Versace

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Gianni Versace S.p.A.
Ilustracja
Państwo

 Włochy

Region

 Lombardia

Siedziba

Mediolan

Data założenia

1978

Forma prawna

spółka akcyjna

brak współrzędnych
Strona internetowa
Sklep Versace w Wiedniu, w Austrii

Gianni Versace S.p.A. (ˈɑnːi verˈsae), znany jako Versace – włoski dom mody, założony przez Gianniego Versace w 1978 roku we Włoszech.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Historia firmy sięga roku 1972, kiedy to Gianni Versace przyleciał z Reggio Calabria do Mediolanu. Jego zadaniem było stworzenie kolekcji dla Ezio Nicosia, właściciela firmy włókienniczej Florentine Flowers. W tym okresie produkty "made in Italy" zaczynały podbijać rynki światowe, więc dla młodego projektanta wizja wyjazdu do Mediolanu, stolicy mody oraz pracy dla sławnego przedsiębiorcy, była bardzo atrakcyjna. W praktyce był to punkt zwrotny w karierze Gianniego Versace - klienci potrzebowali nowego typu konfekcji, ubrań mniej anonimowych, bardziej wyrażających styl osoby, która je nosi.

Najważniejszą częścią firmy jest tzw. Design Center, którym zarządza Donatella Versace, obecnie dyrektorka artystyczna i główna projektantka firmy, od 1993 roku wyłączna projektantka linii Versus. Pomaga jej mąż Paul Beck, projektant wielu kolekcji dla mężczyzn. Struktura administracyjna jest w rękach Santo Versace, prezesa firmy. Obecnie biura firmy mieszczą się przy Via Manzoni 38, w samym środku mediolańskiego centrum mody, co pozwala na utrzymywanie kontaktów ze wszystkimi firmami w obrębie marki.

Obecnie marka posiada nie tylko swoje własne firmy, takie jak Immagine, Diver, Giver i Bavers, ale również współpracuje z najlepszymi partnerami na rynku - Ermenegildo Zegna, ITTIERRE, Les Copains, Ruffo, Allegri, Sergio Rossi, Cesare Paciotti, Rosenthal AG, Italocremona, itp. Rozbudowano także następne linie odzieży oprócz haute couture, pret-a-porter i atelier - Istante, Versace Sport, Versatile, Versace Classic V2 (tylko dla mężczyzn) oraz dla młodszego odbiorcy Versus i Versace Jeans Couture.

Sklepy Versace w Polsce[edytuj | edytuj kod]

W Polsce znajdują się cztery sklepy firmowe Versace. Pierwszy (Versace Collection) został otwarty w warszawskiej Galerii Mokotów. Drugi został otwarty w Poznaniu (Versace Classic) w centrum handlowym "Stary Browar". Trzeci znajduje się w Katowicach (Silesia City Center), a czwarty w warszawskim Klifie[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Versace Collection z nowym salonem w Polsce [online], Retailnet.pl [dostęp 2016-02-15] [zarchiwizowane z adresu 2016-02-19].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]