Blask fantastyczny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Blask fantastyczny
Postacie Rincewind, Dwukwiat, Bagaż, Cohen Barbarzyńca
Miejsca Ankh-Morpork,Skund, Równiny Wirowe, Osiowe Pustkowia,miasto nad Smarlem
Temat satyry Cohen Barbarzyńca
Dane wydania
Wydany 1986
Wydany w Polsce 1995
Autor tłumaczenia Piotr W. Cholewa
Książka po książce

Blask fantastyczny (ang. The Light Fantastic) – humorystyczna powieść fantasy Terry'ego Pratchetta, wydana w 1986 r. W Polsce książka ukazała się po raz pierwszy w 1995 r. nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka (​ISBN 83-7337-048-X​). Jest to druga część długiego cyklu Świat Dysku, zaliczana do podcyklu o Rincewindzie.

Jest to kontynuacja pierwszego tomu - Kolor magii i opowiada dalsze losy maga-nieudacznika Rincewinda. W tej części Rincewind jest ścigany przez szalonego maga Trymona próbującego zdobyć władzę nad światem przy pomocy ośmiu wielkich zaklęć, z których jedno ukrywa się w głowie Rincewinda. W przygodzie towarzyszy mu Dwukwiat (pierwszy w Świecie Dysku turysta) i Bagaż (żywy i myślący kufer), a Rincewind po raz kolejny przez przypadek ratuje świat.

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

  • Rincewind – niezwykle nieudolny mag. Nie potrafi rzucić ani jednego zaklęcia. W jego głowie utkwiło jedno z ośmiu najpotężniejszych zaklęć, lecz on nad nim nie panuje. Został wyrzucony z Niewidocznego Uniwersytetu. Nie pali (co jest rzeczą niezwykłą u maga). Jedyną reakcją na wszystkie niesamowite zdarzenia, które go spotykają jest strach i panika.
  • Dwukwiat – pierwszy turysta Dysku. Dysponuje nadzwyczajną ilością pieniędzy. Jest naiwny, ufa w ludzką dobroć, posiada niezachwianą wiarę w to, że nic złego mu się stać nie może. Posiada ikonoskop, urządzenie działające jak aparat, z tą różnicą, iż wewnątrz niego siedzi mały demon i maluje wszystko co zobaczy. Jest on także właścicielem Bagażu wykonanego z myślącej gruszy, który porusza się na setce małych nóżek i z godną podziwu wytrwałością podąża za swoim panem.
  • Cohen Barbarzyńca – parodia howardowskiego Conana. Mimo że z racji swojego wieku już dawno powinien przejść na emeryturę to nadal jest największym bohaterem Dysku. Jest stary, nie ma jednego oka, większości zębów, całe ciało ma pokryte bliznami.