Cchinwali

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Cchinwali
ცხინვალი / Цхинвал
Ilustracja
Pomnik w Cchinwali, zbudowany za pieniądze gruzińskich ofiarodawców
Państwo  Osetia Południowa
 Gruzja
Prawa miejskie 1922
Wysokość 860 m n.p.m.
Populacja (2012)
• liczba ludności

28664
Położenie na mapie Osetii Południowej
Mapa lokalizacyjna Osetii Południowej
Cchinwali
Cchinwali
Położenie na mapie Gruzji
Mapa lokalizacyjna Gruzji
Cchinwali
Cchinwali
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Cchinwali
Cchinwali
Ziemia 42°14′N 43°58′E/42,233333 43,966667

Cchinwali (gruz. ცხინვალი, ros. Цхинвал, oset. Цхинвал) – największe miasto i de facto stolica nieuznawanego państwa Osetia Południowa, de iure zaś miasto w Gruzji w regionie Wewnętrzna Kartlia. Położone jest nad brzegami rzeki Didi Liachwi (Wielka Liachwa). W latach 1934-1961 nosiło ono nazwę Staliniri.

Cchinwali jest regionalnym centrum przemysłu drzewnego, spożywczego, włókienniczego i chemicznego.

Historia[edytuj]

Cchinwali otrzymało prawa miejskie w 1922 roku.

W 1989 (przed okresem zmian i walk wewnętrznych) 74% mieszkańców miasta stanowili Osetyjczycy, 16% Gruzini i 9% przedstawiciele innych narodowości. W późniejszym okresie większość Gruzinów opuściła miasto.

Podczas konfliktu gruzińsko-osetyjskiego (1990-1992) Cchinwali zostało częściowo zniszczone. Trwały tu walki między wojskami gruzińskimi oraz formacjami osetyjskimi, dążącymi do wyparcia Gruzinów i ogłoszenia Osetii Południowej niezależną republiką. Podczas walk wiele budynków zostało zniszczonych.

W okolicy miasta, we wsi Ergneti, znajdował się duży bazar, na którym handlowano głównie towarami, przemyconymi z Rosji. Ponieważ kupcami byli głównie Gruzini z okolicznych wiosek, władze gruzińskie zdecydowały o jego zamknięciu w 2004 roku.

Od 1996 w Gruzji na określenie obszaru "Osetia Południowa" używa się określenia region Cchinwali (albo: region cchinwalski).

Podczas trwania Igrzysk Olimpijskich w nocy z 7 na 8 sierpnia 2008 roku znów doszło do walk. Atak został rozpoczęty niespodziewaną nawałą ogniową z wyrzutni rakietowych BM-21 Grad przez stronę gruzińską. Liczbę ofiar notuje się od kilkunastu (według strony gruzińskiej) do nawet 2000 (według strony rosyjskiej).

Miasta partnerskie[edytuj]