Bazylika Nuestra Señora del Pilar

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bazylika katedralna
Nuestra Señora del Pilar
Catedral-Basílica de Nuestra Señora del Pilar de Zaragoza
Ilustracja
Państwo

 Hiszpania

Wspólnota autonomiczna

 Aragonia

Miejscowość

Saragossa

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Wezwanie

Nuestra Señora del Pilar (Matki Bożej na Kolumnie)

Wspomnienie liturgiczne

12 października

Przedmioty szczególnego kultu
Cudowne wizerunki

Matka Boża z Pilar

Położenie na mapie Saragossy
Mapa konturowa Saragossy, w centrum znajduje się punkt z opisem „Bazylika katedralnaNuestra Señora del Pilar”
Położenie na mapie Hiszpanii
Mapa konturowa Hiszpanii, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Bazylika katedralnaNuestra Señora del Pilar”
Położenie na mapie Aragonii
Mapa konturowa Aragonii, w centrum znajduje się punkt z opisem „Bazylika katedralnaNuestra Señora del Pilar”
Ziemia41°39′25″N 0°52′42″W/41,656944 -0,878333
Strona internetowa
Bazylika w nocy

Bazylika katedralna Nuestra Señora del Pilar (Matki Bożej na Kolumnie) − największa świątynia barokowa w Hiszpanii i jedna z najważniejszych świątyń w tym kraju, znajdująca się w Saragossie (drugą katedrą archidiecezji saragoskiej jest kościół San Salvador – La Seo).

Jest uważana za pierwszą na świecie świątynię maryjną, ponieważ zachowuje się w niej kolumnę (hiszp. el pilar – kolumna, filar), na której według tradycji Maryja – żyjąc jeszcze w Jerozolimie – objawiła się w ciele apostołowi Jakubowi 2 stycznia 40 roku. Ośrodkiem sanktuarium jest jaspisowa kolumna z XV-wieczną figurką Madonny z Dzieciątkiem. Madonna del Pilar jest patronką Świata Hiszpańskiego (hiszp. Hispanidad), a jej święto w dniu 12 października jest świętem narodowym Hiszpanii.

Historia świątyni[edytuj | edytuj kod]

Początkowo znajdowała się tu tylko mała kaplica. Po rekonkwiście miasta przez króla Alfonsa I w roku 1118 wzniesiono kościół romański, 1434 zniszczony przez pożar. Z dawnego kościoła pozostał tympanon. Świątynia została odbudowana w stylu gotyckim z elementami mudéjar. Obecną formę uzyskała dzięki rozbudowie w latach 1681-1754 według planów Francisco Herrera Hidestrosa, powołanego przez komisję pod przewodnictwem Juana de Austria. Kaplica NMP została rozbudowana na zlecenie kapituły w 1725 r. według projektu Ventury Rodrigueza. Antonio González Velázquez był jednym z artystów, którzy w 1752 roku zrealizowali malowidła ścienne w kopule kaplicy świątyni[1].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Bazylika ma 130 m długości, 67 m szerokości, posiada 4 wieże i 11 kopuł. Boczne kopuły ozdobione są na zewnątrz dekoracją z azulejos. Kopuła środkowa i jedna z wież powstały w roku 1872, 3 pozostałe wieże dodano dopiero w latach 1907 i 1961. Jest budowlą trójnawową z wieńcem kaplic. Wnętrze podzielone jest na dwie części: zajmujący 3/5 powierzchni właściwy kościół oraz sanktuarium z kaplicą Del Pilar, krytą eliptyczną kopułą wewnętrzną. Późnogotycki alabastrowy ołtarz główny wyrzeźbił Damián Forment w latach 1509-1511. Stalle są dziełem m.in. Giovanniego Moreto z Florencji z 1542 r., a imponujące kraty z lat 1574-1579 wykuł Juan Tomás Celma. W 1771 r. Goya namalował freski Anioły adorujące Imię Boże i Matkę Boską Królową Męczenników. Oprócz szeregu biskupów, znalazł tu miejsce spoczynku generał José de Palafox y Melzi, obrońca miasta podczas wojen napoleońskich.

Atrakcjami turystycznymi bazyliki są również muzeum i skarbiec.

Matka Boża z Pilar[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Matka Boża z Pilar.

Bazylika Nuestra Señora del Pilar w Saragossie powstała w miejscu pierwszych w historii chrześcijaństwa objawień Matki Bożej. Objawiła się ona na słupie, stąd nazwa Matka Boża z Pilar (Matka Boża na Kolumnie).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Enrique Arias Anglés: Historia del arte español: Del Neoclasicismo al Impresionismo. Madryt: Ediciones AKAL, 1999, s. 124-25. ISBN 84-460-0854-8.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]