Bitwa pod Zusmarshausen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bitwa pod Zusmarshausen
Wojna trzydziestoletnia
Czas 17 maja 1648
Miejsce Zusmarshausen
Terytorium Bawaria
Wynik Zwycięstwo szwedzko-francuskie
Strony konfliktu
Francja
Szwecja
Święte Cesarstwo Rzymskie
Bawaria
Dowódcy
Karol Gustaw Wrangel
Henri de Turenne
Maksymilian von Gronsfeld
Peter Melander von Holzappel
Wojna trzydziestoletnia

Pilzno - Lomnice - Biała Góra - Mingolsheim - Wimpfen - Höchst - Fleurus - Stadtlohn - Granowo - Dessau - Lutter am Barenberge - Wołogoszcz - Breitenfeld I - Rain - Norymberga - Lützen - Ścinawa - Nördlingen I - Wittstock - Rheinfelden - Wittenweier - Thann - Chemnitz - Honnecourt - Breitenfeld II - Rocroi - Tuttlingen - Zatoka Kilońska - Fryburg - Fehmarn - Jankov - Herbsthausen - Nördlingen II - Zusmarshausen - Lens - Praga

Bitwa pod Zusmarshausenbitwa stoczona 17 maja 1648 roku pomiędzy armią cesarską dowodzoną przez Maksymiliana von Gronsfelda a połączonymi wojskami szwedzkimi i francuskimi dowodzonymi przez Gustawa Wrangla i Turenne’a, była ostatnim większym starciem wojny trzydziestoletniej na ziemiach niemieckich[1]. Bitwa zakończyła się zwycięstwem wojsk szwedzko-francuskich[2].

W styczniu 1648 sprzymierzona armia cesarska dowodzona przez hrabiego Maksymiliana von Gronsfelda – od roku 1645 głównodowodzącego wojsk Maksymiliana I Bawarskiego – oraz hrabiego Petera Melandera von Holzappel po nieudanym oblężeniu Magdeburga skierowała się w kierunku Dunaju w rejon przeprawy na wysokości miasteczka Günzburg. W ślad za armią cesarską ruszyły siły szwedzkie pod dowództwem Gustawa Wrangla oraz francuskie dowodzone przez Turrenne, które osiągnęły Dunaj dnia 13 maja 1648 roku w okolicach Lauingen. Nieporozumienia pomiędzy Gronsfeldem i Melanderem w kwestii pierwszeństwa w ataku na wroga, a w konsekwencji podział ich armii, zostały wykorzystane przez Szwedów. 17 maja w okolicach Zusmarshausen koło Augsburga siły szwedzko-francuskie zaskoczyły armię cesarską. Podczas gdy Melander zajął się obroną taboru oraz artylerii, odparciem ataków przeciwnika kierował Raimund von Montecuccoli. W trakcie walk raniony został śmiertelnie Melander, który zmarł tego samego dnia w Augsburgu[3]. Montecuccoli ratując tabor wycofał się do Landsberga. W wyniku zwycięstwa siły szwedzko-francuskie wkroczyły na terytorium południowych Niemiec, które pustoszyły niemiłosiernie do momentu zawarcia pokoju westfalskiego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]