Preston Burke

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Preston Burke
Isaiah Washington, odtwórca roli Prestona Burke'a
Isaiah Washington, odtwórca roli Prestona Burke'a
Pierwszy odcinek A Hard Day's Night
Ostatni odcinek Didn't we almost have it all
Twórca Shonda Rhimes
Grany przez Isaiah Washington
Informacje
Imię i nazwisko Preston Xavier Burke
Specjalność były specjalista kardiochirurgii w szpitalu Seattle Grace
Małżonek Cristina Yang (była narzeczona)
Rodzina Jane Burke (matka)
Donald Burke (ojciec)

Preston Xavier Burke – fikcyjny bohater serialu Chirurdzy, stacji ABC, grany przez Isaiah Washingtona, a stworzony przez Shondę Rhimes.

Opis postaci[edytuj]

Preston Burke to kardiotorakochirurg, który skończył prestiżowy Johns Hopkins Medical School. W czasie studiów poznał Ericę Hahn, z którą rywalizował. Richard Webber ściągnął go do SGH i uważał go za faworyta do fotela szefa chirurgii, po tym jak wyszedł na jaw romans Dereka z Meredith. Burke nawiązał romans z Cristiną, która po krótkim czasie zaszła z nim w ciążę, jednak poroniła. Jednym z jego pacjentów był Denny Duquette, narzeczony Izzie. W trackie jego leczenia, Preston został postrzelony, czego efektem była operacja. Na skutek operacji Burke miał drżenie rąk, co ukrywał przed wszystkimi, wspólnie z Cristiną. Gdy Cristina, w końcu, ujawniła sekret, Derek zoperował ponownie jego rękę i Burke wrócił do pełnej sprawności, a także oświadczył się Cristinie. W dniu ślubu, Burke zostawił Cristinę, ponieważ nie chciał jej zmuszać do robienia czegoś, czego nie chce. Od czwartego sezonu nie pokazał się już ani razu. Była jedynie mała wzmianka, w 4. sezonie, że Preston zdobył nagrodę Harpera Avery'ego.

Preston Burke pojawia się w sezonie 10, w odcinku 22, proponuje Cristinie swoje stanowisko szefa prywatnej praktyki w Szwajcarii, Cristina przyjmuje jego propozycję.

Bibliografia[edytuj]