Anakreont z Teos

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Anakreont z Teos
Ἀνακρέων
Ilustracja
Popiersie Anakreonta, Luwr
Data i miejsce urodzenia

ok. 570 p.n.e.
Teos

Data i miejsce śmierci

ok. 485 p.n.e.
Teos

Anakreont z Teos (stgr. Ἀνακρέων Anakreon; ur. ok. 570 p.n.e., zm. ok. 485 p.n.e.[1]) – poeta grecki pochodzący z jońskiego miasta Teos.

Prawdopodobnie, wraz z obywatelami miasta, którzy nie godzili się na perską dominację, założył miasto Abderę w Tracji, w której się osiedlił. Następnie przybył na Samos, by uczyć przyszłego tyrana Polikratesa, na którego dworze pozostał przez kilka lat (533 p.n.e. - 522 p.n.e.). Po gwałtownej śmierci Polikratesa poeta przeniósł się na dwór Hipparcha w Atenach, a potem Echekratesa w Tessalii[potrzebny przypis]. W Atenach Anakreont zetknął się z poetą Symonidesem z Keos. Umarł w rodzinnym Teos, w wieku 85 lat przez zadławienie się winogronem[2].

Anakreont był autorem poezji jambicznej, pieśni lirycznych i elegii opiewających wino, śpiew i miłość. Jego wiersze zostały zebrane w Bibliotece Aleksandryjskiej w pięć ksiąg. Duża część jego twórczości zachowała się tylko we fragmentach.

Anakreont najchętniej pisał wiersze ośmiozgłoskowe. Był poetą bardzo popularnym, naśladowanym przez innych twórców, którzy tworzyli tzw. anakreontyki. W Teos bito monety z jego podobizną.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Anakreont, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2011-02-07].
  2. Bruno Kiciński, O życiu i pismach Anakreona, Poezye Brunona hrabi Kicińskiego tom V, Warszawa 1841.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]