Przejdź do zawartości

Ostatni bohater

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ostatni bohater
Autor

Terry Pratchett

Typ utworu

powieść

Wydanie oryginalne
Język

angielski

Data wydania

2001

Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego

2003

Przekład

Piotr W. Cholewa

poprzednia
Złodziej czasu
następna
Zadziwiający Maurycy i jego uczone szczury

Ostatni bohater (ang. Last Hero) – humorystyczna powieść fantasy Terry’ego Pratchetta, wydana w 2001 r. Jest to dwudziesta siódma część długiego cyklu Świat Dysku. Tom ten wydany został, tak jak wcześniej Eryk, w większym niż zwykle formacie i z wieloma ilustracjami Paula Kidby’ego (który został głównym ilustratorem książek Pratchetta po śmierci Josha Kirby’ego). W Polsce książka ta ukazała się w 2003, z pominięciem oryginalnej chronologii cyklu (po Maskaradzie zamiast po Złodzieju czasu), w tłumaczeniu Piotra W. Cholewy. Jest to siódma część podcyklu o przygodach Rincewinda, maga-nieudacznika.

W roku 2010 książka była niedostępna w polskich księgarniach, a na rynku wtórnym egzemplarze używane osiągały cenę kilkuset złotych.

Książka opowiada o tym, jak sześciu podstarzałych bohaterów (tzw. Srebrna Orda), postępujących według specyficznego bohaterskiego kodeksu, chciało zniszczyć bogów – odwrotnie niż Mazda, dyskowy odpowiednik Prometeusza, oddając im ogień (w postaci bomby). Nie wiedzą, że mogą w ten sposób doprowadzić do zagłady całego świata. Specjalnie wybrani ludzie – Rincewind, kapral Marchewa i znany geniusz Leonard z Quirmu zostają wysłani z misją powstrzymania Srebrnej Ordy w „kosmicznym” statku. Na pokładzie w podróż dookoła Dysku wyrusza z nimi pasażer na gapę – Bibliotekarz. Występuje tu wiele nawiązań do pierwszych lotów na Księżyc.


Przypisy[edytuj | edytuj kod]