Ostatni bohater

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ostatni bohater
Postacie Rincewind, Marchewa, Leonard z Quirmu
Miejsca Świat Dysku
Temat satyry ostatnia podróż barbarzyńców
Dane wydania
Wydany 2001
Wydany w Polsce 2003
Autor tłumaczenia Piotr W. Cholewa
Książka po książce

Ostatni bohater (ang. Last Hero) – humorystyczna powieść fantasy Terry'ego Pratchetta, wydana w 2001 r. Jest to dwudziesta siódma część długiego cyklu Świat Dysku. Tom ten wydany został, tak jak wcześniej Eryk, w większym niż zwykle formacie i z wieloma ilustracjami Paula Kidby'ego (który został głównym ilustratorem książek Pratchetta po śmierci Josha Kirby'ego). W Polsce książka ta ukazała się w 2003, z pominięciem oryginalnej chronologii cyklu (po Maskaradzie zamiast po Złodzieju czasu), w tłumaczeniu Piotra W. Cholewy. Jest to siódma część podcyklu o przygodach Rincewinda, maga-nieudacznika.

W roku 2010 książka była niedostępna w polskich księgarniach[1], a na rynku wtórnym egzemplarze używane osiągały cenę kilkuset złotych[2].

Książka opowiada o tym, jak sześciu podstarzałych bohaterów (tzw. Srebrna Orda), postępujących według specyficznego bohaterskiego kodeksu, chciało zniszczyć bogów – odwrotnie niż Mazda, dyskowy odpowiednik Prometeusza, oddając im ogień (w postaci bomby). Nie wiedzą, że mogą w ten sposób doprowadzić do zagłady całego świata. Specjalnie wybrani ludzie – Rincewind, kapral Marchewa i znany geniusz Leonard z Quirmu zostają wysłani z misją powstrzymania Srebrnej Ordy w "kosmicznym" statku. Na pokładzie w podróż dookoła Dysku wyrusza z nimi pasażer na gapę – Bibliotekarz. Występuje tu wiele nawiązań do pierwszych lotów na Księżyc.


Przypisy[edytuj | edytuj kod]