David Yonggi Cho

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
David Yonggi Cho
Imię koreańskie
Hangul 조용기
Hancha 趙鏞基
Transkrypcja poprawiona Jo Yong-gi
Transkrypcja MCR Cho Yonggi
David Yonggi Cho
minister
Kraj działania Korea Południowa
Data i miejsce urodzenia 14 lutego 1936
Ulsan, Korea Południowa
Wyznanie pentekostalizm
Kościół Zbory Boże
Strona internetowa

David Yonggi Cho (wcześniej znany jako Paul Yonggi Cho, ur. 14 lutego 1936 w Ulsan w Korei Południowej) – chrześcijański ewangelista w Korei, starszy pastor i założyciel Kościoła Pełnej Ewangelii Yoido, największego megakościoła na świecie z 830 tysięcy członków (2007), należącego do Światowej Wspólnoty Zborów Bożych[1].

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Cho urodził się w 1936 roku w Ulsan w Korei Południowej. Miał cztery siostry i był najstarszym z pięciu braci. Ukończył szkołę średnią z wyróżnieniem. Ponieważ jego ojcu nie powiodło się w biznesie, Cho nie mógł rozpocząć uniwersyteckich studiów. Poszedł więc do niedrogiej szkoły handlowej, która znajdowała się w pobliżu bazy wojskowej. Od żołnierzy uczył się języka angielskiego i szybko go opanował, dzięki czemu stał się tłumaczem dowódcy bazy wojskowej.

W wieku 19 lat nawrócił się z buddyzmu na chrześcijaństwo. Później przeżył chrzest w Duchu Świętym i miał wizję Jezusa. W 1956 roku dostał stypendium na studia z teologii w Koledżu Biblijnym Pełnej Ewangelii w Seulu. W 1958 rozpoczął służbę. Otrzymał doktorat z historii kościoła. W latach 1992-2000 stał na czele Zborów Bożych[2]. Głosi teologię sukcesu.

Na gruncie teologicznym odszedł od ortodoksyjnej teologii chrześcijańskiej, a do swego nauczania wprowadził buddyjskie elementy (np. wizualizacja)[3]. Michael Horton zarzucił, że „czwarty wymiar” jest mieszaniną psychologii, magii i religii[4].

Synowie Cho zostali zwolnieni ze służby wojskowej. Najstarszy syn jest wydawcą tabloidu.

Zarzuca mu się nepotyzm, gdyż kluczowe stanowiska w Kościele mieli zająć jego krewni[5].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. O come all ye faithful. , s. 6, 3.11.2007. The Economist. [dostęp 4.11.2007]. 
  2. History of WAGF and its Leadership. , s. 9, September. 
  3. Hank Hanegraaff, Christianity in Crisis, p. 353.
  4. Power Religion: The Selling Out of the Evangelical Church? by J. I. Packer, R. C. Sproul, Alister E. McGrath, Charles W. Colson (editor), Michael Scott Horton (editor), s. 327. ISBN 0-8024-6773-3.
  5. 조용기 목사 가족의 ‘재림’에 순복음교회 부글부글

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]