Boguchwałowice

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Boguchwałowice
Państwo  Polska
Województwo śląskie
Powiat będziński
Gmina Mierzęcice
Liczba ludności (2010) 723
Strefa numeracyjna (+48) 32
Kod pocztowy 42-460
Tablice rejestracyjne SBE
SIMC 0217159
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Boguchwałowice
Boguchwałowice
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Boguchwałowice
Boguchwałowice
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Boguchwałowice
Boguchwałowice
Ziemia 50°26′16″N 19°10′26″E/50,437778 19,173889

Boguchwałowice (ros. Богухваловицы, nazwa wsi obowiązującą w czasach Carskich) – wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie będzińskim, w gminie Mierzęcice, nad zbiornikiem Przeczyce (nazywanym czasami Zalewem Przeczycko-Siewierskim) - mimo że duża większość obszaru zalewu mieści się właśnie tutaj. Oddalona od Katowic o około 35 km.

Wieś biskupstwa krakowskiego w Księstwie Siewierskim w województwie krakowskim w końcu XVI wieku[1]. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa katowickiego.

Do Boguchwałowic dojeżdżają autobusy MZKP co umożliwia mieszkańcom bezpośredni dojazd do Będzina i Tarnowskich gór. We wsi znajduje się kilka sklepów, kompleks barów, pole namiotowe i gospodarstwa agroturystyczne. Latem ludność Boguchwałowic zwiększa się kilkakrotnie, dzięki turystom przybywającym na plażę Zalewu Przeczycko-Siewierskiego. Od roku 2014 wieś posiada kanalizację. Znajduje się tu również tama (nazywana przez mieszkańców Małą Tamą, w odróżnieniu od Dużej Tamy w sasiednich Przeczycach) z upustem wody z przepływającego przez wieś strumyka. Obok tamy znajduje się także źródło wody pitnej i stadnina.

Od 1926 r. działa w Boguchwałowicach Ochotnicza Straż Pożarna. Kościół pw. Wniebowzięcia NMP wznieśli mieszkańcy w latach 80. Obecna jest Szkoła Podstawowa (klasy I-III) połączona z przedszkolem.

Przypisy

  1. Województwo krakowskie w drugiej połowie XVI wieku ; Cz. 2, Komentarz, indeksy, Warszawa 2008, s. 100.