Archiwum Osiatyńskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Archiwum im. Wiktora Osiatyńskiego
Typ strony

serwis informacyjno-opiniotwórczy

Komercyjna

nie

Data powstania

grudzień 2017

Wersje językowe

polska
angielska

Strona internetowa

Archiwum im. Wiktora Osiatyńskiego – polski internetowy serwis informacyjny oraz opiniotwórczy o tematyce prawno-politycznej, specjalizujący się w analizach prawnych, tematyce praworządności, prawach człowieka, wolności obywatelskich, sytuacji Polski w Unii Europejskiej oraz demokratycznego państwa prawa.

Szczegóły oraz historia[edytuj | edytuj kod]

Projekt Archiwum Osiatyńskiego jest prowadzony przez Fundację Kontroli Obywatelskiej OKO, wydawcę serwisu OKO.press. Ufundowany został ze środków fundacji OKO oraz z grantu od Fundacji im. Stefana Batorego[1], który został przeznaczony na uruchomienie strony internetowej.

Stanowi przedsięwzięcie non-profit, utrzymujące się z dobrowolnych datków czytelników (brak komercyjnych reklam) oraz grantów od niezależnych organizacji pozarządowych.

Archiwum Osiatyńskiego zostało uruchomione w grudniu 2017[2].

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Głównym zadaniem Archiwum jest dostarczanie opinii publicznej rzetelnej i sprawdzonej wiedzy prawniczej oraz wykorzystywanie potencjału środowisk prawników-praktyków i prawników-naukowców w debacie obywatelskiej. Ponadto gromadzi dokumenty oraz analizuje i zmiany w zakresie praworządności w Polsce.

Archiwum Osiatyńskiego buduje także społeczność ludzi zaangażowanych w budowanie państwa, w którym „władza działa w granicach prawa, dla dobra publicznego, przestrzegając praw i wolności obywatelskich oraz zobowiązań międzynarodowych”[2].

Konferencje i debaty[edytuj | edytuj kod]

Jednym z głównym działań inicjatywy pozostaje organizacja konferencji, w tym też Wykładu im. Wiktora Osiatyńskiego z intelektualistami – w 2018 głównym zaproszonym gościem był Jan-Werner Müller, zaś w 2019 Timothy Garton Ash. Archiwum przy organizacji wydarzeń współpracuje między innymi z Rzecznikiem Praw Obywatelskich[3].

Rule of Law[edytuj | edytuj kod]

Archiwum Osiatyńskiego prowadzi także anglojęzyczną witrynę o identycznej tematyce pod tytułem Rule of Law, która funkcjonuje od marca 2019[4].

Alfabet Buntu[edytuj | edytuj kod]

Od września 2018 w projekcie „Alfabet Buntu” prezentuje szczególnie istotne gesty protestu oraz sylwetki osób i inicjatyw społeczeństwa obywatelskiego. Do lutego 2020 roku opublikowano ponad 250 wpisów[5].

Patron[edytuj | edytuj kod]

Patronem Archiwum jest Wiktor Osiatyński – polski prawnik, pisarz, publicysta, nauczyciel akademicki i działacz społeczny. Specjalista w zakresie prawa konstytucyjnego, historii doktryn politycznych i prawnych oraz praw człowieka, autor m.in. książki „Prawa człowieka i ich granice”.

Zespół redakcyjny[edytuj | edytuj kod]

Prace projektu koordynuje Anna Wójcik, a w skład zespołu redakcyjnego wchodzą między innymi Piotr Pacewicz czy Rafał Zakrzewski.

Rada Programowa[edytuj | edytuj kod]

Rada Programowa Archiwum im. Wiktora Osiatyńskiego zrzesza prawników oraz osoby poświęcające się realizacji ideałów Archiwum. Do rady programowej w lutym 2020 należeli[2]:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. http://www.batory.org.pl/upload/files/pdf/_Sprawozdanie_2018.pdf
  2. a b c O nas [online], Archiwum Osiatyńskiego [dostęp 2020-02-18] (pol.).
  3. RPO Adam Bodnar zaprasza na wykład prof. Andrása Sajó. Wystąpi też prof. Ewa Łętowska [online], Archiwum Osiatyńskiego [dostęp 2020-02-18] (pol.).
  4. Rule of Law – Everything you need to know about rule of law in Poland [online], ruleoflaw.pl [dostęp 2023-11-25].
  5. Alfabet Buntu - Postaci, inicjatywy, gesty protestu [online], Archiwum Osiatyńskiego [dostęp 2023-11-25] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]