Cynthia Lennon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cynthia Powell Lennon
Ilustracja
Cynthia Lennon, Julian Lennon (2010)
Data i miejsce urodzenia 10 września 1939
Anglia, Blackpool
Data i miejsce śmierci 1 kwietnia 2015
Hiszpania, Majorka
Przyczyna śmierci nowotwór

Cynthia Powell Lennon (ur. 10 września 1939 w Blackpool, zm. 1 kwietnia 2015 na Majorce[1]) – pierwsza żona Johna Lennona, z którym miała syna Juliana.

Młodość i małżeństwo z Johnem[edytuj | edytuj kod]

Cynthia urodziła się 10 września 1939 roku jako trzecie i ostatnie dziecko w rodzinie Charlesa i Lillian Powellów. Ojciec Cynthii pracował w firmie przemysłu zbrojeniowego GEC i sprzedawał urządzenia elektroniczne tej marki do sklepów w Liverpoolu. Zmarł z powodu nowotworu w 1956. Podczas wojny racje żywnościowe były ograniczone i Cynthia musiała jeść mniej niż jej dwaj starsi bracia i ojciec. Musiała także czyścić im buty i pomagać. Zaakceptowała to, jako najmłodsza kobieta w domu. Najstarszy brat Cynthii – Charles był pianistą, w wieku 16 lat postanowił opuścić dom i pracować w zakładach GEC. W wieku 12 lat Cynthia poszła do szkoły Junior Art School, z zamiarem kontynuowania edukacji w Liverpool Art College. Z powodu braku środków materialnych perspektywa nauki w tej szkole wydawała się odległa, ale matka Cynthii wynajęła sypialnię z czterema łóżkami elektrykom i w ten sposób zebrała środki na opłacenie edukacji. Właśnie w tej szkole, w wieku 18 lat spotkała Johna Lennona. W następnym roku zaczęli się spotykać, a 23 sierpnia 1962 wzięli ślub. Ceremonia trzymana była w tajemnicy, ponieważ Brian Epstein – menedżer zespołu The Beatles, którego członkiem był John – był zdania, że żeńska część fanów straci zainteresowanie zespołem, gdy się o tym dowie. Prezentem ślubnym od Epsteina było mieszkanie w Liverpoolu, wspólny kąt dla młodej pary. 8 kwietnia 1963 roku urodził się Julian - jedyny syn Lennonów. Pod koniec tego roku prasa dowiedziała się o narodzinach syna i ślubie Johna. Epstein pomylił się w swoich przewidywaniach, gdyż fani zaakceptowali te wydarzenia. Cynthia miała nawet swój fanklub (odmiennie od Yōko Ono, która była wręcz znienawidzona przez sympatyków Beatlesów).

Rozwód i późniejsze życie[edytuj | edytuj kod]

W roku 1968, po powrocie z wakacji, Cynthia zastała w domu Johna wraz z Yoko. Wzięła ze sobą kilka osobistych rzeczy i opuściła mieszkanie. Tę noc spędziła z przyjacielem Johna – Magicem Alexem, oraz młodszą siostrą żony George'a Harrisona – Jenny Boyd – w ich mieszkaniu. To zdarzenie zapoczątkowało ciąg wydarzeń, który uświadomił Cynthii, że jej małżeństwo z Johnem jest już stracone. Rozwód stał się faktem 8 listopada 1968 roku. 31 lipca 1970 Cynthia poślubiła włoskiego hotelarza Roberto Bassaniniego, którego poznała już w 1966 roku. Ich małżeństwo trwało tylko trzy lata. W latach 1973–1974, kiedy Lennon był w stanie separacji z Yoko i mieszkał w Los Angeles, Cynthia i Julian zbliżyli się do niego, głównie dzięki zabiegom May Pang – ówczesnej partnerki Johna. Obie panie stały się przyjaciółkami. W roku 1976 Cynthia poślubiła angielskiego inżyniera z Lancashire Johna Twista, z którym rozstała się po pięciu latach. Po rozwodzie z powrotem zmieniła swoje nazwisko na Lennon. W roku 2005 opublikowała biografię swego pierwszego męża, zatytułowaną po prostu John. Do śmierci, razem z synem, mieszkała na Majorce.

Zmarła 1 kwietnia 2015 roku na skutek choroby nowotworowej[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Daniel E. Slotnik, Cynthia Lennon, the First Beatles Wife, Dies at 75, nytimes.com, 1 kwietnia 2015 [dostęp 2015-04-02] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]