Age of Empires III

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Age of Empires III
Ilustracja
Logo gry
Producent

Ensemble Studios[1]

Wydawca

Microsoft[1]

Dystrybutor

CD Projekt[1]

Data wydania

Am.Płn.: 18 października 2005[1]
PL: 1 grudnia 2005[1]

Gatunek

strategiczna gra czasu rzeczywistego

Tryby gry

gra jednoosobowa, gra wieloosobowa[1]

Wymagania sprzętowe
Platforma

Microsoft Windows, OS X

Nośniki

3 CD, Steam

Wymagania

Procesor Pentium IV 1.4 GHz lub kompatybilny, 256 MB RAM, 2 GB HDD, Karta graficzna z co najmniej 64 MB RAM i obsługą T&L DirectX 9.0c

Kontrolery

mysz, klawiatura

Strona internetowa

Age of Empires III – trzecia część serii strategicznych gier czasu rzeczywistego Age of Empires. Gra została stworzona przez firmę Ensemble Studios i wydana przez Microsoft 18 października 2005[1].

W przeciwieństwie do poprzednich odsłon serii, grafika w grze jest trójwymiarowa i bazuje na doświadczeniach studia zdobytych podczas tworzenia gry Age of Mythology.

Fabuła gry skupia się na podbojach europejskich w Ameryce. Po raz pierwszy w serii broń palna jest cały czas dostępna, w poprzednich częściach jej odkrycie było możliwe dopiero tuż przed końcem gry. Mimo to dostępnych jest też wiele jednostek walczących bronią białą.

Zmiany[edytuj | edytuj kod]

W najnowszej odsłonie serii dodano kilka elementów – faktorie handlowe, dzięki którym możliwe jest kontrolowanie szlaków handlowych lub zatrudnianie tubylców do walki.

Kolejną nowością są metropolie, czyli miasta macierzyste, z których w razie potrzeby sprowadza się: surowce, wojsko oraz ulepszenia.

W odróżnieniu od poprzednich części gry, gromadzi się trzy rodzaje zasobów: jedzenie, drewno i pieniądze, które zastępują złoto (w poprzednich częściach gromadziło się jeszcze kamień). Wieśniacy nie muszą już odnosić zdobytych zasobów do specjalnych budynków. Nie ma także funkcji dostępnej w Age of Mythology: The Titans, która umożliwiała ciągłe automatyczne budowanie jednostek, dopóki wystarczało zasobów.

Gracz ma do wyboru jedną z ośmiu nacji, tj. Hiszpanów, Brytyjczyków, Francuzów, Portugalczyków, Rosjan, Turków, Niemców lub Holendrów[1].

Dodatki[edytuj | edytuj kod]

Odbiór gry[edytuj | edytuj kod]

Gra otrzymała pozytywne oceny krytyków, uzyskując według agregatora Metacritic średnią ocen wynoszącą 81/100 punktów[2] oraz 82,38% według serwisu GameRankings[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h Age of Empires III (PC). Gry-Online. [dostęp 2015-04-08]. (pol.).
  2. Age of Empires III for PC Reviews. Metacritic. [dostęp 2020-02-19]. (ang.).
  3. Age of Empires III for PC. GameRankings. [dostęp 2015-04-08]. (ang.).