Bleckede

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bleckede
Ilustracja
Herb
Herb
Państwo  Niemcy
Kraj związkowy Dolna Saksonia
Powierzchnia 139,90 km²
Wysokość 6 m n.p.m.
Populacja (31.12.2013)
• liczba ludności
• gęstość

9 505
68 os./km²
Nr kierunkowy 038844, 05852, 05853, 05854, 05857
Kod pocztowy 19273, 21354
Tablice rejestracyjne LG
Plan Bleckede
Plan Bleckede
Położenie na mapie Dolnej Saksonii
Mapa lokalizacyjna Dolnej Saksonii
Bleckede
Bleckede
Położenie na mapie Niemiec
Mapa lokalizacyjna Niemiec
Bleckede
Bleckede
Ziemia53°18′N 10°44′E/53,300000 10,733333
Strona internetowa
Portal Portal Niemcy
Zamek nad Łabą w Bleckede

Bleckede – miasto położone w niemieckim kraju związkowym Dolna Saksonia, w powiecie Lüneburg po obu stronach Łaby.

Położenie geograficzne[edytuj | edytuj kod]

Bleckede leży w północno-wschodniej części powiatu Lüneburg na obydwu brzegach Łaby ok. 20 km. na wschód od Lüneburga. Dwie małe miejscowości Neu Bleckede i Neu Wendischthun należące do dzielnicy Bleckede-Wendischthun leżą po prawej stronie Łaby; całe miasto po lewej stronie. Bleckede graniczy od północy z krajem związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie; w tym z gminami Nostorf i Teldau wchodzącymi w skład urzędu Boizenburg-Land i miastem Boizenburg/Elbe. Na wschodzie graniczy z gminą Amt Neuhaus. Na południowym wschodzie graniczy z gminą Neu Darchau z gminy zbiorowej Elbtalaue w powiecie Lüchow-Dannenberg. Od południa sąsiaduje z gminami Tosterglope i Dahlem z gminy zbiorowej Dahlenburg. Od zachodu ma gminy Thomasburg i Neetze z gminy zbiorowej Ostheide i gminy Lüdersburg i Hittbergen z gminy zbiorowej Scharnebeck.

Przez Bleckede płynie Łaba na odcinku ponad 20 km.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Bleckede było założone 28 sierpnia 1209 przez księcia Wilhelma z Lüneburga z dynastii Welfów, najmłodszego syna Henryka Lwa po tym, jak pod koniec XII wieku Welfowie utracili kontrolę nad przeprawą przez Łabę pod Lauenburg/Elbe i szlak handlowy z Bardowick. Bleckede miało zastąpić im te straty. Na początku miało się nazywać Löwenstadt od przydomku ojca założyciela (niem. Löwe - lew, Stadt − miasto), jednak ta nazwa się nie przyjęła, natomiast przekształcona została wcześniejsza słowiańska nazwa osady sprzed powstania miasta - Bleketsa. W tamtym czasie żyli tu (aż do początków XIX wieku) Drzewianie, jedno z plemion słowian połabskich.

Jeszcze w XIII wieku został zbudowany tu zamek (do dziś istniejący) dla ochrony przeprawy przez Łabę. Po raz pierwszy został on wymieniony w 1270. Bleckede otrzymało przywilej bicia monety w 1293. Od 1 kwietnia 1885 było siedzibą utworzonego tu przez Prusy powiatu Bleckede, który 1 października 1932 został wchłonięty przez powiat Lüneburg.

W ramach reformy administracyjnej gmina samodzielna (niem. Einheitsgemiende) Bleckede została utworzona 1 marca 1974 r. W obecnym kształcie od 30 czerwca 1993, wtedy to zostały do gminy przywrócone prawobrzeżne dzielnice (a które do 2 października 1990 znajdowały się po drugiej stronie granicy niemiecko-niemieckiej, tj. w NRD)[1][2].

Dzielnice miasta[edytuj | edytuj kod]

W skład Bleckede wchodzą oprócz samego miasta Bleckede również: Alt Garge, Barskamp, Brackede, Breetze, Garlstorf, Garze, Göddingen z Nindorfem, Karze z Vogelsangiem, Radegast, Rosenthal, Walmsburg z Reeßeln, Wendewisch i prawobrzeżne Bleckede-Wendischthun. Większość z nich są to małe miejscowości, nawet dość odległe od miasta, jak np. Wendewisch z 220 mieszkańcami na północy ok. 9 km lub Reeßeln z kilkudziesięcioma mieszkańcami na południu ponad 11 km.

Współpraca[edytuj | edytuj kod]

Bleckede utrzymuje partnerskie stosunki z:

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Bleckede ma słabe połączenie komunikacyjne, nawet z siedzibą powiatu. Dopiero w Lüneburgu ma dostęp do autostrady A39. Połączenie z wschodnimi dzielnicami miasta oraz z innymi miejscowościami po prawej stronie Łaby zapewnia przeprawa promowa w Bleckede.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]