Czarno-biało-czerwona flaga Niemiec

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Czarno-biało-czerwona flaga Niemiec
Czarno-biało-czerwona flaga Niemiec
Informacje
W użyciu

1867–1918

Wprowadzona

1867

Opis flagi

poziome pasy jednakowej szerokości, czarny, biały i czerwony.

Czarno-biało-czerwona flaga Niemiec (niem. Schwarz-Weiß-Rot[1]) – flaga, będąca symbolem dwóch historycznych niemieckich bytów państwowych: funkcjonującego od 1867 do 1871 roku Związku Północnoniemieckiego i istniejącego w latach 1871–1918 Cesarstwa Niemieckiego[2][3].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Flaga powstała w 1867 roku w wyniku połączenia kolorów Królestwa Prus (czarny i biały) z kolorami trzech miast hanzeatyckich: Hamburga, Bremy i Lubeki (czerwony i biały). Flagę wymyślono jako symbol Związku Północnoniemieckiego, lecz nie miała ona rangi symbolu narodowego, gdyż Związek Północnoniemiecki nie reprezentował jednego konkretnego narodu, tylko był sojuszem wielu odrębnych państw[2]. Po utworzeniu w 1871 roku Cesarstwa Niemieckiego jego władze przyjęły jako symbol tego państwa flagę czarno-biało-czerwoną, która odtąd zaczęła się odnosić do narodu niemieckiego, jako że Cesarstwo Niemieckie było państwem narodowym[3].

Odniesienia w symbolice narodowosocjalistycznej[edytuj | edytuj kod]

Kolorystykę flagi czarno-biało-czerwonej zastosowano również w sztandarze narodowosocjalistycznej partii NSDAP i jednocześnie późniejszej fladze III Rzeszy, co miało nawiązywać do tradycji Cesarstwa Niemieckiego i stanowić symbol niechęci polityków NSDAP (późniejszych członków organów władzy III Rzeszy) do Republiki Weimarskiej.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Die Bundesflagge. [w:] Staatliche Symbole [on-line]. bundestag.de. [dostęp 2020-03-07]. (niem.).
  2. a b Norddeutscher Bund. flaggenlexikon.de. [dostęp 2020-03-07]. (niem.).
  3. a b Deutsches Reich. flaggenlexikon.de. [dostęp 2020-03-07]. (niem.).