Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Centrum Społeczności Żydowskiej
Jewish Community Centre of Kraków
Ilustracja
Państwo  Polska
Data założenia 29 kwietnia 2008
Dziedzina społeczno-kulturalna
Prezes Jonathan Ornstein
Adres ul. Miodowa 24
31-055 Kraków
(+48) 12 370 57 70
Położenie na mapie Krakowa
Mapa lokalizacyjna Krakowa
Centrum Społeczności ŻydowskiejJewish Community Centre of Kraków
Centrum Społeczności Żydowskiej
Jewish Community Centre of Kraków
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Centrum Społeczności ŻydowskiejJewish Community Centre of Kraków
Centrum Społeczności Żydowskiej
Jewish Community Centre of Kraków
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Centrum Społeczności ŻydowskiejJewish Community Centre of Kraków
Centrum Społeczności Żydowskiej
Jewish Community Centre of Kraków
Ziemia50°03′12,53″N 19°56′48,38″E/50,053481 19,946772
Strona internetowa
Budynek JCC

Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie (ang. Jewish Community Centre of Krakow, JCC) – żydowskie centrum edukacyjno-kulturalne znajdujące się na Kazimierzu w Krakowie, przy ulicy Miodowej. Budynek stoi na terenie ogrodu na tyłach synagogi Tempel, w części przystającej do sąsiednich kamienic.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Głównym celem Centrum jest budowanie żydowskiej społeczności w Krakowie. JCC skupia osoby pochodzenia żydowskiego oraz ludzi zainteresowanych kulturą, religią i tradycją żydowską. W Centrum prowadzone są różnorodne zajęcia, kursy, warsztaty i nauka języków obcych. Cyklicznie odbywają się wystawy, wernisaże, festiwale, pokazy filmowe, promocje książek oraz wykłady na temat judaizmu, chasydyzmu, prawa żydowskiego i zasad religijności. Co tydzień w budynku JCC organizowana jest koszerna kolacja szabatowa. Z okazji świąt żydowskich Centrum organizuje spotkania, imprezy i inne uroczystości. W JCC aktywnie działa Klub Seniora, Krakowski Żydowski Klub Studencki i miniżłobek dla najmłodszych. W podziemiach budynku znajduje się biblioteka im. Remuh, która została stworzona przez Żydowskie Stowarzyszenie Czulent w czerwcu 2005 roku. Jest jedyną otwartą dla wszystkich biblioteką żydowską w Krakowie. Księgozbiór liczy obecnie 2000 książek, między innymi: prozę izraelską, Torę i Talmud, wspomnienia, albumy, komiksy, podręczniki i słowniki.

Główne aktywności[edytuj | edytuj kod]

 • Język hebrajski
 • Język jidysz
 • Język angielski
 • Język hiszpański
 • Warsztaty piosenki jidysz
 • Warsztaty genealogiczne
 • Warsztaty edukacyjne
 • Taniec brzucha
 • Taniec Izraelski
 • Joga
 • Krav maga

Historia przedsięwzięcia[edytuj | edytuj kod]

12 czerwca 2002 przybył z wizytą do Krakowa książę Walii Karol. Zachwycił się szczególnie Kazimierzem. 13 czerwca 2002, podczas spotkania z przedstawicielami Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie dowiedział się, że gmina potrzebuje miejsca, w którym jej członkowie mogliby się spotykać poza synagogą. Książę obiecał pomoc, i zdobył fundusze na ten cel. W inicjatywę włączyły się World Jewish Relief i American Jewish Joint Distribution Committee. Dość długo trwały jednak formalności związane z zezwoleniem na budowę.

We wtorek 14 listopada 2006 w synagodze Tempel odbyła się uroczystość inaugurująca budowę centrum. W uroczystości wzięli udział: Nigel Layton, przewodniczący World Jewish Relief, Jossi Erez, przewodniczący American Jewish Joint Distribution Committee, Piotr Kadlčik, przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich RP, Tadeusz Jakubowicz, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie, naczelny rabin Galicji Edgar Gluck oraz rabin Krakowa Boaz Pash.

W 2008 roku ukończono budowę centrum. Czterokondygnacyjny budynek o powierzchni około 800 kosztował około 10 milionów złotych. Jewish Community Centre będzie miejscem wydarzeń kulturalnych oraz punktem spotkań społeczności żydowskiej. Obiekt ma służyć nie tylko społeczności żydowskiej i jej organizacjom, ale także wszystkim mieszkańcom Krakowa oraz turystom. Znajdą się w nim m.in. biura, sale konferencyjne, restauracja, kawiarenka internetowa, gabinet lekarski oraz sala rehabilitacyjna.

29 kwietnia 2008 roku do Krakowa przybyli książę Karol i jego małżonka Camilla, którzy uroczyście otworzyli Centrum Społeczności Żydowskiej[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]