Biskupice (powiat częstochowski)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Biskupice
Biskupice
Państwo  Polska
Województwo śląskie
Powiat częstochowski
Gmina Olsztyn
Liczba ludności (2008) 824
Strefa numeracyjna (+48) 34
Tablice rejestracyjne SCZ
SIMC 0140480
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Biskupice
Biskupice
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Biskupice
Biskupice
Ziemia50°42′20″N 19°17′11″E/50,705556 19,286389

Biskupicewieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie częstochowskim, w gminie Olsztyn. Leży u podnóża Gór Sokolich niedaleko Olsztyna.

Pierwsza wzmianka na temat Biskupic pochodzi z 1306 roku. Miejscowość należała w tamtych czasach do biskupa krakowskiego Jana Muskaty, dlatego właśnie nazwa wsi pochodzi od słowa biskup.

Przez Biskupice przebiega czarny szlak Barbary Rychlik i kończy się zielony szlak Choroński, od północy zaś biegnie zielony szlak Walk 7 Dywizji Piechoty. Przez miejscowość przebiega także szlak rowerowy – jest nim niebieski szlak Kacpra Karlińskiego, zielony okrężny wokół Olsztyna. W Biskupicach znajduje się gospodarstwo agroturystyczne,"Stajnia Biały Borek" które prowadzi (ośrodek jeździecki ze szlakiem konnym, baza noclegowa, organizowane są imprezy i koncerty, m. in.: Michał Bajor, Katarzyna Groniec, Grzegorz Turnau). W miejscowości znajduje się też sezonowe schronisko PTSM oraz największy w tej części Europy[potrzebny przypis] tor off-road i pole do paintballa funkcjonujące pod nazwą Jurajskie Centrum Sportów Ekstremalnych "Jura Park" założone na terenie dawnej piaskowni. W centrum Biskupic znajduje się zbiornik wodny z chronionymi gatunkami żab i bujną roślinnością. Kursuje tutaj MPK (Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Częstochowie) linia 67. Przez miejscowość przechodzi wiele pielgrzymek.

13 grudnia 2007 roku w wyniku pożaru fermy spaliło się ponad 130 młodych strusi[potrzebny przypis].

W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa częstochowskiego.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]