Bagaż (Świat Dysku)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bagaż
Luggage
Postać z serii książek Świat Dysku
Pierwsze wystąpienie Kolor magii
Wystąpienia Kolor magii,
Blask fantastyczny,
Czarodzicielstwo,
Faust Eryk,
Ciekawe czasy,
Ostatni kontynent,
Ostatni bohater,
Nauka Świata Dysku
Dane biograficzne
Przynależność kufer
Inne informacje
Zajęcie bagaż podróżny

Bagaż – pojawiający się w powieściach o Świecie Dysku Terry’ego Pratchetta kufer wykonany z drewna myślącej gruszy[1]. Ma mnóstwo małych nóżek, dzięki którym się przemieszcza, oraz zęby i język – rolę jamy ustnej pełni wieko, jednak po jego otwarciu te elementy nie zawsze są widoczne.

Temu, że jest wykonany z tego niezwykle rzadkiego i cennego gatunku drzewa (wyjątkowego ze względu na dużą zawartość pierwiastka magicznego) zawdzięcza szereg niezwykłych możliwości[1]. Jest w stanie m.in. poruszać się za swoim właścicielem (którego w razie zgubienia znajdzie zawsze i wszędzie – nawet w zaświatach czy własnym umyśle) czy myśleć, poza tym jest zupełnie odporny na magię (bądź jej brak – może funkcjonować nawet w rejonach, gdzie magia nie występuje). Jego głównym zadaniem jest transport świeżej bielizny, ale w razie potrzeby można z niego wyciągnąć wszystko, co kiedykolwiek się do niego włożyło. Przy poruszaniu się z punktu A do punktu B korzysta z zasady ignorowania wszystkiego, co spotka po drodze. Bagaż jest także w stanie bronić właściciela, przy czym wykazuje się zdumiewającą taktyką połykania i tratowania (bądź tratowania i połykania) przeciwników. Nie jest przy tym pozbawiony instynktu samozachowawczego.

Jego pierwszym posiadaczem był Dwukwiat[1], kupił go w jednym z Wędrujących sklepów. Pod koniec przygód w Blasku Fantastycznym, Dwukwiat oddał go Rincewindowi w podzięce za opiekę w czasie podróży po Świecie Dysku. Bagaż przywiązał się do nowego właściciela i podróżuje za nim niemal wszędzie[1]. Wielokrotnie wykazywał specyficzny charakter – z jednej strony poczucie humoru, z drugiej strony – upór i złośliwość. W „Ciekawych czasach” Bagaż poznaje inny Bagaż (płci żeńskiej). Owocami tej znajomości są cztery małe kuferki.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Karolina Haka-Makowiecka, Marta Makowiecka, Małgorzata Węgrzecka: Leksykon fantastyki. Postacie, miejsca, rekwizyty, zjawiska. Warszawa: MUZA SA, 2009, s. 35. ISBN 978-83-7495-672-7.