Niuch

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Niuch
Snuff
Autor Terry Pratchett
Typ utworu powieść
Wydanie oryginalne
Język angielski
Data wydania 2011[2]
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 10 kwietnia 2012[1]
Wydawca Prószyński i S-ka[1]
Przekład Piotr W. Cholewa[1]

Niuch (ang. Snuff) – 39. powieść Terry'ego Pratchetta z serii Świat Dysku. Książka jest kolejną częścią przygód o Straży Miejskiej Ankh-Morpork. Powieść w polskim tłumaczeniu Piotra W. Cholewy ukazała się 10 kwietnia 2012 roku nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka[1].

Diuk Ankh-Morpork, komendant Straży Miejskiej sir Samuel Vimes wyjeżdża z rodziną na zasłużony (a raczej wymuszony) urlop na wieś. O ile Sybil i Młody Sam cieszą się z pobytu w Dworze Ramkinów, o tyle Vimes nie może znaleźć sobie miejsca. Tęskni za miastem, swoją strażą i niebezpieczeństwem. Wkrótce jednak zacznie dostrzegać, że sielski obrazek wsi wcale nie jest taki nieskazitelny. Gdy zostaje zamordowana młoda Goblinka, a miejscowy kowal znika w tajemniczych okolicznościach, Vimes natychmiast zapomni o odpoczynku i rozpocznie śledztwo, nie przejmując się, że jest daleko od swojej jurysdykcji. Uzbrojony jedynie we własny spryt, doświadczenie i prawo, a za sojuszników mając młodego miejscowego policjanta i Następująca Ciemność, zamieszkującą jego duszę, będzie musiał stanąć przeciwko ludziom, którzy przywykli do tego, że są bezkarni.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d "Niuch" - nowa powieść Terrego Pratchetta już w kwietniu! (pol.). obliczakultury.pl, 2012-02-20. [dostęp 2012-02-21].
  2. Snuff: Discworld Novel 39 (Discworld Novels) - Product details (ang.). amazon.com. [dostęp 2012-02-21].