przemysłową. W XX wieku miasto było okupowane przez Niemców podczas obu wojen.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

  • ratusz z XIII–XVI w., obecnie muzeum;
  • beffroi (XV w.), wchodząca w skład ratusza. Mieści się na niej carillon składający się z 52 dzwonów. Znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO;
  • niedokończony gotycki kościół (kolegiata) św. Marcina z 1480 roku z obrazem św. Rocha pędzla Rubensa;
  • rzeźnia z XVII w.;
  • posąg Dirka Martena (1446–1534), pierwszego drukarza w Niderlandach;
  • kościół św. Józefa z 1729.

Atrakcją turystyczną jest również doroczny orszak karnawałowy. W 2010 roku karnawał w Aalst został wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO[1].

Miasta partnerskie[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. UNESCO ICH: Aalst carnival (ang.). [dostęp 2013-11-18].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]