Barszcz ukraiński
Barszcz ukraiński – zupa zaprawiana, w której skład wchodzą buraki, kapusta świeża oraz ziemniaki pokrojone w słupki. Może zawierać kawałki gotowanego mięsa (wołowiny lub wieprzowiny).
W Polsce do barszczu ukraińskiego dodaje się również fasolę lub grzyby; na Ukrainie barszcz z fasolą nazywają „barszczem czernihowskim” (ukr. борщ чернігівський, borszcz czernihiwśkyj).
Podstawową cechą, która wyróżnia barszcz ukraiński spośród innych barszczy (przygotowywanych na Ukrainie), jest dodany do receptury czosnek oraz podawanie go z pampuszkami (małymi bułeczkami), polanymi zimnym sosem czosnkowym, w skład którego wchodzi czosnek, sól, olej i zimna gotowana woda[1]
Przykładowy przepis[edytuj | edytuj kod]
Dla przygotowania 3 litrów barszczu ukraińskiego potrzebne są[2]:
- Buraki – 360 g
- Kapusta świeża – 240 g
- Ziemniaki – 480 g
- Marchew – 120 g
- Pietruszka (korzeń) – 48 g
- Cebula – 90 g
- Czosnek – 9 g
- Przecier pomidorowy – 90 g
- Mąka pszenna – 18 g
- Smalec – 30 g
- Tłuszcz kulinarny lub margaryna – 60 g
- Cukier – 30 g
- Ocet 3% – 30 ml
- Papryka słodka – 60 g
- Bulion – 2,1 l
Podana masa dotyczy obranych warzyw.
Buraki kroi się w drobne słupki (kształt zapałek), dodaje ocet, tłuszcz, cukier, przecier pomidorowy i dusi z dodaniem niewielkiej ilości rosołu. Marchew pokrojoną w drobne słupki i cebulę pokrojoną w półksiężyce podsmaża się na tłuszczu.
Do wrzącego bulionu wkłada się pokrojone w średnie słupki ziemniaki, doprowadza do wrzenia, dodaje poszatkowaną kapustę i gotuje 10–15 min, następnie dodaje się duszone buraki i podsmażane warzywa. Na 5–10 min przed końcem gotowania wprowadza się mąkę podsmażaną do koloru kości słoniowej i rozcieńczoną małą ilością zimnego rosołu lub wodą, paprykę słodką, sól, przyprawy. Przed podaniem gotowy barszcz zaprawia się smalcem roztartym z czosnkiem.
Zaleca się podawanie barszczu z gotowaną wołowiną lub wieprzowiną. Osobno można podawać pampuszki z czosnkiem.
Pochodzenie barszczu[edytuj | edytuj kod]
Barszcz ukraiński pochodzi z Ukrainy i stanowi jedno z dań narodowych w tym kraju. Jest często podawany również w Polsce, lecz przepis został mocno zmodyfikowany, głównie przez dodanie fasoli.
Przypisy[edytuj | edytuj kod]
- ↑ Пампушки с чесноком №145 (ros.). pbprog.ru. [dostęp 2017-08-28].
- ↑ Сборник рецептур блюд и кулинарных изделий для предприятий общественного питания, Економика 1982, с.74 – 75, 81 – 82.