Cyborg (DC Comics)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy postaci komiksowej z DC Comics. Zobacz też: inne znaczenia tego terminu.
Cyborg
Victor Stone
Ilustracja
Pierwsze wystąpienie DC Comics Presents vol. 1 #26 (październik 1980)
Twórca Marv Wolfman
George Pérez
Dane biograficzne
Pochodzenie amerykańska
Przynależność Teen Titans; Justice League
Rodzina Silas Stone (ojciec)
Elinore Stone (matka),
Inne informacje
Specjalność sportowiec
Umiejętności • nadludzka siła
• nadludzka szybkość
• nadludzka kondycja
• zwiększona wytrzymałość
duża inteligencja
wszczepione w organizm urządzenia m.in. czujniki i wysoce zaawansowane uzbrojenie
interfejs pozwalający kontrować inne urządzenia
• latanie

Cyborg (alter ego Victor „Vic” Stone) – fikcyjna postać (superbohater), występująca w komiksach o przygodach drużyn Teen Titans i Justice League, wydawanych przez DC Comics, a także w różnego rodzaju adaptacjach tychże komiksów. Twórcami Cyborga są scenarzysta Marv Wolfman i rysownik George Pérez, zadebiutował on w komiksie DC Comics Presents vol. 1 #26 (październik 1980)[1][2]. Razem z dwoma innymi nowymi postaciami stworzonymi przez Marva Wolfmana i George’a Péreza: Starfire i Raven, Cyborg stał się podstawowym członkiem nowego składu Teen Titans, którego przygody ukazywały się na łamach magazynu The New Teen Titans (będącego w dużej mierze odpowiedzią DC na popularną wówczas serię komiksów o X-Menach wydawnictwa Marvel Comics)[1]. Od jesieni 2011 roku, wraz z magazynem Justice League vol. 2 #1 (listopad 2011), postać Cyborga znalazła się wśród 14 członków nowego składu Justice League, co miało związek z restartem komiksowego uniwersum DC Comics (The New 52)[3].

Victor Stone jest afroamerykańskim superbohaterem, będącym półczłowiekiem-półmaszyną (cyborgiem). Jego organizm uległ uszkodzeniu w wyniku tragicznego wypadku, ale został uratowany dzięki technologiom eksperymentalnym, które tworzą utrzymujący go przy życiu egzoszkielet. Jego części ciała zostały zastąpione dużym arsenałem nowoczesnych gadżetów i broni. Wydarzenie, które przyczyniło się do obdarzenia go nadludzką mocą, zaprzepaściło także jego szansę na normalne życie, w tym jego karierę sportową. Z początku był członkiem New Teen Titans, później zaś dołączył do bardziej elitarnej Justice League. Znany jest także pod pseudonimami Cyberion, Robotman, Technis, Cyborg 2.0, Omegadrome i Sparky.

Postać Cyborga występowała również w serialach aktorskich, animacjach seryjnych i pełnometrażowych oraz grach komputerowych osadzonych w uniwersum komiksów DC Comics. Gościł w takich animacjach jak The Super Powers Team: Galactic Guardians czy też Młodzi Tytani (Teen Titans) i niektórych filmach animowanych wydawanych bezpośrednio na DVD czy Blu-ray. Tragicznie zmarły w 2013 roku amerykański aktor Lee Thompson Young wcielił się w postać Cyborga w serialu telewizyjnym Tajemnice Smallville (Smallville)[4]. Pierwszy raz na dużym ekranie pojawił się w sequelu do Człowieka ze Stali pod tytułem Batman v Superman: Świt sprawiedliwości (Batman v Superman: Dawn of Justice), a w jego role wcielił się aktor Ray Fisher[5].

Opis postaci[edytuj | edytuj kod]

Rodzice Victora Stone’a byli genialnymi naukowcami, którzy chcieli niczego więcej niż, by ich syn poszedł w ich ślady, jednakże Victor marzył o karierze sportowca[2]. Życie chłopaka diametralnie się zmieniło w dniu, kiedy przez przypadek podczas przeprowadzanego eksperymentu, jego matka nieumyślnie otworzyła międzywymiarowy portal, z którego wydostał się potwór. Przybysz z innego wymiaru szybko zabił matkę Victora, a jego samego ciężko ranił[2]. Chcąc ratować syna, jego ojciec o imieniu Silas, przewiózł go do swojego laboratorium, gdzie wszczepił w jego organizm zrobotyzowane protezy narządów, oraz wszczepił do jego kręgosłupa skomputeryzowany sztuczny układ nerwowy. Kiedy stan zdrowia chłopaka się ustabilizował, jego ojciec zastąpił jego uszkodzone kończyny protezami z eksperymentalnego stopu molybdenum, którymi pokrył również część jego twarzy[2].

Victor nie pogodził się ze swoim nowym wyglądem, przez co zaczął stronić od reszty społeczeństwa. Dopiero, kiedy jego ścieżki skrzyżowały się z sformowaną od nowa drużyną nastoletnich pomocników członków Justice LeagueTeen Titans, znalazł cel w swoim życiu i przyjaciół, którzy zaakceptowali go takim, jakim był[2]. Szczególnie zaprzyjaźnił się ze zmiennokształtnym Changelingiem[2].

Już jako Cyborg odbył razem z drużyna Tytanów wiele przygód, m.in został uprowadzony przez kosmiczną sztuczna inteligencję zwaną Technis, co doprowadziło od odnowienia się jego człowieczeństwa[2]. Zdając sobie sprawę z tego, iż nie mógł już istnieć z dala od tego komputerowego bytu, Victor zgodził się z nim zasymilować. Odtąd jako Cyberion, Victor zaczął porywać każdego bohatera powiązanego z Tytanami. Na szczęście Changeling i reszta jego przyjaciół zdołała sprawić, by Vic na powrót stał się sobą[2]. Uwolnił bohaterów i znów zaczął używać pseudonimu Cyborg. Później przetrwał kolejne fizyczne zmiany, kiedy napotkał Thinkera, swojego długoletniego wroga, który odrodził się w nim, przyjmując formę robota[2].

Moce i umiejętności[edytuj | edytuj kod]

Cyborg posiada cybernetyczne ulepszenia, na które składa się opancerzony egzoszkielet ze stopu molybdenum. Daje on mu nadludzką siłę, szybkość i wysoką odporność[2]. Wyposażony jest również w różnego rodzaju czujniki optyczne w tym: termowizor, czujnik ruchu i inne, a także posiada działko soniczne i inne uzbrojenie. Potrafi także latać za sprawa wmontowanemu napędowi odrzutowemu. Dzięki możliwości podłączenia interfejsu do każdego urządzenia elektronicznego, zdolny jest je kontrować[2].

Wersje alternatywne[edytuj | edytuj kod]

Cyborg pojawił się niektórych komiksach z serii Elseworlds oraz innych niekanonicznych historiach, która przedstawiają znanych bohaterów uniwersum DC w zupełnie innych realiach i czasach, m.in.:

 • W Przyjdź Królestwo (Kingdom Come) autorstwa Marka Waida i Alexa Rossa, Victor Stone porzucił pseudonim Cyborg i stał się Robotmanem. Jego organizm składał się z płynnego metalu. Zginął wraz z innymi superbohaterami w eksplozji nuklearnej.
 • W historii komiksowej zatytułowanej Titans Tomorrow (wydanej oryginalnie w magazynie Teen Titans vol. 3 #17-19), która rozgrywa się w alternatywnej przyszłości, Victor Stone funkcjonuje jako Cyborg 2.0. Ulepszona wersja dawnego Cyborga, dowodzi wspólnie z Bumblebee drużyna Titans East, będącej w opozycji do Titans Tomorrow. Później wyruszył w przeszłość wraz z Luthorem innymi członkami Tytanów

W innych mediach[edytuj | edytuj kod]

Seriale i filmy animowane[edytuj | edytuj kod]

Tajemnice Smallville[edytuj | edytuj kod]

W serialu telewizyjnym Tajemnice Smallville (Smallville) emitowanym w latach 2001-2011, w rolę Victora Stone’a wcielił się Lee Thompson Young. Zadebiutował w odcinku Cyborg piątego sezonu. W przeciwieństwie do komiksowego oryginału, serialowy Vic Stone nie posiadał egzoszkieletu, lecz miał wmontowany w organizm cybernetyczny endoszkielet.

Victor był zawodnikiem drużyny futbolowej Metropolis High School. W wyniku wypadku samochodowego zginęła jego rodziny, a on sam odniósł ciężkie obrażenia ciała. Naukowcy z SynTechnics z doktorem Alistairem Kreigiem (Mackenzie Gray) na czele, potajemnie zastępują jego szkielet cybernetycznym endoszkieletem. Był jednym z kilku osób poddanych eksperymentom, jednak jako jedynemu udało się je przeżyć. Dzięki pomocy jednego z naukowców udało mu się uciec. Wówczas poznał Clarka Kenta (Tom Welling), który pomógł ocalił chłopaka przed schwytaniem przez ludzi z należącego teraz do firmy Lexa Luthora (Michael Rosenbaum) SynTechnics. Rok po swojej ucieczce i zerwaniu ze swoją dziewczyną o imieniu Katherine (Christie Laing), zdruzgotany Victor żył na ulicy. Wsparcie otrzymał dopiero ze strony Olivera Queena (Justin Hartley). Za sprawą technologii pochodzącej z firmy milionera, zostały udoskonalone cybernetyczne możliwości Victora i wyposażono m.in. w zdolność hackowania komputerów i zabezpieczeń. W odcinku 11 szóstego sezonu (Justice), Victor został członkiem sformowanej przez Oliver drużyny superbohaterów, będącej zalążkiem Justice League. Pierwszym celem drużyny było zmierzenie się z Lexem i owocami jego eksperymentów. Wówczas pierwszy raz został użyty pseudonim Victora - Cyborg. Później Cyborg pojawiał się w sezonach ósmym, dziewiątym i dziesiątym jako członek Justice League.

DC Extended Universe[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: DC Extended Universe.

Pod koniec kwietnia 2014 ogłoszono obsadzenie w roli Cyborga amerykańskiego aktora teatralnego Raya Fishera[5]. Ma on wystąpić w filmie Batman v Superman: Świt sprawiedliwości (Batman v Superman: Dawn of Justice) w reżyserii Zacka Snydera, którego premiera planowana jest na 2016 (pierwotnie premiera miała odbyć się w 2015[6]). Ray Fisher wystąpi u boku innych odtwórców członków Justice League: Henry’ego Cavilla, który powróci do roli Supermana, Bena Afflecka, który wcieli się w postać Batmana, Gal Gadot, która wcieli się w postać Wonder Woman, a także Jesse’ego Eisenberga, który zagra złoczyńcę - Lexa Luthora, oraz Jeremy’ego Ironsa, który wcieli się w postać Alfreda Pennywortha.

Grana przez Fishera postać ma powrócić w filmie Justice League Part One, również w reżyserii Zacka Snydera[5][7]. Postać Cyborga ma także otrzymać własny film kinowy, którego premiera zapowiedziana jest na 3 kwietnia 2020 roku[8].

Seriale i filmy animowane[edytuj | edytuj kod]

Wczesne animacje[edytuj | edytuj kod]

 • W serialu animowanym The Super Powers Team: Galactic Guardians (będącym ostatnim sezonem Super Friends), głosu Cyborgowi użyczył Ernie Hudson[9].

Teen Titans[edytuj | edytuj kod]

W serialu animowanym Młodzi Tytani (Teen Titans) z lat 2003-2006 oraz pełnometrażowym filmie animowanym Młodzi Tytani: Problem w Tokio (Teen Titans: Trouble in Tokyo), pojawia się młodsza wersja Cyborga, która jest w dużej mierze podobna do komiksowego pierwowzoru. Podobnie jak w przypadku większości bohaterów w tym serialu jego pełne nazwisko nie zostaje ujawnione. Jest wyposażony w szereg mechanicznych usprawnień, dzięki których jest np. najsilniejszym członkiem zespołu. Jego główną bronią jest działko soniczne mieszczące się w jego przedramieniu. Jest znakomitym mechanikiem, dlatego też odpowiada za sprawy techniczne. Sam skonstruował pojazd Tytanów – T-ercedes (w wersji oryginalnej T-Car). Jako jedyny z członków Tytanów kilkukrotnie odchodził z drużyny. Charakter ma podobny do Robina, lecz jest mniej poważny. Jego najlepszym przyjacielem jest Bestia. Bardzo lubi gry wideo, w których zwykle towarzyszy mu Robin lub Bestia. Wiek cyborga nie został określony w serialu, aczkolwiek w odcinku Misja z przechwytem (Deception) trzeciego sezonu jest wspomniane, że Cyborg nie zdążył ukończyć liceum. Jako najstarszy z drużyny Tytan ma typowe problemy z wchodzeniem w dorosłość, przez co czasem zachowuje się w sposób niedojrzały kłócąc się o byle co, szczególnie z Robinem. W odcinku Cyborg Barbarzyńca (Cyborg The Barbarian) czwartego sezonu, Cyborg został cofnięty w czasie do roku 3000 p.n.e., gdzie zakochał się przedstawicielce antycznego ludu o imieniu Sarasim, jednak ich związek zakończył się kiedy Cyborg wrócił do swoich czasów. W drugiej części trzyodcinkowej sagi czwartego sezonu pod tytułem Koniec (The End), kiedy spełnia się mroczne proroctwo końca świata i gdy demoniczny ojciec RavenTrygon zstąpił na Ziemię, Tytanom przyszło zmierzyć się ze mrocznymi sobowtórami. W jednej ze scen walki Cyborga ze swoim sobowtórem, zostaje ujawnione, że jego rodzice nie żyją. W wersji angielskiej głosy użyczył mu Khary Payton, natomiast w polskiej wersji aktor Krzysztof Banaszyk.

Teen Titans Go![edytuj | edytuj kod]

DC Universe Animated Original Movies[edytuj | edytuj kod]

Lego Batman - film pełnometrażowy. Moc superbohaterów D.C.[edytuj | edytuj kod]

W filmie animowanym Lego Batman - film pełnometrażowy. Moc superbohaterów D.C. (Lego Batman: The Movie - DC Superheroes Unite) głosu Cyborgowi użyczył Brian Bloom.

JLA Adventures: Trapped In Time[edytuj | edytuj kod]

W filmie animowanym JLA Adventures: Trapped In Time z 2014, Cyborg pojawia się jako jedna z wielu członków Justice League. Głosu postaci użyczył Avery Waddell.

Gry komputerowe[edytuj | edytuj kod]

Cyborg pojawił się w następujących grach komputerowych:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Charles Coletta: Encyclopedia of Comic Books and Graphic Novels. M. Keith Booker (red.). Wyd. 2. Santa Barbara: Greenwood, maj 2010, s. 629. ISBN 978-0-313-35746-6. (ang.)
 2. a b c d e f g h i j k Robert Greenberger: The DC Comics Encyclopedia The Definitive Guide to the Characters of the DC Universe. Dougall Alastair (red.). Nowy Jork: DK Publishing, 2004, s. 81. ISBN 0-7566-4119-5. (ang.)
 3. Kubanino: Wielki restart uniwersum DC! (pol.). DC Multiverse, 1 czerwca 2011. [dostęp 5 maja 2014].
 4. jp: Nie żyje Lee Thompson Young z serialu „Partnerki” (pol.). Filmweb, 20 sierpnia 2013. [dostęp 5 maja 2014].
 5. a b c Marcin Pietrzyk: Batman i Superman spotkają Cyborga (pol.). Filmweb, 25 kwietnia 2014. [dostęp 5 maja 2014].
 6. Łukasz Muszyński: „Batman vs. Superman” w kinach rok później (pol.). Filmweb, 18 stycznia 2014. [dostęp 26 czerwca 2014].
 7. Marcin Pietrzyk: Zack Snyder oficjalnie reżyserem „Justice League” (pol.). Filmweb, 28 kwietnia 2014. [dostęp 26 czerwca 2014].
 8. Marcin Pietrzyk: Oto plany Warner Bros. i DC Comics do 2020 roku!!! (pol.). Filmweb, 15 października. [dostęp 8 grudnia 2014].
 9. Kurtis Findlay: The Super Powers Team: Galactic Guardians (ang.). Animated Superheroes, 12 maja 2008. [dostęp 26 czerwca 2014].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]