Angra do Heroísmo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Angra do Heroísmo
gmina
Ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Portugalia

Region (NUTS 2)

Azory

Powierzchnia

239 km²

Populacja (2011)
• liczba ludności


35 402

• gęstość

148,1 os./km²

Kod pocztowy

9700-xxx

Adres urzędu:
Praça Velha, 9701-101 Angra do Heroísmo
Szczegółowy podział administracyjny
Liczba sołectw

19

Położenie na mapie Azorów
Mapa konturowa Azorów, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Angra do Heroísmo”
Położenie na mapie Oceanu Atlantyckiego
Mapa konturowa Oceanu Atlantyckiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Angra do Heroísmo”
Ziemia38°39′N 27°13′W/38,650000 -27,216667
Strona internetowa

Angra do Heroísmo – historyczne miasto warowne i stolica portugalskiej wyspy Terceira w Regionie Autonomicznym Azorów, najstarsza i druga co do wielkości miejscowość archipelagu (po stołecznej Ponta Delgada) oraz stolica gminy o tej samej nazwie, o powierzchni 239 km², zamieszkanej przez 35 402 osoby (2011) i graniczącej od północy z gminą Praia da Vitória. Sam ośrodek liczy około 21,3 tys. mieszkańców (dane z 2001 roku). Burmistrzem miasta jest José Pedro Parreira Cardoso z Partii Socjalistycznej.

Najważniejszy port żeglugi transatlantyckiej w okresie świetności portugalskiego imperium kolonialnego, obowiązkowe miejsce postoju statków do czasu wynalezienia turbiny parowej w XIX wieku[1], siedziba założonej w 1534 diecezji Kościoła rzymskokatolickiego, wpisana w 1983 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Sołectwa gminy Angra do Heroísmo[edytuj | edytuj kod]

Liczba ludności poszczególnych sołectw na podstawie narodowego spisu ludności (2011)[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Położenie gminy na mapie Azorów.

Angra była pierwszą osadą, założoną przez Portugalczyków w 1478 roku na odkrytym kilkadziesiąt lat wcześniej archipelagu 9 wysp pochodzenia wulkanicznego. Miasto ma dogodne położenie na południowym, zawietrznym brzegu Terceiry, w sąsiedztwie dwóch naturalnych portów rozdzielonych górą Monte Brasil, na której mieści się Forteca Świętego Jana Chrzciciela (Fortaleza de São João Baptista), wybudowana z polecenia Filipa II, wspólnego króla hiszpańsko-portugalskiego w latach 1580-1598. Twierdza otoczona jest murem 4-kilometrowej długości, na którym znajdowało się niegdyś około 400 dział artyleryjskich, chroniących miasto przed częstymi atakami piratów[3]. Angra to po portugalsku zatoka, natomiast człon Heroísmo (bohaterstwo, heroizm) został dodany do nazwy miejscowości w XIX wieku przez królową Marię II, która schroniła się tam w latach 1830-33 przed swoim mężem Michałem I Uzurpatorem po odebraniu jej tronu i zaprowadzeniu przez niego w kraju absolutystycznych rządów terroru. W tej niewielkiej miejscowości znajduje się 9 murowanych klasztorów, w większości barokowych, o bogatym wystroju wnętrz wykorzystującym duże ilości brazylijskiego złota i drewna. Pomimo stopniowego upadku znaczenia portu, jaki obserwuje się od początku XX wieku, zabytkowe centrum miasta stanowi obecnie jedną z największych atrakcji turystycznych Azorów.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Współpraca[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]