Stuart Sutcliffe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Stuart Sutcliffe
ilustracja
Imię i nazwisko Stuart Fergusson Victor Sutcliffe
Data i miejsce urodzenia 23 czerwca 1940
Edynburg, Simpson Memorial Maternity Hospital
Pochodzenie Szkocja, Edynburg
Data i miejsce śmierci 10 kwietnia 1962
Niemcy, Hamburg
Przyczyna śmierci udar mózgu
Instrumenty gitara basowa
Gatunki rock'n'roll
Zawód malarz, muzyk
Aktywność 1959-1962
Zespoły
The Quarrymen, The Beatles

Stuart Fergusson Victor Sutcliffe (ur. 23 czerwca 1940 w Edynburgu, zm. 10 kwietnia 1962 w Hamburgu[1]) – malarz brytyjski, znany przede wszystkim jako pierwszy basista The Beatles.

Dołączył do zespołu w grudniu 1959, gdy grupa nazywała się jeszcze The Quarrymen. Przypisuje się mu wymyślenie, wraz ze swoim najlepszym szkolnym przyjacielem, Johnem Lennonem, w kwietniu 1960 nazwy "Beatals", która później została przekształcona przez Lennona w The Beatles. Jego ulubionym malarzem był Nicolas de Staël.

Nie dożył sukcesu swoich kolegów. Zmarł na udar mózgu krótko po odejściu z zespołu. Mieszkał wówczas w Hamburgu ze swoją narzeczoną, malarką i fotograficzką Astrid Kirchherr, pomysłodawczynią fryzur Beatlesów i autorką ich pierwszych profesjonalnych zdjęć.

Został uwieczniony na okładce płyty Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band. Poświęcony jest mu film Stuart Sutcliffe: The Lost Beatle. O latach występów zespołu The Beatles w Hamburgu oraz przyjaźni między Lennonem a Sutcliffem opowiada także film Backbeat

Przypisy

  1. Stuart Sutcliffe na stronie allmusic.com (ang.). allmusic.com. [dostęp 2011-06-22].