Preston Burke

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Preston Burke
Preston Xavier Burke
Postać z Chirurgów
Ilustracja
Isaiah Washington, odtwórca roli Prestona Burke’a
Pierwsze wystąpienie

A Hard Day’s Night

Ostatnie wystąpienie

Didn't we almost have it all

Twórca

Shonda Rhimes

Grany przez

Isaiah Washington

Dane biograficzne
Rodzina

Jane Burke (matka)
Donald Burke (ojciec)
małżeństwo: Cristina Yang (była narzeczona)

Inne informacje
Specjalność

były specjalista kardiotorakochirurgii w szpitalu Seattle Grace

Preston Xavier Burke – fikcyjny bohater serialu Chirurdzy, stacji ABC, grany przez Isaiah Washingtona, a stworzony przez Shondę Rhimes.

Opis postaci[edytuj | edytuj kod]

Preston Burke to kardiotorakochirurg, który skończył prestiżowy Johns Hopkins Medical School. W czasie studiów poznał Ericę Hahn, z którą rywalizował. Richard Webber ściągnął go do SGH i uważał go za faworyta do fotela szefa chirurgii po tym, jak wyszedł na jaw romans Dereka z Meredith. Burke nawiązał romans z Cristiną, która po krótkim czasie zaszła z nim w ciążę, jednak poroniła. Jednym z jego pacjentów był Denny Duquette, narzeczony Izzie. W trakcie jego leczenia, Preston został postrzelony, czego efektem była operacja. Na skutek operacji Burke miał drżenie rąk, co ukrywał przed wszystkimi, wspólnie z Cristiną. Gdy Cristina, w końcu, ujawniła sekret, Derek zoperował ponownie jego rękę i Burke wrócił do pełnej sprawności, a także oświadczył się Cristinie. W dniu ślubu, Burke zostawił Cristinę, ponieważ nie chciał jej zmuszać do robienia czegoś, czego nie chce. Od czwartego sezonu nie pokazał się już ani razu. Była jedynie mała wzmianka, w 4. sezonie, że Preston zdobył nagrodę Harpera Avery'ego.

Preston Burke pojawia się w sezonie 10, w odcinku 22, proponuje Cristinie swoje stanowisko szefa prywatnej praktyki w Szwajcarii, Cristina przyjmuje jego propozycję.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]