Arizona Dream

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Arizona Dream
Gatunek komediodramat
Data premiery Polska 27 stycznia 1995
6 stycznia 1993
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
 Francja
Język angielski
Czas trwania 142 minuty
Reżyseria Emir Kusturica
Scenariusz David Atkins, Emir Kusturica
Muzyka Goran Bregović
Zdjęcia Vilko Filac
Scenografia Miljen Kreka Kljakovic
Kostiumy Jill M. Ohanneson
Montaż Andrija Zafranovic
Produkcja Paul R. Gurian
Wytwórnia Canal+
Constellation
Hachette Première
Union Générale Cinématographique
Dystrybucja Warner Bros., Monolith
Nagrody
1994: Nagroda Publiczności Warszawski FF
1993: Srebrny Niedźwiedź − Nagroda Grand Prix Jury MFF w Berlinie

Arizona Dreamkomediodramat amerykańsko-francuski z 1993 roku w reżyserii Emira Kusturicy.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Ekipa[edytuj | edytuj kod]

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

23-letni Axel Blackmar (Johnny Depp) pędzi szczęśliwe życie w Nowym Jorku. Pracuje w urzędzie rybołówstwa, gdzie jest strażnikiem przyrody, a do jego obowiązków należy znakowanie ryb. Axel Blackmar ma kłopoty z dorosłością. Swoją pracę najchętniej wykonywałby przez całe życie, uważając że ryby są mądrzejsze od ludzi – one przynajmniej milczą, nie przysparzając światu zmartwień. Axel ma do swojej pracy stosunek wręcz mistyczny i nie zamieniłby jej na żadną inną.

Kiedy więc niespodziewanie odwiedza go kuzyn Paul, aktor, informując o zaręczynach ich wspólnego wuja Leo, nie ciągnie go, aby opuścić ukochane miasto, zawód, i wyruszać w podróż do Arizony. Wujek Axela chce sprowadzić siostrzeńca do Arizony i przekazać mu swój salon samochodowy, w którym sprzedaje używane Cadillacki. Chłopak nie zamierza opuszczać Nowego Jorku, jednak ulega perswazjom i jedzie w odwiedziny. Kilkudniowy pobyt zaczyna się przedłużać, kiedy Axel poznaje piękną wdowę Elaine i jej ekscentryczną pasierbicę Grace.

Młody Axel wplątuje się w zawiłe relacje pomiędzy dwiema kobietami. Ponętna wdowa Elaine, która zastrzeliła swego męża za usiłowanie współżycia z własną córką, reprezentuje typ szalonej kobiety o niezaspokojonych potrzebach erotycznych. Jej przeciwieństwem jest pasierbica Grace, dziwna dziewczyna żyjąca w cieniu macochy.

Kobiety zaczynają skrycie rywalizować o względy Axela. Tu nic nie jest takie, na jakie wygląda. W atmosferze sprzecznych pragnień, trudnych do zrealizowania marzeń i tajemnic, dochodzi do tragedii.

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]