Donatella Versace

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Donatella Versace, 2010

Donatella Versace (ur. 2 maja 1955 w Reggio di Calabria) – włoska projektantka mody, siostra Gianniego Versace – założyciela domu mody Versace, w którym pracuje.

Donatella, wraz ze starszym o dziewięć lat bratem Giannim, wychowywała się w Kalabrii na południu Włoch. Kiedy Gianni przeprowadził się do Mediolanu, aby zacząć karierę w świecie mody, jego siostra studiowała jeszcze lingwistykę we Florencji. Gianni początkowo pracował dla domów Callaghan i Genny, a w 1978 roku stworzył własną markę. Wkrótce też odniósł sukces dzięki rodzinnemu zamiłowaniu do żywych kolorów, przylegających do ciała strojów i efektownych dodatków. Wtedy poprosił Donatellę, aby dołączyła do niego i pomogła mu rozwijać firmę. Pracowali razem przez większość lat 80. i 90. – Donatella zajmowała się głównie tworzeniem reklam, z których Versace jest znany do dziś. Stworzyła także linię ubrań dla dzieci Young Versace (1993) i została główną projektantką nowej marki stworzonej przez firmę – Versus. Po tragicznej śmierci Gianniego, zamordowanego w 1997 roku, Donatella przejęła obowiązki szefa i głównego projektanta.

Gianni Versace nazywał ją swoją muzą. Jej córką jest Allegra Versace.

Lady Gaga napisała o niej piosenkę "Donatella", która pojawiła się na albumie artystki zatytułowanym ARTPOP. Gaga jest też przyjaciółką Donatelli oraz twarzą domu mody Versace.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]