Danny Nucci

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Danny Nucci
Imię i nazwisko Daniel Nucci
Data i miejsce urodzenia 15 września 1968
Klagenfurt

Daniel Nucci (ur. 15 września 1968 roku w Klagenfurt) – amerykański aktor telewizyjny i filmowy.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Austrii jako drugie dziecko i jedyny syn żydowskich Sefardyjczyków; ojciec jest z pochodzenia Włochem, a matka ma korzenie francusko-marokańskie. Jego starsza siostra Natalie (ur. 1967) zainteresowała się również aktorstwem. Swoje pierwsze lata dzieciństwa spędził na zewnątrz Wenecji, we Włoszech. Gdy miał 7 lat, rodzina osiedliła się w Stanach Zjednoczonych w Queens, w Nowym Jorku, a następnie przeprowadzili się do San Fernando Valley, w stanie Kalifornia.

Po raz pierwszy zetknął się z aktorstwem w szkole średniej Ulysses S. Grant High School w Van Nuys, w stanie Kalifornia, gdzie wystąpił w spektaklu West Side Story. Dorabiał potem jako odprowadzający samochody na parking, gdzie przyjeżdżały tak wielkie sławy jak Elizabeth Taylor. Wkrótce potem zgłosił się na ochotnika, by odpowiadać na telefony przy telemaratonie miłosierdzia w Klubie Rozmaitości, gdzie podczas audycji radiowej został dostrzeżony przez menadżera.

Mając 14 lat zadebiutował na małym ekranie w operze mydlanej ABC Szpital miejski (General Hospital, 1982). Rozgłos zapewniła mu gościnna rola Evana w jednym z odcinków serialu Aarona Spellinga Hotel (1985) – pt. Zwycięstwa i straty (Wins and Losses), za którą to zdobył nominację do Nagrody Młodych Artystów). Kolejne trzy nominacje do tej nagrody otrzymał za udział w produkcjach telewizyjnych takich jak: dramat kryminalny Dzieci z Times Square (The Children of Times Square, 1986) z Joanną Cassidy jako Luis Sotavento, dramat familijny Wróg wśród nas (An Enemy Among Us, 1987) w roli Scotta Fischera i opera mydlana CBS Falcon Crest (1988-1989) jako Gabriel Ortega.

Na kinowym ekranie pojawił się po raz pierwszy u boku Ethana Hawke i Rivera Phoenixa w familijnym filmie sci-fi Odkrywcy (Explorers, 1985) jako niegrzeczny dzieciak w szkole. Po latach, w filmie opartym na wydarzeniach autentycznych Alive, dramat w Andach (Alive, 1993) raz jeszcze spotkał się na planie filmowym z Ethanem Hawke. Zwrócił na siebie uwagę drugoplanowymi rolami charakterystycznymi; w roli oficera pierwszej klasy w thrillerze Karmazynowy przypływ (Crimson Tide, 1995) u boku Gene'a Hackmana i Denzela Washingtona, jako oficer Monroe z Wydziału Ochrony Świadków w dramacie sensacyjnym Egzekutor (Eraser, 1996) z Arnoldem Schwarzeneggerem oraz w sensacyjnym filmie przygodowym Twierdza (The Rock, 1996) w roli porucznika Shepharda. W 1997 roku znalazł się w obsadzie głośnego melodramatu przygodowego Jamesa Camerona Titanic. Był niezwykle dynamiczny w roli nieświadomego Vincenta Sforzy, zajmującego się tajnymi badaniami nad ludzką podświadomością w thrillerze klasy B na podstawie powieści Stephena Kinga Podpalaczka 2 (Firestarter 2: Rekindled, 2002).

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

W latach 1995-1998 był żonaty z Terre Bridgham, z którą ma córkę Savannah (ur. w październiku 1996). W dniu 12 października 2003 roku ponownie się ożenił z aktorką Paulą Marshall. Mają córkę (ur. w marcu 2005).

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]