Rincewind

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rincewind
Postać z serii książek Świat Dysku
Pierwsze wystąpienie Kolor magii
Wystąpienia Kolor magii,
Blask fantastyczny,
Mort,
Czarodzicielstwo,
Faust Eryk,
Ciekawe czasy,
Ostatni kontynent,
Nauka Świata Dysku,
Ostatni bohater,
Nauka Świata Dysku II: Glob
Niewidoczni Akademicy
Inne informacje
Zajęcie mag

Rincewind – fikcyjny antybohater książek z cyklu Świat Dysku Terry'ego Pratchetta. Tchórzliwy i nieudolny mag, który nie ukończył Niewidocznego Uniwersytetu, choć formalnie pełni w nim funkcję nieopłacanego profesora Okrutnej i Niezwykłej Geografii[1].

Dzieje[edytuj | edytuj kod]

Rincewind debiutuje w Kolorze magii. Poznaje tam (dzięki talentowi do języków) pierwszego turystę na Świecie Dysku, pochodzącego z odległego od Ankh-Morpork Kontynentu Przeciwwagi Dwukwiata. Szybko okazuje się, że duże ilości złota, które Dwukwiat przewozi w swoim Bagażu – magicznej skrzyni – stają się źródłem kłopotów zarówno dla Rincewinda, jak i turysty. Po licznych perypetiach, w których poznaje m.in. Cohena Barbarzyńcę, kończy walcząc z opętanym przez Istoty Z Piekielnych Wymiarów magiem, którego, dzięki pomocy Dwukwiata, udaje się mu pokonać (Blask fantastyczny). Po tym zdarzeniu Dwukwiat udaje się do domu, zostawiając swój Bagaż Rincewindowi.

Rincewind na chwilę pojawia się w Morcie.

W Czarodzicielstwie zaczyna pracę na Niewidocznym Uniwersytecie jako asystent Bibliotekarza. Spokój zostaje zakłócony przez pewnego młodego Czarodziciela, przybycia którego rezultatem jest magiczna wojna. Wreszcie Rincewindowi, z pomocą przyjaciół: (Coneny – córki Cohena Barbarzyńcy, szeryfa Klatchu, Nijela Niszczyciela – nieudanego barbarzyńcy, oraz Bagażu) udaje się zażegnać konflikt, jednakże Rincewind zostaje przeniesiony do Piekielnych Wymiarów – obszaru pomiędzy rzeczywistościami.

Z Piekielnych Wymiarów ratuje go Eryk (Faust Eryk) – nastoletni demonolog, który bierze go za demona mającego spełnić trzy życzenia. Po wielu kolejnych przygodach i podróżach w czasie (trafiają m.in. na pola antycznej Bitwy o Tsort), obaj lądują w Piekle – za życia. Udaje im się przeżyć i wydostać z Piekła.

Po tej ucieczce Rincewind ląduje samotnie na bezludnej wyspie. Stamtąd zostaje magicznie przetransportowany na Niewidoczny Uniwersytet tylko po to, by zostać z kolei wysłanym na Kontynent Przeciwwagi (Ciekawe czasy), gdzie zostaje rozpoznany jako opisywany w zakazanej książce (pt. "Co robiłem na wakacjach") Wielki Magg, człowiek, który ma pomóc Czerwonej Armii (organizacji antycesarskiej złożonej głównie z dzieci) obalić rząd. Szybko okazuje się, iż "Co robiłem na wakacjach" zostało napisane przez Dwukwiata. Spotyka także Cohena Barbarzyńcę, który ma dość podobny plan – chce obalić cesarza i przejąć władzę. Rincewind pomaga mu w tym z odkrytą przypadkowo terakotową armią, po czym zostaje przeniesiony wskutek pomyłki na Iksiksiksiks – tajemniczy, jeszcze nieskończony kontynent – przez magów pragnących sprowadzić go z powrotem.

Następnie Rincewind (Ostatni kontynent) zostaje uwikłany w budowę kontynentu przez kangura Skoczka. Po (kolejnych) wielu przygodach, poznaniu wielu nowych ludzi i krasnoluda Mada, a także członków lokalnego Magicznego Uniwersytetu, udaje mu się wywołać deszcz na Czteriksach i wreszcie wrócić do Ankh-Morpork. Później zostaje profesorem nadzwyczajnym okrutnej i niezwykłej geografii (Nauka Świata Dysku).

Rincewind jest także jednym z głównych bohaterów powieści Ostatni bohater w której wspólnie z Marchewą Żelaznywładssonem ze Straży Miejskiej i Leonardem da Quirm ratuje świat przed próbującym zniszczyć bogów Cohenem.

Rincewind w grach komputerowych[edytuj | edytuj kod]

Rincewind to również bohater dwóch pierwszych części gry komputerowej umiejscowionej w realiach Świata Dysku – Discworld i Discworld 2 – Death: Missing Presumed. W obu z nich głosu użyczył mu Eric Idle – znany brytyjski aktor, członek grupy Monty Pythona. Gry te luźno nawiązują do tematyki Świata Dysku, łącząc wiele odrębnych wątków; Rincewind przeżywa w nich nawet te przygody, które w cyklu książkowym były przypisane innym bohaterom.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Karolina Haka-Makowiecka, Marta Makowiecka, Małgorzata Węgrzecka: Leksykon fantastyki. Postacie, miejsca, rekwizyty, zjawiska. Warszawa: MUZA SA, 2009, s. 328. ISBN 978-83-7495-672-7.