Arizona Dream

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Arizona Dream
Gatunek

komediodramat

Data premiery

6 stycznia 1993
27 stycznia 1995 (Polska)

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone
Francja

Język

angielski

Czas trwania

142 minuty

Reżyseria

Emir Kusturica

Scenariusz

David Atkins
Emir Kusturica

Muzyka

Goran Bregović

Zdjęcia

Vilko Filac

Scenografia

Miljen Kreka Kljakovic

Kostiumy

Jill M. Ohanneson

Montaż

Andrija Zafranovic

Produkcja

Paul R. Gurian

Wytwórnia

Canal+
Constellation
Hachette Première
Union Générale Cinématographique

Dystrybucja

Warner Bros.
Monolith

Nagrody
1994: Nagroda Publiczności Warszawski FF
1993: Srebrny Niedźwiedź – Nagroda Grand Prix Jury MFF w Berlinie

Arizona Dreamamerykańsko-francuski komediodramat z 1993 roku w reżyserii Emira Kusturicy.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Ekipa[edytuj | edytuj kod]

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

23-letni Axel Blackmar (Johnny Depp) pędzi szczęśliwe życie w Nowym Jorku. Pracuje w urzędzie rybołówstwa, gdzie jest strażnikiem przyrody, a do jego obowiązków należy znakowanie ryb. Axel Blackmar ma kłopoty z dorosłością. Swoją pracę najchętniej wykonywałby przez całe życie, uważając, że ryby są mądrzejsze od ludzi – one przynajmniej milczą, nie przysparzając światu zmartwień. Axel ma do swojej pracy stosunek wręcz mistyczny i nie zamieniłby jej na żadną inną.

Kiedy więc niespodziewanie odwiedza go kuzyn Paul, aktor, informując o zaręczynach ich wspólnego wuja Leo, nie ciągnie go, aby opuścić ukochane miasto, zawód, i wyruszyć w podróż do Arizony. Wujek Axela chce sprowadzić siostrzeńca do Arizony i przekazać mu swój salon samochodowy, w którym sprzedaje używane Cadillacki. Chłopak ulega jednak perswazjom i jedzie w odwiedziny. Kilkudniowy pobyt zaczyna się przedłużać, kiedy Axel poznaje piękną wdowę Elaine i jej ekscentryczną pasierbicę Grace.

Młody Axel wplątuje się w zawiłe relacje pomiędzy dwiema kobietami. Ponętna wdowa Elaine, która zastrzeliła swego męża za usiłowanie współżycia z własną córką, reprezentuje typ szalonej kobiety o niezaspokojonych potrzebach erotycznych. Jej przeciwieństwem jest pasierbica Grace, dziwna dziewczyna żyjąca w cieniu macochy.

Kobiety zaczynają skrycie rywalizować o względy Axela. Tu nic nie jest takie, na jakie wygląda. W atmosferze sprzecznych pragnień, trudnych do zrealizowania marzeń i tajemnic, dochodzi do tragedii.

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]