Wstręt (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wstręt
Repulsion
Ilustracja
Reżyser, 1969 r.
Gatunek dramat
film psychologiczny
thriller
Data premiery 3 października 1965
Kraj produkcji  Wielka Brytania
Czas trwania 104 min
Reżyseria Roman Polański
Scenariusz Roman Polański
Gérard Brach
Główne role Catherine Deneuve
Ian Hendry
John Fraser
Yvonne Furneaux
Roman Polański
Muzyka Chico Hamilton
Zdjęcia Gilbert Taylor
Scenografia Seamus Flannery
Montaż Alastair McIntyre
Produkcja Gene Gutowski

Wstręt (ang. Repulsion) – dramat z 1965 roku w reżyserii Romana Polańskiego. Film jest studium psychologicznym obłędu młodej kobiety Carol Ledoux, której rolę zagrała Catherine Deneuve.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Carol Ledoux, młoda Belgijka pracująca jako manicurzystka w jednym z londyńskich gabinetów kosmetycznych, mieszka ze swoją siostrą Heleną, która ma romans z Michaelem – żonatym mężczyzną. Zmienna w usposobieniu, niezwykle wrażliwa, wydaje się być sfrustrowana nieustannym przebywaniem w mieszkaniu kochanka siostry i protestuje kapryśnie przeciwko obecności jego przyborów toaletowych. Zakochany w Carol młodzieniec Colin nie może zrozumieć, że po wyjeździe Heleny i Michaela na wakacje do Włoch, Carol zaczyna tracić równowagę duchową i cierpieć na halucynacje. Zostaje zwolniona z pracy i barykaduje się w mieszkaniu. Colin, zaniepokojony brakiem możliwości połączenia się z Carol przychodzi do jej mieszkania. Nie mogąc otworzyć drzwi, wyważa je. Przerażona Carol zabija go, ciało wrzuca do wanny i ponownie próbuje zabarykadować rozbite drzwi. Po obelżywym telefonie żony Michaela przecina kabel aparatu, zrywając ostatecznie więź ze światem zewnętrznym. Następnie pojawia się gospodarz w celu pobrania komornego. Początkowo zaskoczony zastanym bałaganem, mylnie tłumacząc sobie stan Carol, gospodarz zaleca się do niej i ginie pod ciosami brzytwy. Po powrocie z wakacji Helena i Michael znajdują Carol na podłodze pod łóżkiem w stanie absolutnej apatii.

Obsada aktorska[edytuj | edytuj kod]

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

W 1965 film otrzymał statuetkę Srebrnego Niedźwiedzia (nadzwyczajna nagroda jury dla Romana Polańskiego) na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Reżyser filmu – Roman Polański – otrzymał wtedy również Nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]