Cool Spot

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Cool Spot
Producent Virgin Interactive
Wydawca Virgin Interactive
Projektant David Perry
Data wydania 1993
Gatunek gra platformowa
Tryby gry gra jednoosobowa
Język angielski
Wymagania sprzętowe
Platforma Mega Drive
Sega Master System
Sega Game Gear
Amiga
Super NES
Game Boy
DOS
Nośniki kartridże

Cool Spot – platformowa gra komputerowa, której bohaterem jest maskotka serii napojów 7 Up. Od końca lat 80., kiedy pojawiła się jako zwykła czerwona kropka wpisana w logo, została rozbudowana o ręce, nogi, usta oraz okulary przeciwsłoneczne i stała się bohaterką kilku gier komputerowych.

W 1993 roku gra została wydana na platformy Mega Drive/Genesis i Super NES, a rok później na Sega Master System, Sega Game Gear, Game Boya, Amigę i DOS-a

Spot[edytuj | edytuj kod]

Pierwszą grą, w której pojawiła się maskotka napojów 7 Up była wydana w 1990 r. gra logiczna Spot. Wydano ją na ośmiobitową platformę Nintendo Entertainment System, Game Boya, system MS-DOS, komputery Amiga, Commodore 64 i Atari ST.

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

W Cool Spot gracz kontroluje Cool Spota. Może nim skakać, wspinać się i atakować wrogów strzelając bańkami sody, a na każdym poziomie gracz musi uratować innego Cool Spota z klatki. Musi on również zebrać określoną liczbę „kropek” aby kontynuować rozgrywkę. Zdrowie postaci wskazuje twarz Cool Spota, która wraz z utratą energii coraz bardziej się wygina. Uszkodzenia możne doznać dotykając wrogów, ich pocisków lub niektórych przeszkód. Ponieważ gra odbywa się na czas, gracz musi jak najszybciej wykonać zadanie, gdyż po skończeniu czasu traci życie. Jeśli stracił je wszystkie następuje koniec rozgrywki. Możliwość zapisu gry w dowolnym momencie została zastąpiona checkpointami w formie masztów, które muszą zostać dotknięte przez postać, aby podnieść flagę.

W tym samym roku ukazała się też druga część Spot: The Cool Adventure.

Kontynuacja[edytuj | edytuj kod]

W 1995 roku wydano grę Spot Goes To Hollywood, która przeniosła przygody Cool Spota w 3D. Początkowo ukazała się na platformie Mega Drive/Genesis, w 1996 roku na konsolę Sega Saturn, a w 1997 roku na PlayStation, gdzie zyskała odnowioną oprawę graficzną i nowe poziomy.