Abraham de Moivre

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Abraham de Moivre
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

26 maja 1667
Vitry-le-François

Data i miejsce śmierci

27 listopada 1754
Londyn

Zawód, zajęcie

matematyk

Abraham de Moivre (wym. /abʀa:m d(ə) mwavʀ/; ur. 26 maja 1667 w Vitry-le-François, zm. 27 listopada 1754 w Londynie) – francuski matematyk. Zajmował się geometrią analityczną, algebrą liczb zespolonych, elementami analizy (teorią szeregów) oraz probabilistyką. Najbardziej znany jest jego wkład w algebrę – upamiętnia go tam nazwa wzoru de Moivre’a. Podał również wzór na przybliżenie silni niezależnie od Stirlinga[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się we Francji, w rodzinie protestanckiej (hugenoci). Kształcił się w Sedanie, Saumur i w Paryżu. Był kalwinem i dlatego w 1685 po odwołaniu edyktu nantejskiego musiał opuścić Francję i przeniósł się do Anglii, gdzie spędził resztę życia jako nauczyciel matematyki. Przyjaźnił się z Isaakiem Newtonem i Edmundem Halleyem, został również członkiem Royal Society, Pruskiej Akademii Nauk oraz Francuskiej Akademii Nauk[1].

Był matematycznym samoukiem.

Jego wzór na potęgę liczby zespolonej w postaci biegunowej – zwany wzorem de Moivre’a – ukazał się w jego dziele Miscellanea analytica (1730)[potrzebny przypis].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Moivre Abraham, [w:] Encyklopedia PWN [dostęp 2021-10-04].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]