Czworościan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Czworościan
Siatka czworościanu

Czworościanostrosłup trójkątny, czyli wielościan o czterech trójkątnych ścianach. Każdy czworościan posiada 6 krawędzi i 4 wierzchołki. Czworościan jest trójwymiarowym sympleksem.

Jeśli wszystkie ściany czworościanu są trójkątami równobocznymi, czworościan nazywany jest czworościanem foremnym. Trzeba odróżniać czworościan foremny od ostrosłupa trójkątnego foremnego (czyli prawidłowego): dla tego drugiego tylko jedna ściana koniecznie musi być trójkątem równobocznym, pozostałe zaś są trójkątami równoramiennymi (zob. Ostrosłup prawidłowy). Czworościan foremny jest szczególnym przypadkiem ostrosłupa trójkątnego foremnego.

Animacja obrotu czworościanu w przestrzeni 3D
Animacja obrotu

Objętość czworościanu (niekoniecznie foremnego) o wierzchołkach dana jest wzorem:

gdzie zmienna pomocnicza to wyznacznik

to długość krawędzi łączącej wierzchołek z wierzchołkiem

Promień kuli opisanej na czworościanie:

gdzie zmienna pomocnicza to

Promień kuli wpisanej można wyznaczyć za pomocą wzoru:

gdzie to pole ściany niezawierającej wierzchołka

Kąt trójścienny oraz długości wychodzących z niego krawędzi wyznaczają jednoznacznie czworościan. Jeśli i i oraz i są punktami leżącymi parami na prostych zawierających ramiona kąta trójściennego o wierzchołku S, to objętości czworościanów i spełniają zależność[1]:

Dowód tego faktu można przeprowadzić bez zmniejszenia ogólności zakładając, że jedna z par punktów leży na tej samej półprostej (ewentualna symetria środkowa względem S jednego z czworościanów), a nawet że jeden punkt jest wspólny (jednokładność jednego z czworościanów zmienia objętość jak sześcian skali). Wówczas czworościany mają wspólną wysokość i stosunek pól podstaw wynikający ze wzoru:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Henryk Pawłowski: Zadania z olimpiad matematycznych z całego świata. Trygonometria i geometria. Toruń: Oficyna Wydawnicza „Tutor”, 2003, s. 250–251. ISBN 83-86007-63-X.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • Eric W. Weisstein, Tetrahedron, [w:] MathWorld [online], Wolfram Research [dostęp 2020-12-12] (ang.).