Bogusława Jeżowska-Trzebiatowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bogusława Jeżowska-Trzebiatowska
Kraj działania  Polska
Data i miejsce urodzenia 19 listopada 1908
Stanisławów
Data i miejsce śmierci 16 grudnia 1991
Wrocław
profesor doktor habilitowany nauk chemicznych
Specjalność: fizykochemia strukturalna, spektroskopia, magnetochemia, chemia jądrowa i radiacyjna
Odznaczenia
doktor honoris causa Politechniki Wrocławskiej (1978), Uniwersytetu Moskiewskiego im. Łomonosowa (1979), Uniwersytetu Wrocławskiego (1980)

Bogusława Jeżowska-Trzebiatowska (ur. 19 listopada 1908 w Stanisławowie, zm. 16 grudnia 1991 we Wrocławiu) – polska fizykochemik, specjalizująca się w fizykochemii strukturalnej, spektroskopii, magnetochemii, chemii jądrowej i radiacyjnej. Współtwórczyni wrocławskiej szkoły chemii koordynacyjnej.

W 1935 jako pierwsza kobieta obroniła doktorat na Politechnice Lwowskiej. Od 1954 była profesorem Uniwersytetu Wrocławskiego. członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jej ojcem był Seweryn Jeżowski, doktor praw, matką - Stefania z domu Wartanowicz, polska Ormianka.

W roku 1913 rodzina Jeżowskich przeprowadziła się do Lwowa, gdzie Bogusława ukończyła Gimnazjum Królowej Jadwigi. Później - zainspirowana sukcesem naukowym Marii Skłodowskiej-Curie, która podczas swej wizyty we Lwowie spotkała się z młodzieżą w miejscowym ratuszu - zdecydowała się wbrew rodzicom studiować chemię, jako jedna z dziesięciu dziewcząt na stu studentów tego wydziału Politechniki.

Na trzecim roku studiów uzyskała tu posadę zastępcy asystenta u profesora Wiktora Jakóba. Pod jego kierunkiem zajmowała się badaniami właściwości renu, który był też potem tematem jej doktoratu. Pierwsze prace naukowe, które publikowała w latach 1931–1932, także poświęcone były temu metalowi. Jej praca dotycząca 5-wartościowej postaci tego pierwiastka, spotkała się z surową krytyką Waltera Noddacka i jego żony Idy, odkrywców renu. W roku 1939, na Kongresie Chemii w Rzymie Noddack jednak publicznie, przed 2-tysięcznym audytorium, przyznał Trzebiatowskiej rację[1][2].

Podczas wojny pracowała w chemicznej fabryce „Galikol” we Lwowie, produkującej ciężkie alkohole. Od 1942 była członkiem Armii Krajowej, przyjęła pseudonim „Ren”. W „Galikolu” ze stężonego kwasu siarkowego i amoniaku produkowała dla AK bomby dymne i parzące. Po przejściu frontu radziecko-niemieckiego przez Lwów w 1944, ponownym zajęciu Lwowa przez ZSRR i przekształceniu niemieckiej fabryki w "Chemtrud" pracowała w niej jeszcze przez pewien czas, a po wojnie, w grudniu 1945 przeniosła się wraz z mężem do Wrocławia.

Wkrótce po przyjeździe, w powstającej w tym czasie wspólnej uczelni – Politechnice i Uniwersytecie Wrocławskim stworzyła Zakład Chemii Nieorganicznej i Analitycznej Wydziału Farmacji, a w 1948 powierzono jej kierownictwo Katedry Chemii Ogólnej, którą kierowała także na początku lat 50., w okresie reorganizacji uczelni wrocławskich. W tym okresie jej katedra była m.in. częścią Wydziału Rolniczego Politechniki Wrocławskiej. Organizowała chemię uniwersytecką oraz Wydział Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego. Piastowała kierownictwo Katedry Chemii Nieorganicznej.

Później, w latach 1958–1962, była dziekanem Wydziału Mat-Fiz-Chem UWr, w tym też czasie (1961) wstąpiła do PZPR. Była założycielką i pierwszym dyrektorem (1969–1979) Instytutu Chemii UWr.

Przewodnicząca (od 1978 do śmierci) Oddziału Wrocławskiego PAN.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

  • Doktor honoris causa Politechniki Wrocławskiej (1978)[3], Uniwersytetu Moskiewskiego im. Łomonosowa (1979), Uniwersytetu Wrocławskiego (1980).
  • Medal imienia Marii Skłodowskiej-Curie przyznawany przez Polskie Towarzystwo Badań Radiacyjnych (1983).
  • Za ukrywanie w czasie wojny i uratowanie życia Emilowi Tasznerowi, żydowskiemu pracownikowi fabryki, w której pracowała we Lwowie odznaczona przez Jad Waszem medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” latem 1991.
  • Za swój udział w pracy konspiracyjnej została odznaczona przez Polskie Państwo Podziemne Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami.

Upamiętnienie[edytuj | edytuj kod]

Od 2018 roku jest patronką skweru znajdującego się obok Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego[4].

Inne[edytuj | edytuj kod]

Grób małżeństwa Trzebiatowskich

Zmarła w wyniku obrażeń, jakie odniosła potknąwszy się na schodach we własnym domu, nie zdążywszy posadzić drzewka w Jerozolimie. Została pochowana obok męża na cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu.

Siostra Krzysztofa Jeżowskiego (1917–1970), profesora i byłego rektora Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Od 1935 r. żona Włodzimierza Trzebiatowskiego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wanda Dybalska, Taki zwyczajny, Wrocław: Atut - Wrocławskie Wydawnictwo Oświatowe, 2005, ISBN 83-7432-012-5, OCLC 69486297.
  2. Fragmenty wspomnień Bogusławy Jeżowskiej-Trzebiatowskiej w: Spotkajmy się we Wrocławiu nr 3/2008, str. 16
  3. Tytuły doktora honoris causa nadane przez Politechnikę Wrocławską. portal.pwr.wroc.pl. [dostęp 2011-02-23].
  4. Akty prawne. uchwaly.um.wroc.pl. [dostęp 2019-05-01].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]