C. Thomas Howell

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Christopher Thomas Howell
Ilustracja
C. Thomas Howell (2013)
Data i miejsce urodzenia 7 grudnia 1966
Los Angeles

C. Thomas Howell, właściwie Christopher Thomas Howell (ur. 7 grudnia 1966 w Los Angeles) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny, także producent filmowy, scenarzysta i reżyser.

Życiorys[edytuj]

Syn kaskadera, koordynatora wyczynów kaskaderskich i gwiazdora jeździectwa rodeo Chrisa Howella, był wychowywany przez ojczyma Cata Ballou. Dorastał w Van Nuys w stanie Kalifornia. Mając cztery lata pojawił się po raz pierwszy w serialu Mali ludzie (Little People, 1970). W 1973 roku lat spróbował swoich sił na rodeo. W wieku jedenastu lat wystąpił w komedii fantasy ABC Zdarzyło się w Święta Bożego Narodzenia (It Happened One Christmas, 1977) u boku Orsona Wellesa, wyprodukowanej dla telewizji remake'u klasyka Franka Capry To wspaniałe życie (It's a Wonderful Life) z 1946 roku z Jamesem Stewartem.

Jego debiutem na dużym ekranie była rola Tylera w filmie przygodowym sci-fi Stevena Spielberga E.T. (E.T.: The Extra-Terrestrial, 1982) z Drew Barrymore i Peterem Coyote. Przełomem w ekranowej karierze była kreacja Ponyboya Curtisa w dramacie kryminalnym Francisa Forda Coppoli Wyrzutki (The Outsiders, 1983), za którą w Los Angeles został uhonorowany nagrodą przyznawaną dla młodego artysty. Na planie tego filmu spotkał się z Patrickiem Swayze, z którym wystąpił potem jeszcze w dwóch produkcjach; dramacie przygodowo-sensacyjnym Czerwony świt (Red Dawn, 1984) i dramacie USA, widok ogólny (Grandview, U.S.A., 1984) z Jamie Lee Curtis, Joan Cusack i Jennifer Jason Leigh. Sukcesem była kreacja studenta prawa na Harvardzie, który wiedząc że stypendia przysługują czarnoskórym studentom, zdobywa pigułki powodujące ciemnienie skóry w komedii Rasowy stypendysta/Czarny duszą (Soul Man, 1986).

Dwukrotnie wcielił się w postać kierowcy na opustoszałej autostradzie, który musi zmierzyć się z psychopatycznym mordercą w thrillerze Autostopowicz (The Hitcher, 1986) i sequelu Autostopowicz – Wyścig o przetrwanie (The Hitcher II: I've Been Waiting, 2003). Zagrał porucznika i potem sierżanta Thomasa D. Chamberlaina w dwóch epickich opowieściach osadzonych w początkach wojny secesyjnejGettysburg (1993) i Generałowie (Gods and Generals, 2003). Pojawił się gościnnie w serialu 24 godziny (24, 2006) jako Barry Landes, przyjaciel i lekarz Kim Bauer (Elisha Cuthbert).

W 1995 roku zadebiutował jako reżyser i scenarzysta dramatu sensacyjnego Klepsydra (Hourglass), gdzie zagrał nie mającego głowy do interesów młodego projektanta mody zauroczonego "kobietą fatalną".

Życie prywatne[edytuj]

W dniu 11 lipca 1989 roku w Las Vegas poślubił Rae Dawn Chong, z którą się jednak rozwiódł w 1990 roku. W dniu 25 lipca 1992 roku ożenił się ponownie z Sylvie Anderson. Mają córkę Isabelle Yasmine (ur. 17 lutego 1993) oraz dwóch synów – Dashiella Andersona Sage (ur. 2 stycznia 1997) i Liama Westa (ur. 24 kwietnia 2001).

W 2003 roku Howellowi pękł wyrostek robaczkowy, szybka interwencja lekarzy uratowała mu życie. Stracił metr jelita i ponad dwadzieścia kilogramów wagi. W szpitalu przeleżał miesiąc, a po wyjściu rozpoczął walkę o odbudowanie swojego organizmu. Zatrudnił trenera i stosował specjalną dietę.

Ciekawostki[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]