Derek Shepherd

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Derek Shepherd
Patrick Dempsey, odtwórca roli Dereka Shepherda
Patrick Dempsey, odtwórca roli Dereka Shepherda
Pierwszy odcinek A Hard Day's Night
Ostatni odcinek How to Save a Life
Twórca Shonda Rhimes
Grany przez Patrick Dempsey
Informacje
Imię i nazwisko Derek Christopher Shepherd
Przydomek McDreamy, Shep
Specjalność specjalista neurochirurgii w szpitalu Grey-Sloan Memorial Hospital
Małżonek Addison Montgomery (rozwód)
Meredith Grey
Rodzina Carolyn Maloney Shepherd (matka)
Amelia Shepherd (siostra)
Nancy Shepherd (siostra)
Kathleen Shepherd (siostra)
Liz Shepherd (siostra)
Thatcher Grey (teść)
dr Ellis Grey (teściowa − nie żyje)
Susan Grey (przybrana teściowa − nie żyje)
dr Lexie Grey (szwagierka − nie żyje)
Molly Grey-Thompson (szwagierka)
Eric Thompson (szwagier)
Laura Thompson (spowinowacona siostrzenica)
Zola Shepherd (adoptowana córka)
Derek Bailey Shepherd (syn)
Ellis Shepherd (córka)

Derek Christopher Shepherd – fikcyjna postać serialu Chirurdzy, stacji ABC, grana przez Patricka Dempseya, a stworzona przez Shondę Rhimes.

Opis postaci[edytuj]

Neurochirurg, jeden z najlepszych w kraju. Kiedy był mały, jego ojciec został zastrzelony. Jego matka – Carolyn Maloney Shepherd – była pielęgniarką m.in. w Afganistanie. Derek ma cztery siostry, wszystkie są lekarzami (w serialu wystąpiły trzy – Nancy, Lizzie i Amelia, oprócz nich jest jeszcze Kathleen). Żeńska część personelu nazywa go McDreamy. Pracuje w szpitalu Seattle Grace Hospital. Kiedyś mieszkał w Nowym Jorku ze swoją żoną dr Addison Montgomery. Wyprowadził się do Seattle po tym, jak nakrył ją na zdradzie, ze swoim najlepszym przyjacielem Markiem Sloanem. Niedługo po przeprowadzce poznaje w barze Meredith Grey i spędza z nią noc. Następnego dnia okazuje się, że zaczyna staż w szpitalu Seattle Grace, gdzie i ona podjęła pracę – jest jej przełożonym. Po jakimś czasie zaczynają się spotykać, ale sprawy komplikują się, kiedy przyjeżdża Addison. Derek zostawia Meredith po to, żeby spróbować naprawić swoje małżeństwo. Próby te kończą się jednak niepowodzeniem – Derek schodzi się z Meredith na nowo i rozwodzi z Addison. Kiedy Meredith wpadła do wody, podczas wypadku promu, on ją wyławia.

W 4. sezonie znów się rozchodzą. Wtedy Derek zaczyna spotykać się z pielęgniarką, Rose. Następnie, rozpoczyna badania kliniczne, wspólnie z Grey. Niestety, wszyscy pacjenci, z wyjątkiem ostatniego, umierają. Na końcu 4. sezonu ponownie schodzi się z Meredith.

W 5. sezonie trafia na okładkę pisma medycznego, a w tytule artykułu jest napisane "Metoda Shepherda". Meredith jest na niego zła za pominięcie jej pracy. Derek w ramach przeprosin daje jej nerkę w słoiku. Wkrótce potem uświadamia sobie, że więcej jego pacjentów umiera niż udaje mu się uratować, więc postanawia odejść z pracy. Wcześniej jednak planuje zaręczyny z Meredith i wdaje się w bójkę ze Sloanem. Wraca do pracy, gdy dowiaduje się, że Izzie Stevens ma guzy mózgu oraz żeni się z Meredith (spisują umowę na samoprzylepnej karteczce).

W 6. sezonie zostaje szefem oddziału chirurgii. Jest nieco zawiedziony nowym stanowiskiem, gdyż więcej musi robić w papierach niż operować. W finale sezonu 6. zostaje postrzelony w klatkę piersiową przez Gary'ego Clarka (który obwinia Shepherda o śmierć żony), ale zostaje uratowany – operację przeprowadza Cristina Yang, w asyście Jacksona Avery'ego. Z powodu stresu związanego z postrzałem Shepherda, Meredith traci ich wspólne dziecko.

W siódmym sezonie rezygnuje z posady szefa. Nowym, starym szefem zostaje Richard Webber. Derek skupia się na powrocie Cristiny do pracy, która w wyniku traumy nie może operować i odchodzi. Shepherd czuje, że musi pomóc Yang, gdyż zawdzięcza jej życie. Zabiera ją na ryby, gdzie udaje się jej złowić dużą sztukę, dzięki czemu odzyskuje spokój. Derek wciąż jednak przeżywa traumę związaną ze strzelaniną – wychodzi to na jaw, kiedy ma się zająć postrzelonymi pacjentami. Potem razem z Meredith zajmuje się badaniami klinicznymi nad chorobą Alzheimera. Kiedy do szpitala przywiezione zostają dzieci z Afryki, Grey i Shepherd postanawiają adoptować jedno z nich – dziewczynkę o imieniu Zola. Z tego powodu biorą formalny ślub w Urzędzie Stanu Cywilnego. W finale siódmego sezonu kłamstwa Meredith wychodzą na jaw, co skutkuje przerwaniem prób klinicznych. Derek jest wściekły i mówi, że musi wszystko przemyśleć. Gdy Grey dostaje zgodę na opiekę nad Zolą, Shepherd spędza noc na placu budowy ich nowego domu.

W 11. sezonie ginie w wypadku samochodowym.

Bibliografia[edytuj]