Domek na prerii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy serii powieści. Zobacz też: inne znaczenia tego terminu.
okładka oryginalnego wydania "Domku na prerii", z roku 1933

Domek na prerii (ang. Little House on the Prairie) – powszechnie stosowana nazwa dla książkowej serii Domek (Little House), z dużą dozą elementów autobiograficznych, autorstwa Laury Ingalls Wilder, w których opisała ona swoje dzieciństwo i wczesną młodość, spędzone na częstych podróżach przez prerie XIX-wiecznej Ameryki.

Książki te – 8 wydanych za życia Laury i 3 kolejne po jej śmierci – ukazały się również w Polsce. Zdobyły sobie szerokie grono wielbicieli, zwłaszcza w USA. Do tego stopnia, że oprócz "oryginalnych" książek, powstało kilka serii prequeli i sequeli, opowiadających o przygodach córki Laury oraz matki, babki i prababki, jak również mnóstwo kolorowych, "dziecięcych" wydań skróconych. Powstała również książka o samej Laurze, opisująca lata, pominięte w oryginalnej serii. Wszystkie one są obecnie również zaliczane do cyklu.

W Polsce tytuł ten jednak kojarzony jest przede wszystkim z serialem telewizyjnym, będącym luźną - i nie jedyną - adaptacją serii.[potrzebny przypis]

Książki z serii "Domek"[edytuj]

okładka oryginalnego wydania "Małego domku w Wielkich Lasach", z roku 1932

Na pomysł spisania przez Laurę wspomnień z dzieciństwa wpadła jej córka Rose Wilder Lane. Pierwotna wersja książki, nosiła tytuł "Pioneer Girl". Została jednak odrzucona. Dopiero kolejna wersja – ilustrowana i dostosowana do potrzeb najmłodszych czytelników, zatytułowana "When Grandma was a Little Girl", została zaakceptowana i po pewnych przeróbkach wydana pt. "Little House in the Big Woods".

To dało początek całej serii książek, którą zakończył tom "These Happy Golden Years", w którym Laura ma osiemnaście lat i poślubia Almanza Wildera.

Trzy ostatnie książki zostały znalezione dopiero po śmierci Laury w 1957 roku. "First Four Years" zostało napisane po śmierci Almanza i jest to wyraźnie widoczne w stylu i charakterze książki. "On the Way Home", jest pamiętnikiem Laury, napisanym w trakcie podróży z Dakoty Południowej do Missouri, a "West from Home", to seria listów jakie Laura wysłała do Almanza podczas swojego pobytu u Rose, w Kalifornii. Obie książki zostały wydane przy współpracy z Rose.

Ekranizacje[edytuj]

Seria "Domek" została kilkakrotnie sfilmowana :

Książki są często wystawiane w teatrach w USA, między innymi w wersji Broadwayowskiej (2007), z Patrickiem Swayze i Melissą Gilbert w roli Charlesa i Caroline Ingallsów[1]

"Domek" w Polsce[edytuj]

dom geometrów w De Smet, w którym przez krótki czas (opisany w "Nad brzegami Srebrnego Jeziora") mieszkała rodzina Ingallsów

Zarówno książki, jak i serial, są – przynajmniej częściowo – znane i polskim czytelnikom/widzom.

Książki[edytuj]

Seria "Domek" (tylko oryginalne książki – z wyjątkiem "On the Way Home" i "West from Home") ukazała się w języku polskim prawdopodobnie tylko jeden raz. Tom pierwszy nakładem wydawnictwa "Nasza Księgarnia", a pozostałe – "Agencji Kris". Tom drugi; "Domek na prerii", jako jedyny został wydany dwukrotnie – wbrew zapowiadanemu w ostatnim z polskojęzycznych wydań wznowieniu jeszcze następnych trzech, w nowej szacie graficznej. Tłumaczeniem pierwszej z książek zajęła się Małgorzata Goraj, a pozostałych – Anna Duszyńska.


Rok Tytuły ISBN
1990 Mały domek w Wielkich Lasach. ISBN 83-10-09564-3
1992 Domek na prerii. ISBN 83-900756-0-1
1993 Nad Śliwkowym Strumieniem.
Nad brzegami Srebrnego Jeziora.
ISBN 83-900756-1-X
ISBN 83-900756-2-8
1994 Mały farmer.
Długa zima.
Miasteczko na prerii.
ISBN 83-900756-3-6
ISBN 83-900756-4-4
ISBN 83-900756-5-2
1995 Szczęśliwe lata.
Pierwsze cztery lata.
ISBN 83-900756-6-0
ISBN 83-900756-8-7
1996 Domek na prerii . ISBN 83-900756-9-5

Ekranizacje[edytuj]

Serial "Domek na prerii" został po raz pierwszy wyemitowany w TVP w połowie lat 80 (ok. 1986), w sobotnie poranki. Telewizja Polska nadała wówczas tylko pierwszą serię. Na kolejne emisje trzeba było czekać blisko 10 lat – tym razem TVP zaprezentowała dwa pierwsze sezony. Kolejne wyemitowała dopiero stacja Polsat 2 (dwukrotnie całość) i Dla Ciebie. Kilka lat temu cztere pierwsze sezony pokazała Telewizja Puls. Trzy finałowe filmy zaprezentował tylko Polsat, a Pilot został wydany na kasecie VHS. Żaden nadawca nie wyemitował "Little House Years".

Z nowszych ekranizacji, kilkakrotnie można było obejrzeć obie części filmu "Beyond the Prairie" (polski tytuł: "Historia domku na prerii") – na TVN7, Hallmarku i TVP1.

W USA i krajach Europy zachodniej, odcinki serialu były kilkakrotnie wydawane na kasetach VHS i płytach DVD (również w boxach). W Polsce, na wiosnę 1993, ukazał się na video jedynie odcinek pilotażowy. W drugiej połowie marca 2008 ukazał się pakiet DVD ze wszystkim odcinkami 1 Sezonu. Natomiast dnia 12 marca 2009, wydano serią 2.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]